Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1621  
Vechi 11.04.2018, 16:44:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stiam ca protestantii sunt luteranii, calvinistii si anglicanii, poate stii tu altfel, posibil sa stii mai bine, dar cred ca in ceea ce ai scris mai sus ai facut o confuzie voita cu neoprotestantii. am citit mai demult ceva scris de calvin despre maria, nu cred ca in cazul lor este valabil, luteranii nici atat, iar anglican era tipul citat de PT.
Nu ma bag in discutia despre daca dogma asta e proces sau nu, dar in ceea ce priveste protestantii, aia old school au pastrat invatatura(si nepotii lor protestanti "high church" moderni la fel, cum ai aratat de pe siteurile lor), ca stiau ce se intampla daca incepi sa te dai istet, ca niste Nestori medievali, ajungi sa bulversezi toata narativa Intruparii(cum deja se intampla la vremea aia printre unii predicatori radicali dementi), doar de dragul de a fii Gica Contra fata de catolici.
https://en.wikipedia.org/wiki/Perpet...nt_Reformation
Apoi, la fel ca multe alte chestii din protestantism, cu trecerea timpului, cultele noi au simplificat toata teologia, si abandonat toate dogmele, mai putin solele+cateva variatii "locale" neoprotestante(sambatism, carismatism, credobaptism, etc.)

Dar reformatorii tineau invatatura.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #1622  
Vechi 11.04.2018, 21:35:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu ai un fel aparte de intelegere, de multe ori, asa cum am spus, mi-e dificil sa-ti urmaresc rationamentul. citatul meu a fost un argument al controversei respective, care tine dintotdeauna de fapt, ce nu iei in considerare si nici nu vei lua este faptul ca, din nou, a durat ani de zile procesul prin care maria a devenit de-a pururi fecioara. deci, reusesti sa intelegi? a fost un argument in ceea ce priveste controversa propriu-zisa. tu preferi s-o dai cu protestantii, treaba ta.
Noi am discutat despre altceva, despre fecioria pana la nasterea Mantuitorului, nu despre pururea fecioria, care este altceva, fecioria pana la sfarsitul vietii. Citatul era despre pururea fecioria, nu despre fecioria pana la nastere, deci nu era un citat care avea legatura cu discutia noastra. Daca fecioria pana la nasterea Mantuitorului nu e contestata de nicio denominatiune, chiar si musulmanii o recunosc ca dogma, pururea fecioria nu e recunoscuta de majoritatea protestantilor (in afara de o parte din luterani si anglicani).

Fecioria Sfintei Fecioare pana la nasterea lui Iisus nu a fost contestata si nu a aparut in secolul IV, cum ai spus tu. Este bine documentata in Sfanta Scriptura, deci e gresit ce ai sustinut.
Despre pururea feciorie sunt mai putine citate in Sfanta Scriptura decat pentru prima invatatura, dar tot exista. Doavada nu doar ca Fecioara Maria era fecioara, dar si faptul ca depusese juramant sa ramana fecioara: atunci cand ingerul o instiinteaza ca va ramane insarcinata Sfanta Fecioara raspunde Luca, 1. 34. "Și a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu știu de bărbat?" Asta arata si ca nu avea de gand sa-si piarda fecioria. In al doilea rand dreptul Iosif este numit logodnic in Sfanta Scriptura, nu sot, logodnicii nu aveau relatii pana la casatorie, era pacat. In al treilea rand Dreptul Iosif avea o varsta inaintata, nu mai putea concepe, era vaduv si avea copii din prima casatorie. In Vechiul Testament este considerata profetie cu privire la fecioria Sfintei Fecioare: "2. Și mi-a zis Domnul: "Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide și nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă." Iezechiel 44.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stiam ca protestantii sunt luteranii, calvinistii si anglicanii, poate stii tu altfel, posibil sa stii mai bine, dar cred ca in ceea ce ai scris mai sus ai facut o confuzie voita cu neoprotestantii. am citit mai demult ceva scris de calvin despre maria, nu cred ca in cazul lor este valabil, luteranii nici atat, iar anglican era tipul citat de PT.
Si neoprotestantii sunt tot protestanti, in vest nici nu sunt numiti "neo". Sunt mai multe denominatiuni protestante vechi, metodisti, unitarieni, prezbiterieni, anabaptisti, chiar si baptistii au aparut in acea perioada. Dintre anglicani doar o parte din ei au doctrina protestanta, ceilalti au ramas cu o invatatura apropiata de catolicism.
  #1623  
Vechi 11.04.2018, 23:00:48
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cataline, tu ai inceput spunand ca evreii nu aveau o expresie pentru virgina/fecioara, tu nu stiai nimic, tu cauti pe net si vii apoi cu afirmatii decisive asupra unor controverse ce tin de doua mii de ani si care potrivit unuia dintre cei mai importanti teologi ce i-a dat lumea asta nu poate fi rezolvata decat prin credinta. dar tu stii mai bine.
pe deasupra ai o problema cu celelate culte, problema care te influenteaza si care te face sa judeci gresit.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1624  
Vechi 12.04.2018, 22:50:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cataline, tu ai inceput spunand ca evreii nu aveau o expresie pentru virgina/fecioara, tu nu stiai nimic, tu cauti pe net si vii apoi cu afirmatii decisive asupra unor controverse ce tin de doua mii de ani si care potrivit unuia dintre cei mai importanti teologi ce i-a dat lumea asta nu poate fi rezolvata decat prin credinta. dar tu stii mai bine.
pe deasupra ai o problema cu celelate culte, problema care te influenteaza si care te face sa judeci gresit.
Eu vad ca tu repeti exact aceleasi lucruri ca si cum nu am fi discutat nimic, o dovada ca nu te intereseaza de fapt adevarul. Un dialog inseamna ca partenerul de dialog sa tina cont de argumentele pe care le aduci, tu ai doar un monolog. Deci nu au importanta dovezile si adevarul, tu nu poti recepta altceva decat ceea ce stii tu. Oare de cand ai intrat pe forum ai aflat macar un singur lucru in plus, sau tot cu ce stiai inainte?
Sunt convins ca daca iti spun de Septuaginta tu o sa zici ca e prima data cand auzi de ea. Tu esti impotriva crestinismului nu pentru ca nu stii adevarul, ci din instinct, ai spune orice neadevar impotriva crestinismului. Sun curios ce te-a indemnat sa intri pe un forum ortodox daca tu esti anticrestin, doar ca sa-ti bati joc de credinta crestina si de credinciosii de pe forum?

Dupa ce ti-am aratat ca nu exista nicio controversa, decat pentru cei ce sunt impotriva crestinismului, tu repeti aceleasi lucruri ca la inceput, ca eu as rezolva o controversa veche de mii de ani. Din moment ce ai vazut ca evreii insisi, cei mai indreptatiti sa cunoasca limba evreiasca, au tradus acel cuvant prin 'fecioara", inseamna ca tu spui deliberat un neadevar, nu ca rezolv eu o controversa inexistenta. Cum ai putea tu sa stii mai bine decat invatatii evrei de acum 2300 de ani ce inseamna acel cuvant? Legat de ceea ce inseamna acele cuvinte evreiesti, am spus doar ca o completare. Si ca scrie pe net ca nu exista un cuvant special pentru "fecioara", doar ca toate fetele inainte de casatorie erau considerate fecioare, putand insemna fata necasatorita sau pubera sau adolescenta etc. Iar toate acestea insemnau fecioara. dar discutam degeaba, stim ce intelegeau evreii prin acel cuvant, e clar pentru cineva care vrea sa stie adevarul.
Si ti-am explicat ce inseamna pururea fecioria, tu continui sa spui ca e acelasi lucru cu fecioria pana la nastere. Si ca nu exista dovezi, desi in ultimul mesaj ti-am dat negru pe alb ce scrie in Biblia ca a spus chiar Fecioara Maria.
Era evident din toate discutiile ca nu te intereseaza adevarul, tu vrei sa-ti pierzi doar timpul, probabil ai prea mult timp liber si te plictisesti. Eu nu mai am de gand sa-mi pierd timpul, explicandu-ti pe gratis lucruri care pe tine oricum nu te intereseaza.
  #1625  
Vechi 12.04.2018, 23:45:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad ca tu repeti exact aceleasi lucruri ca si cum nu am fi discutat nimic, o dovada ca nu te intereseaza de fapt adevarul. Un dialog inseamna ca partenerul de dialog sa tina cont de argumentele pe care le aduci, tu ai doar un monolog. Deci nu au importanta dovezile si adevarul, tu nu poti recepta altceva decat ceea ce stii tu. Oare de cand ai intrat pe forum ai aflat macar un singur lucru in plus, sau tot cu ce stiai inainte?
te inseli, eu tin cont de tot ceea ce citesc aici si am acceptat si am respectat enorm multe postari ale colegilor nostri. ce ar fi trebuit sa fac? sa fiu un fel de aplaudac si sa felicit colegii? realitatea este ca tu esti cel care monologheaza, tu esti cel care nu accepta alte puncte de vedere.

tot repeti "adevarul", "adevarul", "adevarul", dar de fapt este doar "adevarul" tau, pentru ca ti-e imposibil sa accepti un alt punct de vedere. nu mai insist pentru ca m-ai obosit, dar daca cunosti un tip doxar, bun cunoscator si in care ai deplina incredere, preot sau nu, intreaba-l cat de mult respecta biserica crestina de astazi invataturile lui Iisus, asa cum sunt ele scrise in Biblie, si cat de mult conteaza traditia in biserica fata de dogma.

presupun ca esti mult mai tanar decat mine, e posibil ca eu sa fi aflat de septuaginta pe cand tu erai la gradinita.

si hai sa-ti mai dau o tema de reflectie , creatia. evreii considerau ca dumnezeu a facut totul din ceva, din ceea ce a fost, dar cu vreo 200 de ani inainte de Iisus, ce sa vezi?!?, dumnezeu a creat totul din nimic. oare ce i-a inspirat atat de mult? ce i-o fi facut pe evreii aia sa schimbe atat de radical actul de creatie? si incearca sa lasi deoparte alegorii de genul "ceea ce nu este". apropo, dar cu scrierea asta alegorica stii mataluta cum a fost? ia vezi, scrie ceva pe net? sau vezi in filmul ala, poate zic aia ceva si despre asta...

vreau sa spun doar ca trebuie sa fim deschisi, credinciosi sau nu, sau cautatori, asa cum sunt si eu, care am intrat pe acest forum tocmai ca sa caut puncte de vedere care sa ma indrepte catre credinta. si gasisem cateva, dar vreo doi nu au mai intrat pe forum, unul scrie foarte putin insa tot ce scrie e cu cap si simtire, vezi ce ne-a dat ca spunea calugarul ala din franta, parca, altul e "sectant" , sunt/au fost mai multi. cel mai mult imi placeau scrierile lui cristian, pline de inima, dar imi placea si un tip bannat astazi... daca nu m-au influentat decisiv este pentru ca asta sunt si probabil ca nu ma pot schimba. vreau, dar nu pot.

ps.si pentru ca am scris putin, dar mi-am amintit mult si multe , hai sa va zic si cum se ajungea episcop in biserica crestina timpurie, ca sa zic asa, erau alesi, domne, de catre credinciosi!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1626  
Vechi 13.04.2018, 13:12:51
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad ca tu repeti exact aceleasi lucruri ca si cum nu am fi discutat nimic, o dovada ca nu te intereseaza de fapt adevarul.
Ali Babu e doar un trol trist. Un om batran facand pe trolul e o imagine hidoasa. Ca un tanar sa faca pe trolul mai intelegi ca n-are multa minte ,dar unul ca Ali Babu n-are nici o scuza...N-ai cum sa-l mai ajuti prin dialog,singurul medicament e ignorarea.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #1627  
Vechi 13.04.2018, 20:53:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cataline, tu ai inceput spunand ca evreii nu aveau o expresie pentru virgina/fecioara, tu nu stiai nimic, tu cauti pe net si vii apoi cu afirmatii decisive asupra unor controverse ce tin de doua mii de ani si care potrivit unuia dintre cei mai importanti teologi ce i-a dat lumea asta nu poate fi rezolvata decat prin credinta.
Hristos a înviat!

Cine este acest teolog?
  #1628  
Vechi 13.04.2018, 20:58:14
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ali Babu e doar un trol trist. Un om batran facand pe trolul e o imagine hidoasa. Ca un tanar sa faca pe trolul mai intelegi ca n-are multa minte ,dar unul ca Ali Babu n-are nici o scuza...N-ai cum sa-l mai ajuti prin dialog,singurul medicament e ignorarea.
comportamentul tau, dar mai sunt vreo doi pe aici, este pacat capital, conform invataturilor lui Iisus. este exact ca si uciderea. nu are legatura cu mine ci cu ceea ce simti tu. este mai grav decat multe multe chestii combatute de voi pe aici, de genul postului sau chiar desfranarea...
intreaba-te de ce simti asa ceva, vezi ce iti lipseste.

ps.dar tu spuneai mai demult ca nu conteaza de cate ori pacatuiesti, ca mergi la spovedanie si rezolvi... hait, dar asta chiar seamana a troll, daca te face popa troll si te ignora, te-ai intrebat?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1629  
Vechi 13.04.2018, 20:59:39
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hristos a înviat!

Cine este acest teolog?
adevarat a inviat!

erasmus
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1630  
Vechi 13.04.2018, 21:11:57
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Erasmus din Rotterdam? După cum bănuiam, avem repere diferite, de asta nu avem puncte de vedere în comun.

Last edited by simpllu; 13.04.2018 at 22:11:39.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13