Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.05.2016, 14:56:10
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai vezi, corecteaza-te, incepe cu asta, o sa-ti fim toti recunoscatori iar tu tie cel mai mult.
Multumesc! Mie sigur mi-as face un serviciu, dar ma tem ca-mi vei duce dorul. Sau nu?!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.05.2016, 15:02:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Cred ca doar bisericile mai nou construite au camera destinata spovedaniei. Foarte bine ca celelalte nu au, ele respecta intocmai tipicul ortodox.
Care e tipicul ortodox sa traga aia din spatele tau, voluntar sau nu cu urechea la ce te spovedesti?

Eu cred ca nu e asta, dar tu poti sa mai studiezi.

Citat:
Am constatat ca epitrahilul preotului, daca este asezat intr-o anumita pozitie, acoperind capul si incadrand urechile si obrajii iar nu fiind pus si pe spatele celui care se spovedeste, nu permite sa razbata ceva din ce se discuta in cadrul Sf. Spovedanii.
Cand m-am dus prima data sa ma spovedesc, Dumnezeu cred ca printre altele a vrut sa ma asigure ca nu am de ce sa ma rusinez sau sa ma tem ca altcineva ar fi putut auzi, fara voia lui, din ce aveam eu de spus. Ce credeti?!
Ai constatat asta tragand tu insuti cu urechea?
Esti sigura ca altii n-au urechi mai agere?
Garantezi ca functioneaza peste tot?

Pai uite daca esti asa de ingenioas(a), ai putea sa brevetezi "clopotul de spovedanie", in loc de o camera sa fii un fel de caciula uriasa sub care sa intre si preotul si credinciosul.

Ar putea sa fie cu o forma traditionala de potcap sau culion si uite asa imbinam traditia cu utillul, Doamne fereste sa fie o camera dedicata ca pacatuim mai grav decat fata de Sf. Calendar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.05.2016, 15:18:06
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Am inteles, crin..deci aici sta buba...:) Now it makes sense....Iti multumesc cai avut franchetea sa-mi atragi atentia.Nu m-as fi gandit in vecii vecilor ca randurile scrise de mine pentru postul negru, ar putea fi interpretate ca vanitate sau mai stiu eu ce.
Vezi cat e de utila diversitatea speciei umane si unicitatea de gandire?:) Ai dreptate, pe viitor, cand voi vorbi despre detaliile mele fizice sau stilul meu de viata, voi trimite mesaj privat ...Ideea era ca am scris aceste detalii pe topic pentru a cere o parere unanima...poate erau mai multe persoane care au tinut post negru o perioada mai indelungata si eram curioasa cum au impacat efortul fizic intens cu perioada de post , si bineinteles cu nr x de kg.Stii tu, cand trimiti mesaj privat unei persoane, iti raspunde doar acea persoana...:)
Si suntem aici pe forum, ca sa mergem pe drumuri cat mai asfaltate, nu? Apreciez perspectiva ta si faptul ca m-ai ajutat sa-mi raspund la niste intrebari acum.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.05.2016, 15:43:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E, da. Nu te crampona acum de interpretarea mea. Esti atat de candida incat mai ca regret ca te-am facut sa-ti pui intrebari.

Iti voi citi mai cu atentie postarile, ca sa trag si un folos duhovnicesc din ele. Doar era vorba de post negru...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.05.2016, 15:58:42
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Multumesc, Crin..:) please do so...Acuma bagai de seama ca n-am pus cratima de rigoare la "c-ai avut"...Ce sa-i faci ..rapiditatea de tastare...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.06.2016, 01:03:21
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Ambii preoti imi pareau ca doar stau si se roaga in gand, in timp ce persoanele care erau sub epitrahil asteptau ca preotul sa termine rugaciunea. Taceau si unii si altii ....
..........!!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.10.2016, 20:37:16
sunshineboy92002 sunshineboy92002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2016
Mesaje: 4
Implicit Minciunele

Pai tu crezi gogosile pe care ti le insira, cu.camarute de spovedanie:)))) Fata e retardata, non capisco?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare