Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.06.2015, 08:26:06
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cat respiram, speram! Si speranta noastra isi gaseste temei in Scriptura. De cate ori Poporul, in frunte cu conducatorii lui, nu a intors spatele lui Dumnezeu ? O vreme, Dumnezeu a lasat lucrurile asa, ca sa vada pana unde merg oamenii. Pe urma, de fiecare data, mania Sa s-a aprins. Indepartarea de Dumnezeu a dus la nenorociri prevestite de profeti. Atunci, cu ocazia nenorocirilor, si-au adus aminte oamenii de Dumnezeu si au strigat catre El. Si i-a auzit de fiecare data. O noua perioada de domnie a Legii a urmat. Si, cu ea, a venit belsugul si plinatatea hambarelor. Si belsugul a facut ca oamenii iarasi sa-l uite pe Dumnezeu, iar ciclul s-a repetat.

Inca nu e cazul. Mai avem de coborat cateva trepte. Pe urma, Sfanta Manie, Urgia lui Dumnezeu se va arata, de asta data la scara planetara. Oamenii vor striga din nou catre El si o perioada lucrurile se vor linisti si oamenii vor vedea cat de bun este Domnul. Pana la Armageddon, cand totul va parea, o clipa, pierdut. Abia atunci va veni asa cum nu a mai venit: in toata gloria Sa, facand cer nou si pamant nou.

Pana cand Biserica va suferi Patimile, ca nu e sluga mai mare ca stapanul sau, crestinii vor fi Ramasita. Si vor striga, rugandu-se: "Vino, Doamne!".

Acuma, traim in plin Nou Testament. Intre Maran Atha si Marana Tha. Intre "Dumnezeu a venit" si "Vino, Doamne!". Si anume, in partea mai de la sfarsit a Cartii. Se poate imagina vreo epoca mai pasionanta decat a noastra ?
Asa e, intuitiv stiu.Totusi, ce pacat ca noi oamenii nu invatam din greselile trecutului.Si e o vorba: "Cine nu invata din istorie, o repeta.".Ce pacat ca de cele mai mylte ori cautam solutii si ajutor in alte parti decat unde ar trebui.La ce ne-a ajutat toata democratia, tot avansul asta stiintific si tehnologic, drepturile omului, egalitatea femeii cu barbatul etc...Suntem mai rau ca niciodata, din unele puncte de vedere.Dar asa e, toate au fost scrise si Dumnezeu chiar daca ne iarta, trebuie sa suportam consecintele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.06.2015, 08:33:24
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Acuma, traim in plin Nou Testament. Intre Maran Atha si Marana Tha. Intre "Dumnezeu a venit" si "Vino, Doamne!". Si anume, in partea mai de la sfarsit a Cartii. Se poate imagina vreo epoca mai pasionanta decat a noastra ?
Da, pana si eu, care am multe lacune privind cunostintele legate de istorie, am realizat ca traim timpuri deosebite din multe puncte de vedere, de ceea ce a fost, mai mult ca niciodata.Si nu mai imi pun speranta in legi, conducatori si reforme, in nimic din ceea ce e pamantesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.06.2015, 16:20:35
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit frica de ziua de maine

Legat de impasul economic:

De ani de zile ma tot macina frica de ziua de maine legat de serviciu. De cand a venit criza si cum intram in impas ca nu avem lucrari, cum intru si eu in panica, frica, parca ma si sufoc uneori, am stari de anxietate, mi-e frica ca nu mai am serviciu si ma gansesc cum ma voi descurca fara bani. Apoi incerc sa ma calmez si sa ma incurajez singura sa imi treaca sufocarea si palpitatiile. Alt serviciu nu gasesc... sau ce gasesc e prost platit, in alt domeniu, nu am deloc relatii etc. Acum sa nu credeti ca ce am e bine platit si l-am obtinut prin nu stiu ce relatii, e slab platit dar ce fac imi place si suntem ca in familie la serviciu.
Stiu ca e considerata o lipsa de credinta in purtarea de grija a lui Dumnezeu cu mine si cu familia mea. Sanatate sa avem, asta e important mai intai ca sa putem munci.
Ma innebuneste uneori lipsa de stabilitate si siguranta.
Voi nu traiti asemenea sentimente legat de locul de munca?
Va multumesc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.06.2015, 16:32:45
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Legat de impasul economic:

De ani de zile ma tot macina frica de ziua de maine legat de serviciu. De cand a venit criza si cum intram in impas ca nu avem lucrari, cum intru si eu in panica, frica, parca ma si sufoc uneori, am stari de anxietate, mi-e frica ca nu mai am serviciu si ma gansesc cum ma voi descurca fara bani. Apoi incerc sa ma calmez si sa ma incurajez singura sa imi treaca sufocarea si palpitatiile. Alt serviciu nu gasesc... sau ce gasesc e prost platit, in alt domeniu, nu am deloc relatii etc. Acum sa nu credeti ca ce am e bine platit si l-am obtinut prin nu stiu ce relatii, e slab platit dar ce fac imi place si suntem ca in familie la serviciu.
Stiu ca e considerata o lipsa de credinta in purtarea de grija a lui Dumnezeu cu mine si cu familia mea. Sanatate sa avem, asta e important mai intai ca sa putem munci.
Ma innebuneste uneori lipsa de stabilitate si siguranta.
Voi nu traiti asemenea sentimente legat de locul de munca?
Va multumesc.
Offf, te inteleg prea bine Ioana. Si eu am uneori asemenea ganduri, mai ales ca doar salariul meu intra in casa cum se zice, salariul sotului ducandu-se integral pe plata unui credit nefericit luat acum multi ani inainte de criza, si inainte de casatoria cu mine.
Si mai avem si un copilas de crescut.
Dar mereu cand imi vin asemenea ganduri ma rog Preasfintei Nascatoare sa ne ocroteasca si sa ne ajute si mereu ma linistesc si gasesc solutia cea buna cand suntem intr-un impas financiar.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2015, 17:04:54
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Offf, te inteleg prea bine Ioana. Si eu am uneori asemenea ganduri, mai ales ca doar salariul meu intra in casa cum se zice, salariul sotului ducandu-se integral pe plata unui credit nefericit luat acum multi ani inainte de criza, si inainte de casatoria cu mine.
Si mai avem si un copilas de crescut.
Dar mereu cand imi vin asemenea ganduri ma rog Preasfintei Nascatoare sa ne ocroteasca si sa ne ajute si mereu ma linistesc si gasesc solutia cea buna cand suntem intr-un impas financiar.
Si eu incerc pe cat posibil sa ma tin pe linia de plutire prin rugaciune, putina si fara traire si aia, dar nu ma las... nu am alta scapare decat rugaciunea, Iisus, Maica Domnului, sa mijloceasca sfiintii...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2015, 18:04:34
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si eu incerc pe cat posibil sa ma tin pe linia de plutire prin rugaciune, putina si fara traire si aia, dar nu ma las... nu am alta scapare decat rugaciunea, Iisus, Maica Domnului, sa mijloceasca sfiintii...
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare