Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2022, 00:09:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit Ce mi-a plăcut/ nu mi-a plăcut la ora de religie

Am făcut 12 clase religie, nu mi-am luat scutire, nu am am lipsit nicio zi, am avut multe note de 10, o să încerc să inserez o listă cu constantări în legătură cu ora de religie, strict din experiență proprie - nu din auzite.

Cel mai mult m-a deranjat că nu am fost învățat la ora de religie despre participarea activă la Slujbele Bisericii din timpul săptămânii, în afară de Duminică la Liturghie.

De exemplu nu mi s-a spus deloc despre Vecernia cu Litie în 12 ani, având vreo 6 profesori de religie care s-au schimbat, o slujbă pe care o consider una dintre cele mai bine comprimate pt atenția omului contemporan și una dintre cele mai accesibile pt că are loc de obicei între orele 17-18 când se iese de la cursuri, facultate, sport, loc de muncă.

Nu mi s-a spus că are loc înainte cu o zi, de o sărbătoare cu cruce roșie în calendar sau înainte de o zi cu cruce albastră în calendar, sau înaintea unui Cuvios Contemporan care nu e la situația cruce albastră ex cuviosul Porfirie Kavsokalivitul, Sfântul Nectarie, Sfântul Efrem cel Nou, Cuviosul Pahomie cel Mare sau unii părinți începători ai vieții Pustnicești care nu au fost pe teritoriul canonic al României .

Sfântul Nectarie e canonizat în Grecia din 1961, la cuviosul Porfirie e recent canonizat nu avea când să mi se spună, dar nu am auzit de Sfântul Nectarie de la niciun profesor de religie, sau de Sfântul Efrem cel Nou.

Nu mi s-a făcut descifrarea anului Bisericesc - ce înseamnă cruce albastră - sfânt de importanță locală, ce înseamnă cruce neagră, la cruce roșie s-ar deduce, n-a venit niciun profesor de religie din 6 să-mi facă cu calendarul în mână o analiză detaliată a anului Bisericesc și nu mi s-a spus de ce e important calendarul bisericesc.

A trebuit să descopăr pe timpul și nervii mei mult mai târziu de la terminare învățământului obligatoriu, ceva ce trebuia să mi se spună și nu doar odată în treacăt ci trebuia să se insiste cam o lună pe fiecare slujbă din timpul săptămânii.

Poate dacă știam din timp nu mai pierdeam timpul între orele 17-19 în zilele de Litie depinde când e pusă slujba, vara e de la 18 iarna de la 17 că e întuneric afară și scurtată ziua, poate îmi umpleam timpul cu Dumnezeu în Biserică și mă bucuram de binecuvântările de la Litie rostite de preot pt cei prezenți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.12.2022 at 00:18:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2022, 10:59:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Noi in loc de ora de religie, am avut ore de dirigentie in care ni se trasa indicatiile pretioase al invatamantului politic si ideologic al carmaciului suprem adica al impostorului care a confiscat tronul regelui si a furat ziua de 23 august in care regele Mihai a recuperat tara din mana masonilor aliati cu misacaarea justitiara nationalist-egoista si cu generalul autoinaltat la rang de maresal, aservind aceasta intoarcere a armelor impotriva fascistilor si nazistilor si mai tarziu si impotriva comunistilor sovieto-romani ocupanti, aservind-o minciunii si rautatii pana acolo incat pe toate stadioanele se faceau sarbatori in stil corean dedicat tovarasului si tovarasei.... "religia" asta a impostorilor si ipocritilor, religia terorii, a cenzurii, a minciunii si a popincurismului de partid, invatatura mancarii de lume pro sau contra capitalista, pro sau contra comunista, defat aceasi gogoase cu doua fete spurcate ale aceleaisi monede nirbabanice, lupta beroica a maietilor "buni" care la revolutie s-au erijat la putere si au facut restauratia pentru privilegii, pensii speciale, salarii nesimtite si sinecuri din bani publici pe spatele poporului si vanzand toata avutia nationala, de la ipocritii astia am fost nevoiti sa primim lectii iar cei din biserica erau si ei slugile si uneltele lor caci multi au facut compromisul si au devenit turnatori si slugarnici la nomenclatura si la fiul cel iubit al poporului a carui urmasi ne-au tepuit si inca ne mai tzepuiesc cu tembelizorul, de linguseala si grozaviile astea ne-au fost prezentate ca un bine aplaudat obligatoriu si patriotic de catre mase si deci iat ura si iubirea si protestul stiintific si multilateral dezvoltat, invatamantul pe dos am fost silniciti sa-l invatam la scoala si la facultate si sa mancam si noi kkt impreuna cu toti actorii si toti recitatorii si oamenii de cultura....

