Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.07.2011, 04:11:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Crede-ma ca exista. Unul dintre ei este cel putin asta sigur stiu PS Vasile Somesanul . Dar acest om e prea smerit ca sa observi lucrul acesta.
Subscriu !!! Parintele Vasile Flueras (asa a ramas el pentru mine, nu-l pot relationa cu Somesanul) raspandeste in jurul sau blandetea si smerenia inimii sale, seninatatea si demnitatea sa sufleteasca pur si simplu te coplesesc. E o diferenta intre aerul delicat pe care il degaja , in opozitie cu cel de puternica si totodata mareata inaltare pe care il resimti in adancul tau launtric cand il asculti vorbind. Parca coboara alaturi de tine la radacinile ființei tale, pentru a te inalta apoi spre Hristos. E un om minunat! Eram copil cand l-am cunoscut, in scoala generala, pe unde venea ocazional, insa mi-a ramas mereu la suflet.

PS Vasile Somesanul nu e genul care te copleseste printr-o impresionanta eruditie sau talent oratoric de exceptie, el e genul care in primul rand te compleseste prin iubirea sa fata de oameni, prin umanitatea ce iradiaza din el, e acel om “indumnezeit” in care s-a refacut chipul lui Dumnezeu, care si-a pastrat modestia si simplitatea in ciuda ascensiunii ierarhice. La fel era si cand spunea “Tatal Nostru” la inceput de an scolar, la fel e si acuma, cand e Episcop, un om pe care vazandu-l si ascultandu-l constientizezi ca te afli in preajma unui Sfant.

Un alt om pe care l-am apreciat a fost IPS Bartolomeu Anania , un om de alta ‘factura’ , nu acel "Sfant" sau "lumanare topita" cum e PS Vasile Somesanul,mai mult spirit decat trup, ci as spune o “lumanare aprinsa” , un erudit ardent cu o cultura impresionanta. Cuvantarile sale, de o calitate deosebita, invita la speculatie intelectuala, fiind un nesecat izvor de intelepciune. Ar trebui luate ca model de catre toti preotii! Pacat ca unii oamenii prefera sa se adanceasca in polemici in privinta sa, pierzand esentialul despre acest mare om, pe care noi, clujenii, am fost onorati sa-l avem ca si Mitropolit. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Last edited by ioanna; 30.07.2011 at 14:34:28.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2013, 14:25:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Buna seara.Mie imi placea de Patriarhul Teoctist Dumnezeu sa-l ierte si imi place de actualul episcop al Dunarii de jos IPS Casian Craciun.De ce? Pentru viata lui, lucrarile lui si pentru ca a infiintat peste 20 de cantine pentru saraci, sociale si multe multe acte de caritate.Imi place si pentru invatatura.

STIU CA PE TOTI TREBUIE SA II RESPECTAM SI APRECIEM DAR SUNT SIGUR CA EXISTA CINEVA CARE V-A INTRAT LA SUFLET!
Desi nu sunt catolic il apreciam si pe Papa Ioan Paul,care a murit,Dumnezeu sa-l ierte dar si pe Joseph Ratzinger.

Desigur pot fi subiectiv cu IPS Casian ca sunt din Galati, dar oricum imi place viata lui.

Il mai apreciez si pe Patriarhul Teoctist precum am mai zis,pentru activitatea si viata lui.
Ar mai fi Galaction si Bartolomeu Anania Dumnezeu sa il ierte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2013, 17:02:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Tiger, ai activat un topic vechi :) Daca tot ai facut-o, mai adaug pe PS Iustinian Chira, pe care am omis sa-l mentionez si pe IPS Andrei Andreicut, pe care nu-l prea cunosteam in 2011 cand am scris mesajul anterior. Intre timp, mi-am format o parere buna despre el, datorita unor gesturi, aparent marunte, insa care mi-au aratat ca e un om cu mult simt, un pastor de suflete, prin urmare, ma bucur ca-l avem ca si mitropolit. Epitetele de pe diverse bloguri ortodoxiste referitoare la persoana ma intereseaza mult prea putin, mie mi s-a aratat ca e om. ( chiar si acum la sfarsitul lui februarie a facut un gest deosebit). Nu-i usor sa fii succesorul lui Bartolomeu Anania ,un om respectat in mediul clujean si nu numai, cu o valoare cum cu greu vom avea alta in biserica sau in mediul cultural romanesc.

Last edited by ioanna; 04.03.2013 at 17:40:12.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2013, 18:49:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Titlul topicului nu e tocmai..inspirat, ca sa zic asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2013, 19:26:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Titlul topicului nu e tocmai..inspirat, ca sa zic asa.
dar e scris adanc...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 04:02:09
tocmai am citit ceva...e adevarat? victortiti89 Exorcismul 10 07.06.2011 01:46:32
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10