Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2006, 06:44:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

NU vorbesc de la mine , spun ce am auzit in Sf. Biserica .
In Sf. Treime nu exista ierarhie . Aceasta o arata si Ochiul lui Dumnezeu in Triunchi . Triunghiul echilateral ,(adica cu laturi egale , pentru cine a uitat) arata ca Cei Trei sint egali .
Fiul nu este creatura , numai ereticii spun lucrul acesta. Oamenii sint creatura . Iisus Hristos este Lumina din Lumina , nu creat cum a facut Dumnezeu omul.
Iisus a fost insasi Dumnezeu . A fost om si Dumnezeu in acelasi timp .Tatal era in El .
Cei Trei sint deosebiti ,egali si UNA , pentru ca se suprapun se unesc dar nu se amesteca , raman Trei Persoane. Omul nu trebuie sa priceapa neaparat .Daca vrei sa amesteci 3 raze de lumina nu vei reusi ,dar raman la convingerea ca nu se poate expr. in cuvinte Aceasta Taina . Si noi sintem una cu Fiul cind traim crestineste ,ne spovedim ne impartasim ."cine mamanca trupul Meu si bea singele Meu petrece in Mine si eu intru dinsul" .Trebuie sa intelegem ce citim .Sau "ramaneti in Mine precum Eu raman in Tatal" ,"fara Mine nu puteti nimic ".
Teoriile lui heruvim sint eretice ,nu va uitati in gura lui .
Se informeaza din carti eretice . Daca vrei sa pricepi mai mult ,( ai zis din cauza asta esti pe forum ),iti spun ca nu din forum vei pricepe ci din rugaciune .
Nu mai comenta , omul credincios isi cunoaste limitile si se opreste acolo unde vede ca nu-i este dat de Dumnezeu sa ajunga .
Dar gura ....... graieste , cine o poate astupa ? Numai Dumnezeu .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2006, 17:24:23
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55

NU vorbesc de la mine , spun ce am auzit in Sf. Biserica .
In Sf. Treime nu exista ierarhie . Aceasta o arata si Ochiul lui Dumnezeu in Triunchi . Triunghiul echilateral ,(adica cu laturi egale , pentru cine a uitat) arata ca Cei Trei sint egali .
De acord cu tine, triunghiul echilateral are 3 laturi egale.
Dar tot triunghiul echilateral, cel cu ochiul divin are UN VARF si O BAZA
Mi se pare de altfel irelevanta comparatia ta din moment ce tema trinitatii a fost elaborata cu cateva mii de ani DUPA aparitia acestui semn. Comparatia ta este iar aiurea pentru ca acest triunghi cu ochiul Dumnezeului in mijloc este un simbol evreiesc. Evreii nu accepta trinitatea, nu-l recunosc pe Isus si considera un singur Dumnezeu iar Spiritul Sfant este doar o forta, nu o persoana in convingerea lor.

Citat:
În prealabil postat de maria55

Fiul nu este creatura , numai ereticii spun lucrul acesta. Oamenii sint creatura . Iisus Hristos este Lumina din Lumina , nu creat cum a facut Dumnezeu omul.
Iisus a fost insasi Dumnezeu . A fost om si Dumnezeu in acelasi timp .Tatal era in El .
Cei Trei sint deosebiti ,egali si UNA , pentru ca se suprapun se unesc dar nu se amesteca , raman Trei Persoane.
Da, natura lui Isus este divina si a fost creat pentru ca apare DUPA Dumnezeu. Doar Dumnezeu nu are inceput sau sfarsit doar dumnezeu este Alfa si Omega. Da, divinitatea lui Dumnezeu se afla si Isus fara sa-l transforme pe Isus in dumnezeu pentru ca repet, exista DOAU UN SINGUR DUMNEZEU asa cum este mentionat de mii de ori in Biblie si asa cum a repetat de nenumarate ori si Isus cat timp a fost pe pamant. Cea mai simpla dovada ca Isus este total diferit de Dumnezeu este rapunsul Lui la intrebarea apostolilor despre sfarsitul lumii: "Iar despre ziua aceea si despre ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatal.".
Pe pamant, Isus a fost OM pentru ca el a venit pe pamant cu un singur scop, acela de a fi EGAL lui Adam astfel incat prin jerfa sa de OM perfect, EGAL cu Adam, noi sa fim mantuiti. Notiunea de OM perfect, in perfect egala balanta cu Adam, NU implica dumnezeirea. Daca atata timp cat era pe pamant, Isus era si Dumnezeu insemna ca nu ar fi avut moarte, pentru ca Dumnezeu nu moare si poate ca-l puteam saluta acum pe strada. El obligatoriu trebuia sa fie OM pentru ca altfel jertfa lui nu avea rost.
Crezi ca un Dumnezeu ar fi simtit biciurile pe spate, ar fi avut indoieli, ar fi gemut de durere? NU!
Cat despre spiritul sfant, acesta este o forta, nu o persoana Dumnezeu. Spiritul sfant s-a pogorat asupra lui Isus omul, s-a pogorat asupra apostolilor ca sa le dea intelepsiune si curaj se pogoara si astazi asupra celor care-l cer cu inima curata. Persoanele care au Spirit Sfant NU sunt Dumnezei cum nici Spiritul Sfant nu este Dumnezeu, este o forta a lui Dumnezeu, este vointa sa.
Citat:
În prealabil postat de maria55


Teoriile lui heruvim sint eretice ,nu va uitati in gura lui .
Se informeaza din carti eretice . Daca vrei sa pricepi mai mult ,( ai zis din cauza asta esti pe forum ),iti spun ca nu din forum vei pricepe ci din rugaciune .
Nu mai comenta , omul credincios isi cunoaste limitile si se opreste acolo unde vede ca nu-i este dat de Dumnezeu sa ajunga .
[quote=maria55][i]
"Teoriile mele" sunt scrise negru pe alb in Sfanta Scriptura asa cum am si exemplificat. Am totusi o teorie personala: "numai ramanand etern curios capeti intelepciune si numai cautand PERSONAL zile si nopti esti mai aproape de adevar".
Cate nopti ai petrecut tu citind din biblie aceeasi pagina incercand sa-i gasesti sensul? Cat de mult te-a chinuit sa realizezi ca religia in care ai crescut, religia pe care o iubesti inca, te inseala? Cat de mult te-a ambitionat aceasta minciuna pe care ai vazut-o ca lumina zilei in a le spune si celorlalti ce ai aflat?

Si da, din cauza unora ca tine aproape am ajuns sa consider ca citesc o carte eretica, Sfanta Scriptura.

maria55, imi aduci aminte de "Sfanta" Inchizitie unde orice tentativa de a citi Biblia era considerata o erezie. Multi dintre cei care au avut curajul de a citi aceasta carte "eretica" au fost arsi pe rug. Maria55, tu, pe acest forum, unde pastrezi chibritele?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.12.2006, 18:22:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asculta d-le heruvim,
n-am de cind sa ma angajez intr-o disputa cu tine . Nu ma interesaeza ce gindesti nici cit esti de destept . Nu trebuie sa ma comentezi .
Eu am scris pentru crestini , pentru cei care merg in Sf. Biserica sa auda Cuvintul . Daca cineva vrea sa-mi povesteasca din predica care a auzit-o in Biserica si i-a ramas in memorie cuvinte de folos , eu ma bucur .
In rest numai Bucurie si sa auzim Cuvintul lui Dumnezeu !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2006, 18:35:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Vai cat ni s-a racit credinta, Il tagaduim pe Hristos, il palmuim si il scuipam, il aruncam de pe tronul ceresc de Imparat si Dumnezeu! cum putem spune ca Hristos nu este Dumnezeu? Zicem ca din Scripturi ne dam seama? Hristos este mai presus de Scripturi de timp si de spatiu, si relatia Tata-Fiu in Sf Traime nu este o relatie omeneasca ci una cereasca, iar lucrurile ceresti sunt diferite de cele omenesti, noi o mana de pamant incercam sa patrundem tainele Lui Dumnezeu? vai de noi!, Iarta-ne Doamne pt mandria noastra
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2006, 19:01:39
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

domnule, nu trebuie sa-l osanditzi pe heruvim si nici s-o aparatzi neaparat pe maria55 numai findca ea mege la biserica mai mult, caci asha cum ar fi zis un rabin, fiecare are dreptate, si vine cineva si zice poi nu se poate sa aiba ambii dreptate la care rabinul ii raspunde, poi da, si tu ai dreptate :D si bineintzeles eu ca si rabinul :rolleyes:

dar heruvim spune foarte bine, ca Iisus a dus nu numai crucea sa in spate de Om si Dumnezeu ci si crucea lui Adam... adica acea de om simplu...