Deci in acest sistem in care adevarul si biserica cea adevarata erau izgonit si distruse nu avea cum sa ti se recomande o viata bisericeasca-liturgica mai intreaga si zilnica pentru ca era mare frica sistemului si partidului-nomenclaturii sa nu te trezesti, sa nu te mai poata folosi pe post de sclav pentru noua boierie satee a noi demoncratii antihristice elucubrante de fale eroisme, de false victorii, de false dreptati.

Nu aveai voie la biserica nici macar Dumninca sau de Pasti, darmi-te si in timpul saptamanii? S-au desfintat manastirile, au fost dezbracati calugarii, au fost rasi, tunsi si trimisi la reeducare si la munca fortata iar incomozii sistemului exterminati prin puscarii!

Iar dupa revolutie inertia a fost si este mare pana azi... pentru ca uslamistii si nationalistii-internationalisti cosmopoliti sunt interesati doar de parvenire prin tradare, minciuna, ipocrism, justitiopatie-demoncratica, tzepuire, pro,misiuni desarte, mita, coruptie, furt, inselare, desfranare, paganism si slava desarta si vedetism pacatos, pervers si inselator, pentru bani si comert, pentru shoping si profit iresponsabil si murdar... si asta vedem pe toate canalele de informare, in toate reclamee si filele lumii... doar dezbinarea omului de Dumnezeu prin ispitire, minciuna, pacatuire si tradare... iar acum, cu invatamantul asta obligator il leaga pe copil de lume si de teoriile ei punandu-l sa invete si sa se perfectioneze toata viata in sateism globalist corporatist.

Trists dar nu deznadajduim ci noi ca si crestini avem datoria duhovniceasca sa luptam pentru Adevar pana la sfarsit si sa iubim oamenii lepadand lumea lor si turnatoria lor bolnava si blestemata.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.12.2022 at 12:40:28.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2022, 16:55:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci in acest sistem in care adevarul si biserica cea adevarata erau izgonit si distruse nu avea cum sa ti se recomande o viata bisericeasca-liturgica mai intreaga si zilnica pentru ca era mare frica sistemului si partidului-nomenclaturii sa nu te trezesti, sa nu te mai poata folosi pe post de sclav pentru noua boierie satee a noi demoncratii antihristice elucubrante de fale eroisme, de false victorii, de false dreptati.
Se cam ratează esențialul, înțelegerea slujbelor, care sunt primele situații din viața bisericească cu care te întâlnești.

Au fost totuși 12 ani de religie, nu unul, nu un sigur profesor să fi zis că problema era la el.

Iar salariile pt un profesor de religie care are mai mult de 2 ani de predat sunt de 3.000 de lei pe lună, unii muncesc în privat de le sar capacele și se aleg cu boli și pt sume mai mici.

Nu mi se pare o oră care se poate face superficial.
Nu aveai voie la biserica nici macar Dumninca sau de Pasti, darmi-te si in timpul saptamanii? S-au desfintat manastirile, au fost dezbracati calugarii, au fost rasi, tunsi si trimisi la reeducare si la munca fortata iar incomozii sistemului exterminati prin puscarii!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2022, 21:26:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

La orele de religie nu s-a pus accent pe importanța maslului, ni s-a spus așa în mare și în treacăt, că e una dintre cele 7 Sfinte Taine și cam asta e tot.

Nu ni s-a spus că la noi în oraș se face maslu în mai multe parohii, și cine vrea poate merge ori lunea/miercurea/vinerea în parohii diferite, la ore diferite sunt locuri unde se face și după masa pt cei care vor să meargă după muncă.

Nu ni s-a spus durata că e o oră și 10 minute cam, deci e o slujbă la care se poate face răbdare pt cei care n-au răbdarea să stea 3-4 ore la o liturghie+utrenie+predică mai lungă.

Din Taina Sfântului Maslu se poate da chiar examen, cele 7 capitole Evanghelice (ar fi 8 cu 2 versete din Marcu la trimiterea apostolilor la propovăduire) din care se citește și ordinea lor măcar;

Și măcar titlul capitolelor din care se citește la Apostol, asta încurajează reflecția pe text și ascultarea atentă și activă la slujbă:

1. Luca 10:25-37 Pilda Samarineanului milostiv
2. Luca 19:1-10 Zaheu vameșul
3.Matei 10:1,5-8Trimiterea apostolilor la propovăduire, Marcu 6:12-13
4. Matei 8 :14-18,23 Tămăduirea soacrei lui petru
5. Matei 25:1-13 Pilda celor 10 fecioare
6. Matei 15:21-28 Pilda cananeencei
7. Matei 9 9-13 Chemarea lui Matei vameșul

Referitor la ce zic unii hulitori că în Biserica Ortodoxă nu se citește Evanghelia, numai la Maslu se citesc peste 50 versete din 8 capitole evanghelice și vreo 38 de versete din Apostol (Iacov+ Epistolele Sfântului Apostol Pavel).
Cam 90 de versete în total.


La apostolul Pavel se citesc următoarele: Iacov [5:10-16], Romani [15:1-7],II Corinteni [6:16-18; 7:1],II Corinteni [1:8-11], Galateni [5:22-26; 6:1-2], Tesaloniceni [5:14-23].

Da, dacă nu dai pe la Biserică la slujbele din timpul săptămânii și nici nu ți le descrie profesorul de religie, umbli pe la neoprotestanți cu impresia că nu se citește din Biblie în Ortodoxie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2022, 16:11:41
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 18
Implicit

Depinde si de harul pe care profesorul tau de religie l-a avut dar si de perioada in care ai facut religia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2022, 22:03:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentacarotopeni85 Vezi mesajul
Depinde si de harul pe care profesorul tau de religie l-a avut dar si de perioada in care ai facut religia.
Am avut vreo 3 profesori și 3 profesoare minim,(de aceștia îmi aduc aminte) au mai fost și suplinitori o perioadă scurtă, pe aceia nici nu-i mai rețin cum arătau, nici măcar ca fizionomie, știu doar vag, că au fost.

Nu e vorba de unul singur să fi zis că unul e superficial, au fost minim 6 stabili (măcar un an să fi predat. )
Singurul lucru pe care îl consider un câștig cert de la ora de religie e că prin clasa a 6-a am învățat Mărturisirea de Credință, Crezul, ne dădea test după auto-dictare câteva propoziții din Crez/ săptămână, nu tot deodată.

Ne-a mai dus odată la împărtășit pe cei care nu erau neoprotestanți, fiindcă am avut și neoprotestanți în clasă,dar acolo nu mi s-a părut ceva care să se fi prins de om precum s-a prins Crezul, fiindcă se făcea la normă și la grămadă.

Nu mi s-a făcut tâlcuirea Liturghiei în 12 ani, doar părți din ea, am avut un singur preot profesor de religie, el ne-a arătat cum se scot părticele la proscomidie, dar a fost totul scurt într-o oră, despre tâlcuirea liturghiei poți să vorbești minim un semestru, ca să poți să aprofundezi.

Am prins după anii 2000, nu prea mai erau preoți la catedră cum am citit că erau între 90-2000, au început să laicizeze funcția de profesor de religie, acum ne-a zis parohul că la unele școli au refuzat directorii și slujba de început de an, deci anul școlar nu mai începe cu acea slujbă minusculă ca durată de Te deum, sau cu o simplă rugăciune poate nici Te-deum nu mai e, în unele școli și licee din țară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.12.2022 at 22:06:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare