Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.01.2010, 17:55:45
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta23 Vezi mesajul
MA GANDESC LA O CASATORIE ALBA. E O CALE DE MIJLOC INTRE VIATA DE FAMILIE SI CALUGARIE.SE MAI GANDESTE CINEVA LA CALEA ACEASTA? ADRESA MEA ESTE SAINT2BONES@yahoo.com
DRAGA MEA,
1. Tu ai duhovnic? Daca da, de ce vii pe forum cu asemenea intrebari?
Daca nu, cauta-l! Caci sfaturile colorate de la radio shantz nu te vor ajuta prea mult.

2. Cei care merg pe calea asta intru Domnul, nu in inchipuire, (adica nu din sila de impreunare!!! si nici din frica de a naste prunci!!!) se tainuiesc pe ei insisi cu umilinta, doar duhovnicul si Dumnezeu stiind taina vietii lor.

3. Sfinti precum Ioan de Kronstadt, Grigorie Planas si multi altii au trait in deplina infranare, desi erau casatoriti. Si iata ca Ortodoxia ii cinsteste ca sfinti. Oare si in ei vor arunca cu pietre "atotstiutorii intr-ale casatoriei" care mishuna pe aici?

4. Nicoleta, o astfel de casatorie nu este o cale de mijloc! Este o cale APARTE. Tocmai de aceea DOAR UN DUHOVNIC SPORIT SI CARE TE CUNOASTE BINE VA PUTEA SA TE SFATUIASCA SPRE FOLOSUL TAU!

5. Coboara-te in adancul sufletului si raspunde-ti tie insati la intrebarea : De ce vreau o astfel de cale?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.01.2010, 19:03:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
DRAGA MEA,
1. Tu ai duhovnic? Daca da, de ce vii pe forum cu asemenea intrebari?
Daca nu, cauta-l! Caci sfaturile colorate de la radio shantz nu te vor ajuta prea mult.

2. Cei care merg pe calea asta intru Domnul, nu in inchipuire, (adica nu din sila de impreunare!!! si nici din frica de a naste prunci!!!) se tainuiesc pe ei insisi cu umilinta, doar duhovnicul si Dumnezeu stiind taina vietii lor.

3. Sfinti precum Ioan de Kronstadt, Grigorie Planas si multi altii au trait in deplina infranare, desi erau casatoriti. Si iata ca Ortodoxia ii cinsteste ca sfinti. Oare si in ei vor arunca cu pietre "atotstiutorii intr-ale casatoriei" care mishuna pe aici?

4. Nicoleta, o astfel de casatorie nu este o cale de mijloc! Este o cale APARTE. Tocmai de aceea DOAR UN DUHOVNIC SPORIT SI CARE TE CUNOASTE BINE VA PUTEA SA TE SFATUIASCA SPRE FOLOSUL TAU!