Dar acel triunghi echilateral este simbolul nu al egalitarismului, nici al ochiului, ci este simbolul ca Tatal este invatzatorul, simbol ce se pastreaza un pic modificat in robele universitare, in semn ca de la Tatal sunt invatzaturile cele adevarate si bune...

Iar ca spiritul sfant este si o fortza? este din moment ce este Domnul de viatza facatorul si care prin mainile apostolilor si a sfintzilor lucreaza cu putere...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2006, 22:55:56
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Heruvim neaga dumnezeirea lui Iisus,spunand ca acesta a fost numai om peste care s-a pogorat Duhul Sfant. Acest lucru l-a spus si Arie, care la fel sustinea ca Hristos a fost un om superior, dar in nici un caz Dumnezeu. Deci mai are heruvim dreptate? Nu cred!
Doamne apara si pazeste!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2006, 17:06:34
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Despre Sf. Treime exista cateva carti ale Sfintilor Parinti traduse in limba romana:
Sf. Atanasie cel Mare , "Trei cuvinte impotriva arienilor"
Sf. Vasile cel Mare, "Despre Duhul Sfant"
Sf. Grigorie Teologul, "Cele 5 cuvantari teologice"
Sf. Ioan Damaschinul, "Dogmatica" (Expunere exacta a credintei ortodoxe), o sinteza a gandirii patristice.

Subiectul acesta este foarte delicat, inaccesibil majoritatii crestinilor. Este mai bine sa primim prin credinta invatatura Bisericii si sa nadajduim ca dupa ce inaintam duhovniceste sa intelegem mai mult.

Heruvim
Invatatura ta nu este ortodoxa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2006, 17:44:01
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Despre Sf. Treime exista cateva carti ale Sfintilor Parinti traduse in limba romana:
Sf. Atanasie cel Mare , "Trei cuvinte impotriva arienilor"
Sf. Vasile cel Mare, "Despre Duhul Sfant"
Sf. Grigorie Teologul, "Cele 5 cuvantari teologice"
Sf. Ioan Damaschinul, "Dogmatica" (Expunere exacta a credintei ortodoxe), o sinteza a gandirii patristice.

Subiectul acesta este foarte delicat, inaccesibil majoritatii crestinilor. Este mai bine sa primim prin credinta invatatura Bisericii si sa nadajduim ca dupa ce inaintam duhovniceste sa intelegem mai mult.

Heruvim
Invatatura ta nu este ortodoxa.
poi nu asta sustine si domnul heruvim, ca se straduieste ca si invatzatura pe care a obtzinut-o prin straduintza si revelare sa-i davina asha cum il superi dumneata ca n-ar fi? Deci domnule Grigorie nu te abera purtand in bratze o stiva de cartzi... caci si Biblia este o biblioteca daca ne gandim la termenul respectiv.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2006, 12:40:36
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Parerea lui Heruvim despre Sfanta Treime se abate de la invatatura ortodoxa. Este atat de evident incat nu inteleg cum de mai sunt asa-zisi ortodocsi care o iau in consideratie.

Nu stiu cum a citit Heruvim carti ortodoxe, dar presupun ca nu cu mare atentie. Sau nu le-a acordat importanta.

Toate ereziile au aparut din mandrie. Cei care le-au nascocit au avut o parere buna despre ei, dispretuind credinta inaintasilor si crezand ca descopera ei roata. Teologia nu este un domeniu unde fiecare sa vina cu teoria proprie. E nevoie de smerenie, rugaciune, ascultare de oamenii duhovnicesti si de Traditie.

Sovidiu
Un sfat prietenesc: mai petrece ceva timp si la biblioteca. Daca ai fi citit macar una din cartile enumerate de mine sau macar un manual de dogmatica ortodoxa, atunci n-ai mai fi sarit in apararea lui Heruvim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2006, 22:08:22
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Trinitatea a aparut cu Horus, Osiris si Isis, cu mult inaintea lui Isus.
Ai dreptate dar acolo e alceva.Trinitatea exista cu mult mai anainte dar ca sa o antelegem o sa ne ia ceva timp.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 23:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 17:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 18:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 20:42:28