Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.03.2010, 19:19:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
1) Daca gusti si tu ceva de dulce ceilalti nu vor sti ca postesti,si vei lua rasplata de la Dumnezeu,pentru ca ai postit in ascuns ,doar pt Dumnezeu,si nu ai cautat slava oamenilor ,si nu ai avut mandria ca postesti ,ca esti mai altfel ca ceilalti.
Nu cred ca e asa...Mandria sta in primul rand in pacat, in neascultare. Daca postul imi aduce mandrie, asta e problema mea (cu care trebuie sa ma confrunt), nu problema postului.
Eu cred ca una este lucrarea in ascuns (de care vorbeste si Cuviosul Paisie Aghioritul), si alta este abtinerea de la anumite alimente, fapt care nu e deloc o virtute in sine, ci doar un gest minim, o treapta de inceput, care se cere de la fiecare crestin. Altele sunt faptele pe care trebuie sa le lucram in ascuns - milostenia, de exemplu.
Te poti mandri cu un post ASPRU. Daca te afli langa un frate ortodox care tine si el post, doar ca vrea sa manance ceva gustos, nu trebuie sa ii spui "nu, eu nu mananc decat paine uscata si apa statuta de 10 zile". Pilde in acest sens avem si in Pateric. Insa sa luam aminte, caci parintii dupa ce faceau acest pogoramant, se caiau si se smereau foarte mult, nu ramaneau in nepasare. Insa aici nu incap "pogoramintele" pentru mancarea de dulce. Acestea se fac pentru batrani, pentru oameni bolnavi...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2010, 23:50:00
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

In Pateric: spune un batran:
Imbuibarea este maica curviei, iar postul si infranarea este bogatia sufletului, deci aceasta sa ne simlim sa o castigam cu smerita intelepciune, pazindu-ne de mandrie, placere si de lauda oamenilor care este maica tuturor rautatilor
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2010, 20:34:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit situatie asemanatoare

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

incerc si eu sa tin postul Pastelui si am o problema:stiu ca nu este bine sa incepi sa zici la toata lumea ca tii post,e dovada de mandrie,postul trebuie facut pentru tine,si imi place asa,dar exista o situatie in care nu stiu cum sa actionez,si parca tocmai de aia imi tot iese in cale.La lucru e ziua cuiva si aduce tot felul (prajituri, salate,nimic din ce pot eu manca) si,cum e traditia,ne cheama pe toti in "bucatarie",il felicitam,si apoi fiecare incepe sa se serveasca cu ceva.La care eu nimic...si vine intrebarea : "tu de ce nu te servesti?" si ochii tuturor sunt pe mine.Ei bine,eu ce sa zic?Situatie e de 2 ori mai complicata pt ca lucrez in strainatate,aici majoritatea sunt catolici (mai mult dupa nume,ca religia nu e tocmai o prioritate) si ideea de post le e cam straina.Odata am plecat pur si simplu inainte sa apuce careva sa ma intrebe ceva....si m-am simtit tare urat,ca am fost de-a dreptul nepoliticoasa.
Mai e si situatia in care merg la parintii prietenului,care se dau peste cap sa faca 11 feluri de bunataturi,ca deh,vin copiii in vizita, si din nou...aceeasi dilema,si din nou,acelasi sentiment de a fi nepoliticoasa ca nu mananc.Un sfat,orice, m-ar ajuta !

Multumesc!
In postul Craciunului m-am pomenit in mijlocul unui grup de romani care faceau cirnati si la urma au prajit sa vada cum au iesit si mai aveau si alte mancaruri la care am fost invitata la masa, acum ce sa fac eu care posteam si ei nu stiau, am hotarit sa manic sa nu fiu luata la misto caci asa fac ei (cei din grupul cu pricina.)In timpul cind mancam ma tot rugam si seara m-am rugat la Dumnezeu sa ma ierte si a doua zi mi-am continuat postul, bineiteles ca m-am si spovedit.Dumnezeu le stie pe toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre post Geany17 Postul 9 06.12.2011 20:58:58
Intrebare post? razvypitesti Postul 23 05.04.2011 15:07:22
intrebare despre post ginabadea Postul 9 14.03.2010 21:38:18
despre post calugarii Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 28.05.2007 10:21:35