5. Coboara-te in adancul sufletului si raspunde-ti tie insati la intrebarea : De ce vreau o astfel de cale?
Chiar ieri pe site-ul nostru pe prima pagină a fost un articol interesant și de bun simț despre "căsătoria albă", semnat de Adrian Cocoșilă , nimeni altul decât adminul nostru : http://www.crestinortodox.ro/editori...casatoria-alba
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.01.2010, 19:07:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar ieri pe site-ul nostru pe prima pagină a fost un articol interesant și de bun simț despre "căsătoria albă", semnat de Adrian Cocoșilă , nimeni altul decât adminul nostru : http://www.crestinortodox.ro/editori...casatoria-alba
Nota 10 pentru articol!!!!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.01.2010, 19:38:20
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar ieri pe site-ul nostru pe prima pagină a fost un articol interesant și de bun simț despre "căsătoria albă", semnat de Adrian Cocoșilă , nimeni altul decât adminul nostru : http://www.crestinortodox.ro/editori...casatoria-alba
Eu, personal, nu as alege o astfel de cale (casatoria "alba"), dar nu indraznesc sa arunc pietre catre cei care traiesc in deplina infranare, desi sunt casatoriti. De ce nu indraznesc? Pentru ca printre ei se ascund si sfinti! Daca Ortodoxia cinsteste sfinti care, desi au fost casatoriti, au trait in feciorie sau in deplina infranare, cine sunt eu sa ma impotrivesc? Este adevarat ca multe persoane nu au motive binecuvantate pentru o astfel de cale, dar aici omul trebuie indreptat, nu calea in sine. Casatoria "alba" nu este recomandata, dar asta nu inseamna ca este necanonica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.01.2010, 19:48:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Eu, personal, nu as alege o astfel de cale (casatoria "alba"), dar nu indraznesc sa arunc pietre catre cei care traiesc in deplina infranare, desi sunt casatoriti. De ce nu indraznesc? Pentru ca printre ei se ascund si sfinti! Daca Ortodoxia cinsteste sfinti care, desi au fost casatoriti, au trait in feciorie sau in deplina infranare, cine sunt eu sa ma impotrivesc? Este adevarat ca multe persoane nu au motive binecuvantate pentru o astfel de cale, dar aici omul trebuie indreptat, nu calea in sine. Casatoria "alba" nu este recomandata, dar asta nu inseamna ca este necanonica.
Aici este de vrei , treaba cu "fundul in doua luntrii", iertat sa-mi fie , dar sincer nu se rezolva nimic prin asa zisa "casatorie alba", nu-i nici alba , nu-i nici neagra . . .!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.01.2010, 20:03:42
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aici este de vrei , treaba cu "fundul in doua luntrii", iertat sa-mi fie , dar sincer nu se rezolva nimic prin asa zisa "casatorie alba", nu-i nici alba , nu-i nici neagra . . .!
Da, este asa DOAR pentru cei care nu au motive binecuvantate (se tem de nasterea sau cresterea pruncilor, au repulsie fatza de unirea trupeasca). Insa NU putem spune acelasi lucru si despre cei care au ajuns la sfintenie, traind ca fratii in cadrul casatoriei.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.01.2010, 20:08:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Da, este asa DOAR pentru cei care nu au motive binecuvantate (se tem de nasterea sau cresterea pruncilor, au repulsie fatza de unirea trupeasca). Insa NU putem spune acelasi lucru si despre cei care au ajuns la sfintenie, traind ca fratii in cadrul casatoriei.
Eu ma refer la marea masa , gen Nicoleta , nu vorbim de exceptii . Sa nu uitam de marele vrajmas ce sta ascuns mai tot timpul in Slava Desarta . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.01.2010, 21:25:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta23 Vezi mesajul
MA GANDESC LA O CASATORIE ALBA. E O CALE DE MIJLOC INTRE VIATA DE FAMILIE SI CALUGARIE.SE MAI GANDESTE CINEVA LA CALEA ACEASTA? ADRESA MEA ESTE SAINT2BONES@yahoo.com
„ISHIA/isihia" din greceste inseamna "LINISTIRE" - asadar NU e obligatorie numai la MONAHI, ci sunt si cunosc oameni MIRENI ce traiesc intr-o isihie extraordinara, impletita evident de POST si MULTA rugaciune!!! Cunosc si calugari RETRASI si au o galagie in chilie de...
Nu e importanta asta!! CI ISIHIA DIN INIMA, sa ajungi sa FII IMPACAT CU TINE INSUTI, sa NU te mustre constiinta pt nimic!!! Cu cat OMUL isi cauta de CURATIREA SUFLETULUI PROPRIU, nu-l mai intereseaza de cum se afla celalalt, pt ca el cauta sa PLACA DOMNULUI HRISTOS!!!! Isi cauta sa isi spele sufletul si cu cat isi vede murdaria, cu atat mai mult ii vede mai buni pe ceilalti!!!
Casatoria alba are temei in rugaciunea de la CASATORIE - "PAZESTE DOAMNE PATUL LOR NEINTINAT" asta este temeiul!

EU pricep casatoria alba ca fiind o casatorie ce respecta toate cele ale casatoriei ca sa PLACA LUI HRISTOS si sa NU incalce randuiala Bisericii!!! NU oprirea de la relatia conjugala, ci de la ABUZUL realatiei sexuale! Ca acum se impreuna si cu rost si fara de rost, nerespectand sarbatorile si posturile, uitand de ele, si dedandu-se placerii!!!
Iar legat de familii ce traiesc in curatie, ar trebuie sa NU ne pese de ei, ca NU noi dam raspuns Dreptului Judecator pt faptele lor!!! Au si ei constiinta, au si ei duhovnici si se spovedesc!!! Ca a trai in curatie NU se face decat cu BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI!!!
Sa ne vedem de pacatele noastre si sa citim mai mult VIETILE SFINTILOR, si acolo gasim exemple si modele de FAMILII ce traiau in curatie; si in PATERICUL EGIPTEAN!!!
JUDECATA OMULUI NU E CA A LUI DUMNEZEU!!!
__________________
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.01.2010, 21:25:54
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Eu ma refer la marea masa , gen Nicoleta , nu vorbim de exceptii . Sa nu uitam de marele vrajmas ce sta ascuns mai tot timpul in Slava Desarta . . .
Da, aveti dreptate. Nici eu nu as recomanda o astfel de cale.

Cu toate acestea, consider ca trebuie sa prezentam problema asta sub toate aspectele ei. Altfel, "marea masa", in neasemuita ei smerenie, se va considera superioara fatza de exceptiile care ar alege asa-numita casatorie alba.

Intre noi fie vorba, exceptiile astea nu trambitzeaza vietuirea lor la colt de strada (asa ca nici nu prea ies in evidentza). Prin urmare, am impresia ca multe topicuri de genul asta sunt postate intentionat, pentru a deschide noi si noi dialoguri interminabile intre cei ca noi, care pierd vremea la datul cu parerea pe forum. (inclusiv eu, desigur!)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.01.2010, 22:12:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Da, aveti dreptate. Nici eu nu as recomanda o astfel de cale.

Cu toate acestea, consider ca trebuie sa prezentam problema asta sub toate aspectele ei. Altfel, "marea masa", in neasemuita ei smerenie, se va considera superioara fatza de exceptiile care ar alege asa-numita casatorie alba.

Intre noi fie vorba, exceptiile astea nu trambitzeaza vietuirea lor la colt de strada (asa ca nici nu prea ies in evidentza). Prin urmare, am impresia ca multe topicuri de genul asta sunt postate intentionat, pentru a deschide noi si noi dialoguri interminabile intre cei ca noi, care pierd vremea la datul cu parerea pe forum. (inclusiv eu, desigur!)
Foarte pertinenta postarea ta . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13