Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2012, 07:53:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
adminul este vinovat pt ce se intampla pe acest forum.
Adminul nu se face vinovat de absolut nimic. Noi am inceput sa nu mai facem diferenta intre spatiul virtual si spatiul bisericesc.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2012, 07:56:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare, totuși, că glykys, dorind un forum mai curat, mai puțin lumesc, n-a dorit să se pună pumnul în gură cuiva, să se limiteze libertatea de exprimare. A făcut un apel la revigorarea unor topice specifice credinței ortodoxe, o chemare la implicare în temele de care și Cezar vorbea, și mai multă abținere de la discuțiile lumești. Fără, însă, a apela la o cenzură a admin-ului, mi se pare mie.
Cred că asta a înțeles prin primenire: nu eliminarea unora, ci o chemare la pocăință (metanoia - înnoirea minții, a gândirii, a purtării) pentru toți forumiștii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2012, 09:01:52
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu prea inteleg ce se "faureste" aici, si n-am inteles niciodata ce rol au oamenii care vor sa transforme cadrul virtual intr-o casa de confesiune, care vor sa faca curatenie pe un site administrat de cineva care, deja, are acest rol. Nu inteleg de ce nu ne limitam la propriile opinii, astfel incat sa ne exprimam gandul, lasand la o parte ceea ce ne convine, sau nu, la un site sau altul, la un forum sau altul, atata timp cat nu ni se ofera decat un spatiu public, gratuit si vast pentru exprimarea gandurilor de viata.
Si, cam atat! Aici nu suntem la biserica, suntem in lumea maaaare a internetului, atata timp cat avem bun simt, putem sa ne exprimam cum dorim, nu doar sa spunem: "Doamne, Doamne!"...si nu este nimeni in masura sa faca ordine dupa bunul plac, atata timp cat suntem doar membri si vizitatori.
subscriu acestui mesaj
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2012, 09:04:22
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
adminul este vinovat pt ce se intampla pe acest forum.
Prietene, daca nu-ti convine ce se discuta pe forum, du-te tare!

Nu aveti in cap decat ideea de a interzice ce nu va convine voua. Aduceti a mici comunisti prin atitudinea asta.

E un forum liber, oricine se poate inscrie si comenta orice, atat timp cat o face cu bun simt.

Daca nu va convine asta, sunteti liberi sa nu cititi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2012, 09:06:43
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mi se pare, totuși, că glykys, dorind un forum mai curat, mai puțin lumesc, n-a dorit să se pună pumnul în gură cuiva, să se limiteze libertatea de exprimare. A făcut un apel la revigorarea unor topice specifice credinței ortodoxe, o chemare la implicare în temele de care și Cezar vorbea, și mai multă abținere de la discuțiile lumești. Fără, însă, a apela la o cenzură a admin-ului, mi se pare mie.
Cred că asta a înțeles prin primenire: nu eliminarea unora, ci o chemare la pocăință (metanoia - înnoirea minții, a gândirii, a purtării) pentru toți forumiștii.
Deci nu cere interzicerea unor useri sau unor discutii, doar ca cere abtinere de la "discutiile lumesti ", adica ce nu-i convine ei.

Acum, ma intreb ce's alea discutii lumesti, e cineva pe aici care dicuta "discutii nelumesti" ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2012, 09:16:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Deci nu cere interzicerea unor useri sau unor discutii, doar ca cere abtinere de la "discutiile lumesti ", adica ce nu-i convine ei.

Acum, ma intreb ce's alea discutii lumesti, e cineva pe aici care dicuta "discutii nelumesti" ?
Diferența dintre credincios și necredincios o face felul în care se raportează la lume. Pentru că cel dintâi știe că lumea aceasta, văzută, temporală, trecătoare, a acestei vieți, e doar o parte a lumii lui Dumnezeu și doar un aspect al vieții. Prin urmare, e preocupat în mai mare măsură de lumea nevăzută, de veșnicie, de valorile transcendente, de spiritualitate.
Iar acest forum se dorește a fi un loc de discuții pe teme care să aibă o cât de mică legătură cu credința. Altfel, pentru discuțiile cu totul lumești ne putem întâlni pe alte forumuri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2012, 09:25:31
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Nu aveti in cap decat ideea de a interzice ce nu va convine voua. Aduceti a mici comunisti prin atitudinea asta.

