Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 20.07.2009, 10:17:14
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit La un moment dat o sa intelegeti

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Acum am inteles de ce sunt atatea dezbinari si contraargumentatii pe forumul nostru: fiecare isi apara pozitia de pe care este el si nu cauta neaparat adevarul. Relativizarea afirmatiilor Scripturii este cheia principala, astfel incat daca cineva are chef sa spuna despre creatie ca nu e adevarat ce scrie "o seara si o dimineata" o poate face.Prin asemanare se poate spune si despre Legea morala ca este optionala, cruciadele au o justificare logica, ziua de sarbatoare(odihna) este sau nu o optiune, depinde de cine si cum citeste.Totul este relativ si in schimbare..POSTMODERNISM. Fiecare cu adevarul sau.
Doamne-ajuta!
Moastele nu sunt adevaruri relative. Sunt cat de poate de evidente si la indemana oricui vrea sa vada Adevarul. Oricine vrea sa faca voia lui Dumnezeu poate sa se convinga ca acestea au fost randuite de Dumnezeu si nu oameni. Repet: Sfanta Scriptura se citeste in cheia pe care insusi Dumnezeu Cuvantul ne-a dat-o: Noua Lege vine sa implineasca Vechea Lege. Nu zice ca vine sa o inlocuiasca, nici ca o adaugire, ci ne-a fost data ca o noua treapta spirituala (una superioara, evident). In acest spirit nu pot fi valabile simultan si nici succesiv ambele situatii: si dinte pentru dinte si intoarce si obrazul celalalt. Dupa aceasta logica, dragilor, ar trebui sa le luam in considerare pe amandoua. Ceaa ce este FALS, la fel de evident.

[SIZE=5]Am sa scriu si de 1000 de ori daca este nevoie, pana se va intelege ca Dumnezeu a randuit ca numai crestinii sa aiba moaste ca o validare indubitabila a modelului de viata pe care trebuie sa-l urmam si ca o confirmare ca sunt Sfinti in Cer. PAI, DACA ACESTI SFINTI, REPET, RANDUITI DE DUMNEZEU, AU TINUT DUMINICA, SI NU SAMBATA, CA ZI LIBERA, CA ZI INCHINATA DOMNULUI SI DACA DUMNEZEU NE-A CERTIFICAT PRIN MOASTELE LOR CA ASA E BINE, cum as putea sa vin eu, pacatosul, nevrednicul si sa ma incapatanez, cu Sfanta Scriptura in mana, sa spun: Nu are dreptate Dumnezeu, ca uite ce scrie in Biblie....!!!???[/SIZE]

Foarte frumos si clar explica IPS Bartolomeu Anania cele ce am incercat eu sa spun mai sus in predica tinuta de Sarbatoarea Sfintilor Petru si Pavel. Ascultati pana la capat predica, cu inima deschisa, si lesne veti intelege. Linkul este:

http://www.crestinortodox.ro/i-p-s-b...petru-si-pavel

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #522  
Vechi 20.07.2009, 10:29:07
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Copy Paste

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Moastele nu sunt adevaruri relative. Sunt cat de poate de evidente si la indemana oricui vrea sa vada Adevarul. Oricine vrea sa faca voia lui Dumnezeu poate sa se convinga ca acestea au fost randuite de Dumnezeu si nu oameni. Repet: Sfanta Scriptura se citeste in cheia pe care insusi Dumnezeu Cuvantul ne-a dat-o: Noua Lege vine sa implineasca Vechea Lege. Nu zice ca vine sa o inlocuiasca, nici ca o adaugire, ci ne-a fost data ca o noua treapta spirituala (una superioara, evident). In acest spirit nu pot fi valabile simultan si nici succesiv ambele situatii: si dinte pentru dinte si intoarce si obrazul celalalt. Dupa aceasta logica, dragilor, ar trebui sa le luam in considerare pe amandoua. Ceaa ce este FALS, la fel de evident.

[SIZE=5]Am sa scriu si de 1000 de ori daca este nevoie, pana se va intelege ca Dumnezeu a randuit ca numai crestinii sa aiba moaste ca o validare indubitabila a modelului de viata pe care trebuie sa-l urmam si ca o confirmare ca sunt Sfinti in Cer. PAI, DACA ACESTI SFINTI, REPET, RANDUITI DE DUMNEZEU, AU TINUT DUMINICA, SI NU SAMBATA, CA ZI LIBERA, CA ZI INCHINATA DOMNULUI SI DACA DUMNEZEU NE-A CERTIFICAT PRIN MOASTELE LOR CA ASA E BINE, cum as putea sa vin eu, pacatosul, nevrednicul si sa ma incapatanez, cu Sfanta Scriptura in mana, sa spun: Nu are dreptate Dumnezeu, ca uite ce scrie in Biblie....!!!???[/SIZE]

Foarte frumos si clar explica IPS Bartolomeu Anania cele ce am incercat eu sa spun mai sus in predica tinuta de Sarbatoarea Sfintilor Petru si Pavel. Ascultati pana la capat predica, cu inima deschisa, si lesne veti intelege. Linkul este:

http://www.crestinortodox.ro/i-p-s-b...petru-si-pavel

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!
Am ascultat cu atentie mesajul audio al ips.Bartolomeu Anania si nu am gasit vreo afirmatie relevanta pt.subiectul in discutie.Este mai usor sa dam Copy /Paste la mesaje si sa le repostam la infinit! Citarea mesajului meu in textul de mai sus este absolut irelevanta, deoarece eu am scris altceva decat acum 3-4 zile.
Cum se poate spune de catre un ortodox ca Iisus in acelasi timp a desfiintat si nici nu a tinut Sabatul SI apoi ca Iisus a implinit Legea (in totalitate) prin ascultarea pana la moarte de Dumnezeu...? Nu vi se pare ciudata, scindata aceasta idee?
Cum se poate sustine ca o seara si o dimineata descrise in creatie Nu sunt defapt asa? Vreti sa-i negati puterea Lui dumnezeu?De ce e absurd sa crezi asta? Oare este limitata de voi puterea Lui? Adam si Eva Nu au crezut in cuvantul Creatorului si l-au dezonorat, incalcand "doar un pic" legea ascultarii de El. Urmarile..le stim...
  #523  
Vechi 20.07.2009, 10:30:15
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
[SIZE=5]PAI, DACA ACESTI SFINTI, [/SIZE]
Biserica Ortodoxa considera ca Sfintii Parinti au facut unele greseli si au transmis si invataturi gresite.

Asa ca, cel mai bine este sa verifici cu Sfanta Scriptura daca o invatatura este buna. Sfintii pot gresi. Biserica Ortodoxa respinge unele invataturi ale acestora.
  #524  
Vechi 20.07.2009, 10:40:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[/font]Col 2.16-17 "Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, [COLOR=#ff0000]sau la sâmbete[/COLOR], care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos."
In toate traducerile protestante c[font=Arial]ât de cât serioase, sensul e clar
Da, sensul e clar in toate traducerile protestante (si nu numai). Doar traducerile ortodoxe echivaleaza termenul sabbaton cu sambete, ceea ce trimite automat gandul la a saptea zi a saptamanii. Restul traducerilor spun sabate, si acesta este sensul real, apostolul Pavel referindu-se aici la sabatele ceremoniale iudaice. Acestea puteau sa cada si in alta zi a saptamanii, nu neaparat sambata. Sa va mai dau si eu cateva exemple de traduceri "serioase":

"Therefore let no one pass judgment on you in questions of food and drink or with regard to a festival or a new moon or a sabbath." (Revised Standard Version)

"Que personne donc ne vous juge au sujet du manger ou du boire, ou au sujet d'une fête, d'une nouvelle lune, ou des sabbats" (Louis Segond)

"So laßt euch nun von niemandem ein schlechtes Gewissen machen wegen Speise und Trank oder wegen eines bestimmten Feiertages, Neumondes oder Sabbats." (Revidierte Lutherbibel)

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
acelasi lucru spune sf Pavel si la:
Rom.14.6 "Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul. Și cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulțumește lui Dumnezeu; și cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, și mulțumește lui Dumnezeu."

Termenul grecesc "sabbatōn" folosit în versetul de mai sus se referă clar la sâmbăta ca ziuă de odihnă.
Prietene, si de data aceasta esti in eroare. In versetul de mai sus, nici macar nu apare termenul sabbaton, ci hemera [ziua], si se refera tot la zile ceremoniale, nicidecum la sabatul zilei a saptea.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
să revenim la problemele noaste la care nu a raspuns inca nici un adventist

Iesirea 31.13 "Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți zilele Mele de odihnă, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește"
Hai sa va fac hatarul acesta si va raspund eu (desi nu va va placea deloc). Traducerea ortodoxa a versetului de mai sus pacatuieste prin inconsecventa vis a vis de subiectul anterior discutat. Daca la Coloseni 2,16 sabbaton o traduce prin sambete, de ce la Iesirea 31,13 o traduce prin zile de odihna? Asta inseamna sa interpretezi si sa deformezi Biblia "dupa capul tau" (folosesc din nou expresia voastra favorita).

Consecventa ar fi cerut urmatoarea traducere:
Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți sâmbetele Mele, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește
  #525  
Vechi 20.07.2009, 10:49:31
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Ai raspuns total pe langa subiect!!
Ce raspuns ai fi vrut? Pune intrebari mai exacte. Eu ti-am dat un raspuns general. Daca vrei, vin si cu detalii. Istoria cu care vrei sa te lauzi, este doar o varianta cosmetizata. Adevarul arata alt cumva. Apropo, referitor la istorie: cand a luat fiinta biserica ortodoxa romana?

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Si daca tu spui ca nu are legatura cu mantuirea mea,afla ca macar are legatura cu religia mea si Biserica ortodoxa,de care apartin! Biserica mea a fost intemeiata de Hristos,!
In biserica din vremea Domnului Iisus Hristos si a Sfintilor Sai Apostoli nu se practica inchinarea in fata icoanelor, nu se practica inchinarea la sfinti si ingeri (Sfintii Apostoli sunt contra unei astfel de inchinari), nu se practica botezul copiilor, nu exista adorarea Mariei, nu se facea semnul crucii, etc. De vreme ce afirmi ca biserica ta a fost intemeiata de Hristos, banuiesc ca faci parte dintr-o biserica unde nu se practica lucruri ca cele pe care le-am enumerat.

Cred ca faci parte dintr-o biserica unde se poate spune: "Aici este rabdarea sfintilor care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Iisus." (Apocalipsa 14:12)

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
a voastra a derivat din
A derivat din Cuvantul lui Dumnezeu. Putem discuta despre asta.

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Eu ascult invataturile si dogmele date de catre Hristos
Indrazneata afirmatie. Arata-mi care sunt dogmele lasate de Domnul Iisus Hristos si de care asculti. Ma intereseaza foarte mult raspunsul la aceasta problema.
  #526  
Vechi 20.07.2009, 10:49:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
[SIZE=5]Am sa scriu si de 1000 de ori daca este nevoie, pana se va intelege ca Dumnezeu a randuit ca numai crestinii sa aiba moaste
Repetarea inmiita a unei minciuni nu o transforma nicidecum in adevar. Cand a randuit Dumnezeu aceasta practica barbara, pagana, dezgustatoare si profanatoare a expunerii si puparii cadavrelor inaintasilor? Cand?
  #527  
Vechi 20.07.2009, 10:50:29
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Hai sa va fac hatarul acesta si va raspund eu (desi nu va va placea deloc). Traducerea ortodoxa a versetului de mai sus pacatuieste prin inconsecventa vis a vis de subiectul anterior discutat. Daca la Coloseni 2,16 sabbaton o traduce prin sambete, de ce la Iesirea 31,13 o traduce prin zile de odihna? Asta inseamna sa interpretezi si sa deformezi Biblia "dupa capul tau" (folosesc din nou expresia voastra favorita).

Consecventa ar fi cerut urmatoarea traducere:
Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți sâmbetele Mele, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește
Subscriu si eu la aceasta "inconsecventa " de traducere si adaug si intrebarea "De ce la slujba de casatorie se canta Isaie dantuieste" si "ca Sara sa te bucuri si ca Rahela sa te inmultesti" si totusi VT este atat de separat si blamat ca si cum ar fi o corvoada, o relicva antica ce nu mai este la moda, e inlocuit de palaria cu boruri largi.(este o metafora)!
  #528  
Vechi 20.07.2009, 10:55:20
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Apropo, referitor la istorie: cand a luat fiinta biserica ortodoxa romana?
Ironia istoriei face ca organizarea administrativa a Bisericii Ortodoxe Romane sa fi avut loc la un an dupa organizarea Uniunii de Conferinte Romane a Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea. :)
  #529  
Vechi 20.07.2009, 11:10:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Repetarea inmiita a unei minciuni nu o transforma nicidecum in adevar. Cand a randuit Dumnezeu aceasta practica barbara, pagana, dezgustatoare si profanatoare a expunerii si puparii cadavrelor inaintasilor? Cand?
Prin cinstirea sfinților Îi aducem laudă lui Dumnezeu, după cum zice Psalmistul: -”Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui, Dumnezeu lui Israel” (PSALM 67,36); -”[COLOR=Red]Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui[/COLOR]; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui” (Psalmul 150, 1). Făcând parte din aceeași comuniune a Bisericii, relația noastră cu sfinții e o relație de dragoste frățească, noi având îndrăzneală către ei, iar ei ca prieteni și casnici ai lui Dumnezeu au îndrăzneală către El ca să se roage pentru noi.

Daca cinstesti moastele unui Sfant, pe Dumnezeu il cinstesti de fapt, pentru ca El este cel care face minunea de a le tine nestricacioase.

Iata si o intamplare din VT, ca sa vezi cat bine face Dumnezeu prin Sfintii Sai chiar si dupa moartea lor:

4 Regi 13

20. Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în țară cete de Moabiți.
21. Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #530  
Vechi 20.07.2009, 11:20:39
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
: in Biblie, nu exista niciun verset care sa iti porunceasca, indemne, sfatuiasca etc. sa tii ziua sambetei sau ziua duminicii. Deci cand vine cineva la tine si iti spune, dar uite in Biblie scrie ca Domnul ne-a dat ziua sambetei (sau a duminicii, dupa caz) ca zi de odihna, poti sa ii spui in fata ca e un gogonat. .
"Adu-ti aminte de ziua sambetei, sa o sfintesti pre ea. Sase zile sa lucrezi si vei face toate lucrurile tale. Iara a saptea zi, sambata Domnului Dumnezeului tau, sa nu faci.... Pentru ca in sase zile a facut Dumnezeu ceriul si pamantul si marea, si toate cate sunt in ele, si odihni in ziu a saptea. Pentru aceea blagoslovi Dumnezeu ziua a saptea si o sfinti pe dinsa." (Porunca a patra) .

Extras din "Biblia adeca Dumnezeiasca Scriptura, a Vechiului si Noului Testament, tiparita intaia oara la 1688 in timpul lui Serban Voda Cantacuzino. Retiparita dupa 300 de ani in facsimil si transcriere cu aprobarea Sfantului Sinod si binecuvantarea Prea Fericitului Parinte Teoctist - Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30