Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2009, 15:08:31
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit vraji

Doamne ajuta! Vreau sa va intreb ceva, poate s-a mai discutat pe forum si nu stiu eu.
Bunicii mei stau la tara si au o mica ferma. De curand, au vazut ca vacuta, care era un exemplu de cumintenie, are niste apucaturi, in sensul ca ajunge seara acasa, si in loc sa intre in grajd, o ia la fuga inapoi in pasune, si cel mai ciudat, laptele ei nu mai este bun: cand il pune la fiert, se strica si arata de parca ar fi indoit cu apa. Bunicii au zis ca cineva care se ocupa cu vrajitorie a luat laptele vacutei si ca trebuie sa mearga la preotul paroh cu o bucata de paine sa faca slujba pe ea si apoi sa o dea la vacut sa o manance, sa isi revina.
Si acum urmeaza intrebarea: stiti cumva o rugaciune care se spune in situatii din-astea? Poate ziceti ca asa ceva este doar in mitologie, dar eu sunt sigura ca sunt anumite persoane care se ocupa cu asa ceva.
Va rog sa imi spuneti, deoarece ei sunt tare necajiti, si imi pare rau si mie de vacuta, mai ales ca are si vitelus
Doamne ajuta!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2009, 17:08:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu stiu ce sa cred despre blestematele astea de vraji, multi ani am fost in cumpana daca sa cred sau nu in ele, chiar daca am asistat inca din copilarie la exorcizari si altele de genul . Probabil ele chiar exista atata timp cat unele lucruri se manifesta atat de ciudat precum spui si tu aici.
Intrebarea este, cine sa faca aceste vraji si mai ales, de ce ?
Si eu am anumite stari foarte ciudate, venite parca din senin, de cativa ani, dar nu stiu pe seama cui sa le pun, poate a stresului, a problemelor pe care le-am intampinat, cu toate ca sunt o persoana puternica, nu stiu, dar uneori tind sa ma gandesc si la acest gen de tulburare facuta din invidia celorlalti, si de invidie din partea celor din jur nu duc lipsa deloc, mai ales a rudelor.
Nu stiu ce sa cred, dar, cu siguranta se intampla ceva cu vacuta voastra...Si totusi, te-ai gandit ca poate sa fie vre-o problema medicala ? Sa nu uitam ca si medicina are foarte multe taine, iar organismul viu, de asemenea . Nu inteleg, cine ar face rau la o vacuta, sa fie oare primitivismul si intoleranta noastra chiar atat de acute ? !
Posibil ca la tara sa se intample mai cu precadere astfel de lucruri, astfel sa inteleg ca sta diavolul sa se uite in gura si-n inima unor prosti si analfabeti, doar pe premiza ca o au plina de invidie si uriciune ? Si totusi, daca exista aceste farmece, de ce ele nu au aproape niciodata legatura cu cele mai importante si invidiate puteri ale lumii, cu aspectele politice si financiare, si au tocmai cu partea aceasta mediocra a societatii ? ! Asta mi se pare cel putin nejustificat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2009, 17:30:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vrajeli, nu vraji.

Cu aprobarea preotului de acolo, stropeste-o cu agheazma mica si vezi daca o ia la fuga.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2009, 17:35:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am atasat randuiala din Molitfelnic care se face in asemenea cazuri.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2009, 17:45:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am atasat randuiala din Molitfelnic care se face in asemenea cazuri.
Copii, nu va jucati de-a molitfelnicul, ca-i periculos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2009, 17:48:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Copii, nu va jucati de-a molitfelnicul, ca-i periculos.
Daca poti sa dezvolti ideea. Nu am inteles de ce?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2009, 17:59:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca poti sa dezvolti ideea. Nu am inteles de ce?
Sunt rugaciuni de exorcizare pe care numai unii preoti le fac. Sa nu le citesti.

O femeie simpla avea un molitfelnic in casa si citea seara rugaciuni din el, nestiind ce face. Si uneori se scutura patul cu ea, zdruncinat de o mana nevazuta. I-a spus preotului si el a lamurit-o de ce se intampla asta...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2009, 19:28:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu stiu nici eu ce sa spun, sa cred, sa nu cred...
Dar daca exista diavol, trebuie sa existe si instrumentele sale.

Da, am auzit si eu ca sunt femei, oameni invidiosi in sate care stiu vraji, sau stiu ce sa faca ca sa ia laptele de la o vaca. Saracul animal, ce vina are ca unii sunt invidiosi. Cel mai probabil ca preotul ar trebui sa poata rezolva. Dar sa nu uite nici de veterinar...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2009, 01:47:11
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Trebuie chemat medicul veterinar, nu preotul.
Manifestarile nervoase sunt multe si variate, nu este ceva extraordinar ca vaca o ia la fuga pe camp in loc sa intre in grajd.
Iar faza cu laptele e legata probabil de glandele mamare sau de ce mananca animalul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2009, 08:10:21
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Pai din ce imi amintesc eu, am mai avut probleme de genul asta si cu alte vaci, si dupa tratamente peste tratamente, a mers bunica nu mai stiu pe unde si a rezolvat problema. Despre rugaciunea din Molitfelnic, eu nu o citesc Doamne-fereste. Inca nu am ajuns sa vad daca au vorbit cu preotul; daca nu, ma voi duce eu sa vorbesc.Cat despre mancare: iarba proaspata, dovleci cu tarate, sfecla, si cam atat. Stiu ca exista diavoli, deci exista si slujitori de-ai lui, care fac rau. Oricum, din cate am inteles, bunicii nu sunt singurii care au probleme de genu' asta.
De obicei nu cred in superstitii gen pisica neagra= ghinion, etc. dar cu oameni care vor sa faca rau, da, stiu ca sunt.
Multumesc de sfaturi.
Va voi tine la curent cu ce se mai intampla.
Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vraji bleusi Vrajitoria 9 24.11.2014 10:26:27
Cum ne ferim de vraji? Valeria9 Vrajitoria 64 22.09.2012 01:51:03
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43