Departe de Glykys de a interzice ce nu ïi convine", iar despre ideile din cap- poate ar fi util sa mai cititi si alte discutii de pe forum: cele despre rugaciuni, cele de dogmatica etc.

In rest... sa auzim de bine!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2012, 09:50:57
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Internetul

Internetul transforma oamenii in papagali. Consider ca e neintelept, neadecvat oamenilor de credinta ortodoxa sa creeze o realitatea in acest spatiu virtual. Cat despre abundenta polemicilor si a discutiilor nesfarsite si deviate cu nuanta teologica, gandul ma duce la urmatoarele citate:

''Spus-a Dumnezeu celui pacatos: Pentru ce graiesti dreptatile Mele si iti insusesti testamentul Meu prin gura Ta.'' (Ps. 49,17)

''Daca visele se nasc din multimea grijilor noastre, prostia nebunului se cunoaste din multimea cuvintelor sale.'' ( sper ca am citat bine, citatul e din Solomon )

''Nimeni din oameni nu poate sa va descopere nimic, decat doar ceea ce este pe jumatate adormit in zorii constiintei voastre.'' - Kahlil Gibran ( si aici sper ca mi-am amintit bine citatul )

Internetul trebuie folosit pentru informare nu pentru trairi virtuale care dilueaza realitatea interumana. In rest, sfatuiesc oamenii care au cultura teologica, sa fie sinceri cu ei insusi si vorbirea despre Dumnezeu sa fie o inertie duhovniceasca nu o dorinta de afirmare.

Asta e opinia mea. Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2012, 10:13:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Chiar daca sunt impotriva threadurilor aiuristice,gen"cu cine votati?","suntem aproape de Nastase" sau"ce credeti despre fata care l-a taiat in bucati pe batranul din Timisoara??"-trebuie sa admit ca nascocirea unui asemenea subiect este cam frustanta!
Deci daca nu scriem articole pe site,nu ne intalnim si nu dam copy/paste din lucrari teologice ,cam tragem mata de coada pe forum? Sau sa fiu si mai clara:nu avem niciun rost pe aici?

Cum ziceti voi ...

Pai,faceti morala userilor acolo unde-i prindeti la locul faptei,exact dupa mesajul lor cretin,dupa threadul fantezist si cereti sa fie inchis,cu cat mai multe cereri cu atat mai bine...Asa,corectati ca de profesori cu pixul rosu peste aberatiile din teze vom avea idee cine a scos picioarele din plapuma!
Avem nume?Avem exemple? Sau este un fenomen generalizat din care face exceptie doar crema cremei forumului???


Sa scriu eu articole pe site? De cand membershipul pe acest site obliga la aceasta activitate ? Formatia mea nu este una filozofica,nici scriitoriceasca ,nici teologica!
De copy/paste sunt satula si obosita...Ceea ce citesc pe alte site-uri vad in postari kilometrice adunat aici pe ortodox.ro.
Dar banuiesc ca aceasta practica este mai mult indragita si mai la"subiect" decat ideile in forma bruta ale unui om mediu.

Sper ca" forumistii buni" sa se intoarca iar cei"rai" in frunte cu mine sa nu-i mai deranjeze!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2012, 10:18:44
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Diferența dintre credincios și necredincios o face felul în care se raportează la lume. Pentru că cel dintâi știe că lumea aceasta, văzută, temporală, trecătoare, a acestei vieți, e doar o parte a lumii lui Dumnezeu și doar un aspect al vieții. Prin urmare, e preocupat în mai mare măsură de lumea nevăzută, de veșnicie, de valorile transcendente, de spiritualitate.
Iar acest forum se dorește a fi un loc de discuții pe teme care să aibă o cât de mică legătură cu credința. Altfel, pentru discuțiile cu totul lumești ne putem întâlni pe alte forumuri.
Stiu stiu, credinciosii sunt destepti si inteleg tot ce misca,asta doar pentru ca citesc o caruta de citate, restul sunt o gloata de idioti.

Daca e forum, e permis oricui sa discute ce vrea, cu bun simt. Daca nu-ti convine subiectul , nu citesti , e simplu.

Tovarasa glykys, daca vrea, poate sa evite subiectele nasoale, poate citi orice vrea ea fara sa se interzica nimic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27