Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.03.2007, 19:56:53
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

ai de capul meu. nici arta si nici stiinta nu te indeparteaza de Dumnzezu, ba chiar amandoua te pot apropia de El, depinde cum te apropii de ele. Stiu ca nu va plac catolicii dar Sf Francisc spunea " sa nu uram nimic in afara de pacat". Nu cred ca arta adevarata e pacat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.03.2007, 21:04:02
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
`Ma indoiesc ca pina si preotii de la orase ar face lucrurile acestea. ele reprezinta forme ale umanitatii noastre care pier odata cu moartea noastra. Dincolo nu iei cu tine nimic din asa ceva. Ba mai mult, esti judecat pentru asa ceva.
`

Daca nu o fac, ar face bine sa inceapa... Ele nu pier dupa moartea noastra... de fapt, sunt printre putinele lucruri pe care le lasam aici dupa moarte. De ce ai fi judecat pentru asa ceva?

`Cultura este insa o arma cu doua taisuri: cu cit afli mai multe, stii mai multe, esti mai bogat in ale culturii umane cu atit exista pericolul sa cazi in pacatul mindiriei.`

La fel de bine: cu cat devii mai apropiat de Dumnezeu, mai virtuos, mai bune etc. cu atat pericolul exista pericolul sa cazi in pacatul mandriei, asta ce inseamna: Sa nu ne mai straduim, de frica ca am putea cadea?

Binenteles, ca exista riscuri, dar solutia de a nu cadea in pacatul mandriei nu este sa nu intri in contact cu ceea ce ar putea sa te mandreasca... ci sa constientizezi ca lucrurile alea iti sunt date de catre Dumnezeu... si toate le faci pt. slava lui Dumnezeu, dupa cum zice Pavel: `Dar sa nu imi fie mie a ma lauda...`. Aici trebuie dusa lupta...
regret că gîndești astfel dar văd că dicuția asta ar putea continua asa la nesfîrșit. eu zic hăis, tu zici cea. ceea ce nu suport eu la un forum este cineva care sufera de mania contrazicerii. nu te mai strădui să-mi dai replica întrucît n-am să-ți mai răspund. la mine la școală am suficienți colegi care îmi reinterpretează vorbele, reieșind din ele că aș fi un idiot și un papă-lapte, un fel de nimeni ambulant. n-am nevoie și aici de așa ceva. să trăiești bine!...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.03.2007, 09:15:37
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Mihu, nu imi place sa contrazic... Insa cred ca si tu ar trebui sa accepti ca pot exista si alte pareri decat a ta, sau ca majoritatea poate avea o alta idee de cat a ta... si mai ales ca poti sa te inseli. Faptul ca cineva nu te aproba nu inseamna ca are mania contrazicerii...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.03.2007, 02:28:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Draga Mihu faptul ca scrii pe acest forum se datoreaza creatiei umane ca de altfel cam tot ce este in jurul tau (casa in care locuiesti, hainele pe care le imbraci) Toate aceste sunt forme de creatie Cand aceste forme sunt realizate dupa anumite principii devin arata (arhitectura etc). Arta sa zicem insemna intr-un fel materializarea pincipiului de frumos. In Biserica (care te mantuieste) sunt foarte multe manifestari ale artei: de la sculptura, broderie, pictura, literatura etc


Imagineaza-ti lumea fara arta. Si ca tot veni vorba de filme iti propun sa vezi filmul Echilibrium ca este tocmai despre o lume fara arta. Astept parerea ta
Da, un film foarte interesant fata de celelalte. Ideea filmului e foarte bine pusa la punct din punct de vedere tematic si al tehnicii de filamre.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2007, 02:37:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de mihu
Citat:
În prealabil postat de irina77
cred ca este totusi o atitudine exagerata. omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu- adica sa fie si el creator si sa-si foloseasca talantii in slujba Lui Dumnezeu, nu a propriilor patimi. Nici eu nu mai am rabdare sa urmaresc orisice film, indiferent de reputatia creata in jurul sau, dar exista totusi opere de exceptie care te fac sa gandesti... nu stiu daca ai vazut Ostrovul. Sau filmele lui Tarkovski.
da, e adevarat ca omul a fost creat dupa chipul Lui dar nu pentru a face filme. creatiile umane (literatura, muzica, sculptura... etc) sunt nimic altceva decit VANITATE. arta nu te mintuieste ci, mai degraba, te duce de ripa. singura arta (adevarata!) este creatia lui Dumnezeu, creatie culminind cu facerea noastra. filmele nu te duc in rai. sau arta in general.
Mihu, iti plac icoanele? Pictura este o forma de arta? Binenteles ca arta ins ine nu te va duce in rai, insa nu asta este scopul ei? Muzica iti place? Muzica de una singura te duce in rai? Asta nu inseamna ca nu sunt lucruri frumoase, de admirta, de relaxat mintea, ochiul.
Nu mi se pare normal sa excluzi orice doar fiindca nu te ajuta la manutire... teajuta electricitatea la mantuire, dar coca-cola? Te ajuta calculatorul, in cele din urma la mantuire? Nu... manutirea o poti obtine independent de toate astea... la fel ca si arta, asta nu inseamna ca nu sunt de aprecita, de folosit, de bucurat de ele.
Foarte bine precizat, aici pot spune ca odin a pus punctul pe "i". Traind in societate mereu o sa fim inconjurati de de arta. Asa ca domnule profesor mihu va trebui sa lupti sa-ti castigi "intrarea" in pofida faptului ca vei fi inconjurat toata viata de arta, adica calea cea grea (poarta cea stramta), pt ca in Rai nu se ajunge usor. Plus ca vorba lui odin, intrarea noastra in Rai nu ar trebui sa depinda de arta de pe acest Pamant, asa ca spor la treaba!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2007, 04:49:49
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
pai, fratilor, singurele opere de arta se pot intilni in rai, singurii creatori sunt ingerii care lauda neincetat creatia marelui nostru Dumnezeu.
Amin!

Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.04.2007, 01:27:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asa sa fie. :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.04.2007, 18:09:15
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sunt unii oameni care nu sunt pasionati de arta. sunt oameni care desconsidera orice creatie umana. sunt unii oameni pasionati de toate acestea.

eu consider ca oamenii sunt capabil de lucruri minunate, de lucruri extraordinare. ganditi-va doar la existenta lui dzeu!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.04.2007, 15:43:21
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Cu ce e Ben-Hur impotriva lui Dumnezeu? :dozingoff:
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2007, 21:03:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
Ideea de baza a acestor ginduri e ca filmele, in esenta lor, indiferent de cit de bune sau proaste sunt, indiferent ca sunt de arta sau pur comerciale nu fac altceva decit sa te indeparteze de la trairea religioasa.
Nu stiu daca ati urmarit acum catva timp serialul "Doctor in Alaska" - era vorba de o mica asezare si cum isi petreceau ei timpul (uneori cu ceva accente de umor).

Era acolo un fel de Saloon /cafenea/bar unde se intalneau protagonistii din cand in cand, si la un moment dat un indian (piele-rosie) ii spune doctorului (un tinerel ajuns cu slujba acolo - un fel de capatul pamantului, credea el) deci indianul zice ca sa-i spuna si lui niste povesti cu pilde si invataminte ale omului alb, asa cum au ei indienii. La care doctorul n-a prea stiut ce sa povesteasca si tot indianul, uitandu-se la televizorul din bar, a zis ca el crede ca a inteles pana la urma de ce oamenii albi nu spun povesti/ povestiri ca indienii - pentru ca ptr ei filmele tin loc de povesti si de acolo isi trage fiecare invatamintele. :rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
filmele de craciun sofiaiuga Umanitare 1 24.12.2007 05:57:28