Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2017, 19:06:44
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit Intrebare delicata

Se poate da canon si oprire de la Sfanta Impartasanie a doua oara desi pacatul a fost dezlegat (de un alt preot) si am primit si dezlegare sa ma impartasesc? La Spovedanie am specificat asta preotului la care m-am spovedit si cu toate ca i-am zis ca am fost dezlegata de pacatul acela si nu l-am mai repetat acesta din urma m-a oprit de la Sfanta Impartasanie. E normal asta? Mai e valabil? Eu dupa care sa ma iau? Ma zapacesc. Dumnezeu daca a dezlegat o data si a iertat, daca nu am mai facut de ce acest preot m-a oprit de la Impartasanie?
Daca exista vreun preot ortodox pe aici si imi citeste postarea i-as multumim mult daca mi-ar raspunde. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2017, 19:22:27
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Dumnezeu daca a dezlegat o data si a iertat, daca nu am mai facut de ce acest preot m-a oprit de la Impartasanie?
Păi din moment ce te-a dezlegat o dată, iar tu crezi în puterea Sfintei Spovedanii, de ce l-ai mai mărturisit a doua oară? Vina mi se pare aici a ta.

Și încă un lucru: ce e cu schimbarea preotului? E bine să ai un duhovnic al tău la care să te spovedești mereu, nu să alergi de la un preot la altul, când nu-ți convine ce spune unul dintre ei.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2017, 19:40:32
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Păi din moment ce te-a dezlegat o dată, iar tu crezi în puterea Sfintei Spovedanii, de ce l-ai mai mărturisit a doua oară? Vina mi se pare aici a ta.

Și încă un lucru: ce e cu schimbarea preotului? E bine să ai un duhovnic al tău la care să te spovedești mereu, nu să alergi de la un preot la altul, când nu-ți convine ce spune unul dintre ei.
Nu a fost cu intentie, facea parte din context. Am si specificat ca am fost dezlegata pentru el dar preotul la care m-am spovedit nu cred ca a inteles si nu prea a stat sa ma asculte decat foarte putin. La acesta merg insa atunci cand am facut spovedania de urgenta era pentru ca el era plecat in concediu si ma simteam vinovata. Nu cred ca am procedat gresit ca daca era el mergeam la el. Si totusi, daca l-a dezlegat alt preot pacatul ce treaba mai avea acum acesta sa schimbe? Nu tot Dumnezeu a lucrat si prin celalalt preot? Ce sens mai are acum sa schimbe acesta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2017, 20:07:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Se poate da canon si oprire de la Sfanta Impartasanie a doua oara desi pacatul a fost dezlegat (de un alt preot) si am primit si dezlegare sa ma impartasesc? La Spovedanie am specificat asta preotului la care m-am spovedit si cu toate ca i-am zis ca am fost dezlegata de pacatul acela si nu l-am mai repetat acesta din urma m-a oprit de la Sfanta Impartasanie. E normal asta?...
Da, e normal.


Citat:
Mai e valabil? Eu dupa care sa ma iau? Ma zapacesc.
Daca te smeresti nu te zapacesti, insa acum esti cam agitata si... revendicativa.
Nu e in favoarea ta sa ceri socoteala lui Iisus Hristos.


Citat:
Dumnezeu daca a dezlegat o data si a iertat, daca nu am mai facut de ce acest preot m-a oprit de la Impartasanie?...
Pentru ca el te cunoate mai bine si te poate indruma mai bine.

Daca un copil face o prostie la gradinita si educatoarea il pedepseste, asta inseamna ca mama lui sa nu-l mai certe?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2017, 20:22:02
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, e normal.


Daca te smeresti nu te zapacesti, insa acum esti cam agitata si... revendicativa.
Nu e in favoarea ta sa ceri socoteala lui Iisus Hristos.


Pentru ca el te cunoate mai bine si te poate indruma mai bine.

Daca un copil face o prostie la gradinita si educatoarea il pedepseste, asta inseamna ca mama lui sa nu-l mai certe?
Raspunsuri obiective. Va multumesc mult.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2017, 21:03:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Raspunsuri obiective. Va multumesc mult.
Multumesc si eu pentru obiectivitate; asta am vrut sa vezi si te-ai smerit de-ndata.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.09.2017 at 21:16:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2017, 23:13:39
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Sa ma iertati. Revin. Am luat canonul dat de duhovnic cu tot cu pacatul deja iertat si marturisit in regim de urgenta in lipsa dansului la un alt preot. Insa nu-mi face bine. Nu ma mai pot concentra in timpul Sfintei Liturghii, ma pierd, mi-e rau, ma doare dupa cap. Nu mai sunt in stare de nimic, nici macar sa ma concentrez pe scoala si alte responsabilitati. Stiind ca pacatul mi-a fost dezlegat o data si impartasit, nu mai inteleg de ce mi l-a legat duhovnicul. Nu sunt suparata pe el, pur si simplu, imi este foarte rau. Si ma gandesc la: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si eu va voi odihni pe voi. Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara." Insa eu sunt impovarata si stresata continuu.
Credeti ca ar fi bine sa discut cu dansul? Sa-i spun toate aceste lucruri? Eu nu mai pot, ma imbolnavesc si se presupune ca la Dumnezeu primesti vindecare si iertare de pacate, dar la mine se intampla fix contrariul pentru ca sunt constienta ca o data ce un pacat este iertat, nu se mai poate lega si neierta. Si chiar nu mai pot si nu inteleg deloc de ce a ales sa faca asta. Seara linistita.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2017, 23:15:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu nu inteleg de ce te duci la cel care ti se pare ca n-a fost corect si nu-l rogi sa-si justifice decizia marturisindu-i si framantarile care le ai legate de problema asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2017, 23:21:55
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Credeti ca ar fi bine sa discut cu dansul? Sa-i spun toate aceste lucruri? Eu nu mai pot, ma imbolnavesc si se presupune ca la Dumnezeu primesti vindecare si iertare de pacate, dar la mine se intampla fix contrariul pentru ca sunt constienta ca o data ce un pacat este iertat, nu se mai poate lega si neierta. Si chiar nu mai pot si nu inteleg deloc de ce a ales sa faca asta. Seara linistita.
Da, du-te și vorbește.

În altă ordine de idei, e posibil să fie și vrăjmașul cel care te muncește. :) Nu ne chinuie doar înainte de spovedanie, ci și după, pentru că nu mai suntem (sau încercăm să ne lepădăm de) în puterea lui. Am o prietenă care s-a pocăit după ce 13 ani a trăit în păcate. S-a adunat și s-a spovedit, iar ulterior i-a fost foarte rău, a crezut că înnebunește. Nu spun că tu ai avea păcate de o gravitatea uriașă în trecut, te sfătuitesc doar să nu pierzi din vedere că toată viața creștinului e o luptă. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2017, 23:25:27
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce te duci la cel care ti se pare ca n-a fost corect si nu-l rogi sa-si justifice decizia marturisindu-i si framantarile care le ai legate de problema asta.
Asta as vrea sa-i spun. Insa nu stiu cum sa-l abordez. Nu vreau sa-l supar, imi este teama. De 4 luni merg la dansul. Mi-a facut si bine, de cateva ori m-a ascultat si mi-a dat sfat bun. Eram praf, ameteam din orice, m-a dezlegat sa ma impartasesc atunci in fiecare duminica si mi-am revenit. Doar ultima data nu i-am inteles decizia. Am plecat buimaca dupa ce m-am spovedit ultima data la el. Dupa ce m-a ajutat sa-mi revin, m-a bagat mai rau in groapa decat am fost prin decizia pe care a luat-o la ultima Spovedanie. A doua zi, la Sfanta Liturghie m-a bufnit plansul, cand m-am dus sa iau anafura nici nu m-am putut uita la el ca-mi venea sa plang, cand m-am intors am si inceput sa plang. De atunci ma simt doar stresata, nu stiu cum sa-l abordez, nu stiu cum va reactiona dansul. Am fost sfatuita de catre un preot sa cer binecuvantarea de a-mi cauta alt duhovnic.

Last edited by AdisAdina; 30.09.2017 at 23:27:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare