Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.12.2007, 01:51:53
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.590
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Daca ea ar face la fel si l-ar lua pe baiat sa ii arate cat de gresita e ortodoxia?
...daca ar reusi sa demareze punctual o asemenea discutie monumentala, ar fi o tipa de LUAT IN SEAMA:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.12.2007, 01:54:52
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.590
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nimanui nu ii pace sa i se spuna ca in ce a crezut 20 de ani e total gresit.
Draga Noesis, Adevarul doare...dar... in the long run...avind in vedere ca te mintuiesti in urma socului, merita!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.12.2007, 02:33:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cununia religioasa este o sfanta Taina, prin care cei doi devin unul. In ce fel sunt unul, daca fiecare are credinta lui, traditiile lui, etc? Aparent o casatorie dintre un ortodox si o catolica e la fel de buna ca oricare casatorie, dar daca ne gandim la mantuirea fiecaruia, problema se schimba.
Ati vazut filmul "Nunta mea greceasca"? acolo protestantul, din dragoste pentru partenera lui ortodoxa, se boteaza ortodox. Filmul se bazeaza pe o poveste adevarata.
Deci se poate.
Draga leloup , am impresia ca si tu trebuie sa te lamuresti in privinta unor lucruri, pentru a intelege care e problema. Duhovnicul te va sfatui cu siguranta cum e mai bine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.12.2007, 09:26:44
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
Ce as putea oare face ca sa ma apropii de ea si ca sa ne putem cumva converge religiile noastre, ramanand in dreapta credinta?
Daca si ea intelege dificultatea situatiei in care sunteti, rugati-va sincer la Maica Domnului, daca doar tu vezi problema roaga-te tu pentru persoana iubita si pune toata speranta in ajutorul de sus...
Oricum nu incerca sa discuti cu ea in contradictoriu sau sa-i explici tu de ce e mai buna ortodoxia noastra (asta o fac oamenii din mandrie, eu am facut-o si am ajuns la certuri groaznice, care sigur nu i-au placut Domnului).
Parerea mea sincera este ca numai rugaciunea va poate ajuta, mai ales daca iubirea voastra e sincera...

P.S. Pe mine, pacatoasa, rugaciunile mamei m-au scos bezna adanca a ateismului si dintr-un mod de viata departe de cel crestin, asa ca rugaciunea este primita...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.12.2007, 12:47:05
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

leloup daca mai treci pe aci spune-ne ce s-a intamplat pana la urma:D..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.12.2007, 13:04:11
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Ideea alexandrei, de a "scoate pe masa" punct cu punct ceea ce este gresit in catolicism deja am incercat. Am abordat: purgatoriul, nasterea neprihanita, filioque, infaibilitatea papala. Insa desi am adus argumente, nu stiu de ce, discutiile s-au cam racit.

Ce parere avetzi daca am continua sa mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri, amandoi ne-am ruga si amandoi am tine o minte deschisa?

La un moment dat ea a argumentat ca daca catolicismul nu e calea, atunci de ce oameni catolici se mantuiesc, de ce devin sfintzi si ca, la urma urmei, singurele diferentze fiind doar despre dogma, de ce sa inceapa a crede ca nu e corect cand ea simte aceeasi iubire si credinta ca si mine ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.12.2007, 14:06:05
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
Acum am inceput sa facem astfel: duminica, mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri.
Deja ti-ai raspuns singur.
Daca intradevar va iubiti (iubire sincera) faceti asa cum ai zis, numai nu va indepartati de Dumnezeu. Diferentele cu catolicii nu sunt mari si cu ajutor de Sus vom trece curand peste ele si Crestinii vor fi dinou UNA, cum au fost la inceputuri. Nu mai e mult.
Iar daca sunteti in prag de casatorie sa vina ambii preoti ortodox/catolic si sa puna ambii mana in numele Aceleasi Sfinte Treimi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2007, 14:28:38
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

C-tin, eu nu sunt de acord cu ecumenismul din motivul urmator: B. catolica spune ca e sg biserica a lui Cristos si B. ortodoxa spune ca e sg biserica a lui Hristos. Dar lasand la o parte asta, ce facem cu diferentzele acelea, ca purgatoriul, nasterea neprihanita, filioque? Eu cred ca cel putzin filoque sigur , dar sigur nu e corect. Atunci cum? Nu putem imbratisa decat o sg biserica odata.

Eu nu vreau unirea credintelor, ci sa dovedim care este cea corecta. Eu stiu ca cea catolica nu e ,pt mai multe motive mentionate. Daca cea catolica e corecta astept cel putin un motiv pt care cea ortodoxa nu e corecta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.12.2007, 14:30:16
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

mie sincer nu mi se pare ca are rost sa mergeti la ambele slujbe...e si derutant intr-un fel???, mai bine fiecare isi continua stilul de viata in religia lui, cununia religioasa vedeti voi cum o faceti si copiii ii cresteti in religia ortodoxa ca e oricum mai autentica decat cea catolica, mai aproape de adevar...sarbatorile le puteti sarbatori la ambele religii..oricum, cele doua religii sunt destul de apropiate in afara de cateva puncte la catolici care oricum nu existau dintotdeauna ci au aparut odata cu schisma, asa ca nu va mai concentrati atat pe problema asta si nu incercati sa va schimbati unul pe altul, sunteti crestini amandoi, credeti in Sfanta Treime, in Fecioara Maria,cresteti-va copiii intr-o singura religie ca sa nu-i derutati si pe ei si incercati sa construiti un camin armonios, plin de dragoste, credinta si respect reciproc;)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.12.2007, 16:08:06
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
ce facem cu diferentzele acelea, ca purgatoriul, nasterea neprihanita, filioque? Eu cred ca cel putzin filoque sigur , dar sigur nu e corect. Atunci cum? Nu putem imbratisa decat o sg biserica odata.
Ma gandeam ca e vorba de o relatie serioasa la voi. Daca teologhisirea e mai importanta decat iubirea voastra inseamna ca nu e vorba aici de nici-o iubire adevarata, caci unde e iubire e si PACE. Deci, cautati-va mai bine jumatatile cuvenite. Tu cea ortodoxa si ea cea catolica. Ca altfel daca ea zici ca nu renunta, n-o sa aveti pace in casa toata viata.
Dumnezeu sa-ti ajute.

Iar cat priveste unirea crestinilor, acesta nu se va realiza cu efortul oamenilor, ci doar cu impuls de Sus. Asa ca-n privinta asta nu-ti mai face griji, ca ADEVARUL va invinge...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Cum ar trebui sa fie o relatie fata-baiat? ramona21 Generalitati 44 28.07.2011 11:19:53
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01