Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2013, 18:06:02
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit O manastire sfanta

Doamne ajuta, poate cineva sa-mi spuna o manastire linistita de maici (sau mai multe) din Romania, pe care le-ati vizitat sau de care stiti, unde sa fie traire duhovniceasca nealterata, un loc sfant, unde este rugaciune si ascultare multa, unde sa ii fie drag unui pelerin sa vina? Poate fi si fara locuri de cazare, poate fi chiar si un schit izolat. Astept sugestiile voastre, mai ales daca ati fost la acele manastiri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2013, 20:18:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una e sa le privesti de afara si alta e sa cercetezi putin atmosfera de acolo. Mie mi-au placut, de exemplu, Manastirea Ramet.

Manastirea de maici care se construieste langa Manastirea Ponor are un program de rugaciune adecvat pentru maicile ravnitoare, cu privegheri de noapte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2013, 22:00:36
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

O manastire linistita de maici este in jud. Constanta, Manastirea Sf. Dionisie Exiguul in com. Tirgusor. Este amplasata intr-un loc mirific, se afla icoana Maicii Domnului facatoare de minuni si Papucelul Sf. Efrem cel Nou. Nu departe de ac. manastire este si minastirea Sf. Ioan Casian.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2013, 06:51:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit Mănăstire sfântă

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...Bti#post525509
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare