Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2009, 18:23:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, sa nu ne ia sentimentalismul in brate. Am spus undeva, indraznet, ca cele Trei Persoane din Sfanta Treime nu doar se iubesc in acelasi grad, dar si marturisesc totul in acelasi fel. Nu spune Fiul un lucru si Tatal altceva... Iar daca in locul in care ai fost, ai simtit ca poti deveni una cu ei, e normal. Fitea ne cheama spre unitate. Dar sa nu ne amgim ca ne place sa mancam ceva alterat. Sa nu uitam, alimentele alterate nu produc decat rau organismului.

In concluzie, nu urasc oamenii care nu impartasesc Ortodoxia, dar nu pot pune semn de egalitate intre Ortodoxie si alte confesiuni.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.05.2009, 18:31:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu nu cred ca Andrei vrea sa puna semn de egalitate. Nici eu nu vreau.
Insa recunosc experienta lui, se potriveste cu a mea cand am participat la o intalnire Syndesmos de contact si schimb de xperienta cu St Egidio la Roma. Tema erau martirii. Am cunoscut acolo catolici atat de buni, de devotati, si de rugatori, incat la slujbele lor la care am asistat am simtit duhul crestin. Am scris undeva pe aici ca o prietena ortodoxa care era de fata a plans din cauza ca noi nu suntem in comuniune si nu ne puteam impartasi unii de la altii. Caci da, exista aceasta bariera si altele... Eu cred ca la lucruri din astea trebuie sa ne gandim cand e vorba de ecumenism.
Parca ziceam ca nu scriu aici. dar am reintrat in discutie prt ca am fost citata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.05.2009, 19:29:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fani, dar tu, care studiezi teologia, nu ar trebui sa ramai doar la nivelul experientei practice, atunci cand vorbesti despre ecumenism; ar trebui sa poti vedea putin mai departe, sa vezi implicatiile, sa ai o alta perspectiva decat cel fara studii de specialitate. Parerea mea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.05.2009, 20:14:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Documentul de la Ravenna are si o urmare, caci urmeaza vara aceasta Intalnirea din Cipru:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...rte/#more-6767
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.05.2009, 20:38:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Fani, dar tu, care studiezi teologia, nu ar trebui sa ramai doar la nivelul experientei practice, atunci cand vorbesti despre ecumenism; ar trebui sa poti vedea putin mai departe, sa vezi implicatiile, sa ai o alta perspectiva decat cel fara studii de specialitate. Parerea mea.
Aici este un thread despre ecumenism si oamenii obisnuiti al confesiunilor.
despre aspecte mai teoretic-teologice am vorbit in alte parti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.05.2009, 20:48:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Documentul de la Ravenna are si o urmare, caci urmeaza vara aceasta Intalnirea din Cipru:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...rte/#more-6767
Din acest document (care spune lucruri adevarate, in mare despre papalitate):

"6. Parohiile și mănăstirile ortodoxe nu au fost niciodată conduse și nu au trăit niciodată sub o strictă autoritate administrativă episcopală, arhiepiscopală sau patriarhală. La fel și Sfintele noastre Mitropolii. Îi respectăm și îi ascultăm pe Înalt Prea Sfințiții noștri Arhipăstori fără să simțim asfixierea din instituțiile administrative obligatorii din lume."

As zice ca Alin: serios? ;-)
Voi va dati seama, prieteni antiecumenisti, ca in Biserica ortodoxa avem, nu pe hartie, dar in practica, nu unul, ci multi papi? Inainte de a-i tot condamna pe altii, sa ne uitam si la noi. Oare la noi sistemul patriarhal oare chiar functioneaza cum functiona in primele secole si cum a fost la inceput definit? Oare patriarhii nostri nu au si ei prea mumlta putere si nu s epoarte ca niste mici papi, cateodata, care isi intind de exemplu peste tot jurisdictia, creind astfel jurisdictii paralele intre ortodocsi (in occident)? Eu zic ca da. N-am ajuns chiar la un sistem piramidal, dar microbul este si la noi.

Nu am efectiv timp sa studiez toate aceste documente, ce scrie in doc de la Ravena pt ca am un examen. Dar ma intereseaza si poate o sa o fac in urmatoarele saptamani. Eu personal nu cred ca ortodocsii sunt gata sa faca vreun compromis cu papalitatea. Daca nu din alte motive, din spirit de conservare..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.05.2009, 21:45:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Aici este un thread despre ecumenism si oamenii obisnuiti al confesiunilor.
despre aspecte mai teoretic-teologice am vorbit in alte parti.
Fiind vorba de o parere personala, e OK.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.06.2009, 19:47:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar filmele despre ecumenism le-ai vazut Fani? Mai asteptam inca parerea ta...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2009, 20:30:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles ca ecumenismul este f.mult controversat la nivel de ierarhii religioase, iar noi ortodocsii avem probleme si conflicte la toate nivelurile.
Ma si va intreb pe cei care sunteti impotriva, cum vedeti voi pe oamenii ca voi, ca noi, care au fost nascuti si botezati in alte confesiuni/religii, cum vedeti relatiile intre crestinii ortodocsi si celilalti.
Acum cu alte religii, marturisesc ca si eu vad dificila o uniune spirituala, religioasa, dar cu crestinii nu vad probleme.
Voi ii considerati eretici pe cei de langa voi, pe vecinul, sau colegul, sau ruda de alta confesiune si ii urati?
Dar oamenii care traiesc in familii biconfesionale in buna intelegere si respect (inclusiv al credintei) si da, functioneaza la multa lume, ce ar trebui sa faca? Sunt toti eretici? Ce vina au ei, ca unii au dezbinat cu secole in urma biserica crestina unica?
Dar traim in aceeasi lume, in aceeasi tara, casa, bloc, lucram impreuna! Chiar ii judecati si ii dusmaniti? Sau cum faceti cu ei?
Unde este dragostea de oameni, toleranta, fratia, toate scrise si in ortodoxie.
Mie mi-e greu sa judec in locul lui Dumnezeu si sa spun eu sunt buna, aia sunt eretici, rai, sau alte lucruri.
Si in fiecare religie si confesiune sunt exemple de oameni minunati care ajuta si pe altii fara discriminare, care sunt Oameni.
Oare nu vedem credinta prea ingust, daca judecam numai dupa dogme si canoane si teorii?
Mai inainte de toate astea, Fiul Domnului altceva ne-a invatat: "iubiti-va unii pe altii..."
S-a vorbit și se vorbește la fel de mult despre ecumenism, ca o formă de recunoaștere a diversității, ca o atitudine de deschidere către semeni și culturi , considerate o lungă vreme ca fiind ostile, străine și inferioare. Citeam de curând că în lucrarea sa, Projekt Weltethos, H. Küng afirma , nici mai mult nici mai puțin, că "nu poate exista pace între națiuni fără pace între religii. Nu poate exista pace între religii fără un dialog între religii". Din păcate , la început de mileniu III , coexistența pașnică a religilor rămâne doar un deziderat. Să nu uităm că pe 28 octombrie 1999, cu prilejul unei întâlniri interreligioase , in Piața "San Pietro" din Roma, s-au regăsit tichii de cardinali, kippa evreiești, turbane musulmane și robe galbene budiste. În cea clipă , în acel moment mesajul a fost limpede : "dialogul dintre religii va fi problema esențială, a secolului al XXI-lea". ( indiferent că ne place sau nu, că vrem sau nu, acesta este adevărul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2009, 20:34:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
S-a vorbit și se vorbește la fel de mult despre ecumenism, ca o formă de recunoaștere a diversității, ca o atitudine de deschidere către semeni și culturi , considerate o lungă vreme ca fiind ostile, străine și inferioare. Citeam de curând că în lucrarea sa, Projekt Weltethos, H. Küng afirma , nici mai mult nici mai puțin, că "nu poate exista pace între națiuni fără pace între religii. Nu poate exista pace între religii fără un dialog între religii". Din păcate , la început de mileniu III , coexistența pașnică a religilor rămâne doar un deziderat. Să nu uităm că pe 28 octombrie 1999, cu prilejul unei întâlniri interreligioase , in Piața "San Pietro" din Roma, s-au regăsit tichii de cardinali, kippa evreiești, turbane musulmane și robe galbene budiste. În cea clipă , în acel moment mesajul a fost limpede : "dialogul dintre religii va fi problema esențială, a secolului al XXI-lea". ( indiferent că ne place sau nu, că vrem sau nu, acesta este adevărul )
Da. Sunt de acord. Este vorba aici si de pace. Ce sa facem, sa ne omoram intre noi?
Ca, sa fim sinceri, asta se intampla in multe locuri inca.

Uite, asta e raspunsul meu la intalnirea de la Assissi (din care am vazut fragmente fara sunet). O manifestare in acest sens. Nu un amestec de religii. Fiecare s-a rugat in felul lui, si gata, nu a participat nimeni la ritualurile celuiolalt. Personal nu mi se pare neaparat o idee buna o astfel de slujba, dar de aici sa o scoti ca un semnal de alarma pentru aplanarea si amalgamul religiilor e cale lunga.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1320 01.11.2017 22:47:00
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17