Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2009, 03:34:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Visele mele

Am avut de mult un vis:
PRIMUL VIS
Socrul meu nu s-a dus la biserici, deoarece asa a fost, nu mi are importnta acuma, deoarece a trecut de partea celaltata, Dumnezeu sa-l ierte.

El in tinerete a injurat mutlt, poi s-a ccidentat rau d etot la genunchi si a zis gta, eu de acuma nu mai injur.
Asa a si facut. El a fost catolic.

Acum 3 ani a murit.
Dupa vre-o 1 luna l-am visat si imi spunea asa:

Du-te la biserica, fa slujba pe care o stii tu, am mare nevoie de ea.
Bine, am zis eu, ins noi pregtim d emancare si facem un fel de tort i-am explict eu, in vis, si eu nu stiu ce s afac pentru tine.
Atunci el mi-a raspuns ca da, stiu, trebuie s aprepari totul fara carne, sa fie doar de post, ca altfel nu e bine si mi-a spus sa intreb pe sotul meu ce-i placea lui sa manince. Aia sa pregatesc pentru el si vin alb.
Apoi l-am intrebat cum se gaseste acolo, si dca--i este greu.
A zis nu, nu-mi e foarte greu, deoarece eu trebuie sa fac ceva timp de 7 ani ( nu mi-a spus ce anume) insa impreuna cu alti 2 deci in 3 e usor.

Asta a fost tot.
Am facut parastas, asa acum a cerut el.
El are si o fata, catolica, insa nu s-a dus la ea in vis.

Nu l-am mai visat dupa aceea.

AL DOILEA VIS
Soacra mea, dupa 1 an de la moartea socrului meu, a refuzat s amai manince si ea voia s amoara, apoi intr-adevar la spital a murit, din lipsa de vointa de a trai, spuneau doctorii.
Ea nu s-a dus la biseric, era catolic, si-i era frieca sa se spovedeasca toata viata ei, crezind ca daca se spovedeste va muri imediat.

A fost f. rea cu mine si cu sotul meu la fel. Foarte rea.

In noptea aia, ea a venit la mine in vis, si mi-a spus foarte senina cu o fata linistita, sisurizatoare, ca ea va pleca in cutarea "lui taic-tu" a zis ea pt.. prima data, ind era in viata zicea doar socru-tau, ins ainainte de a plutea merge la el, sa-l caute, ea are nevoie de la mine de ceva ca altfel nu va putea continua drumul ei.

Am intrebat-o ce anume. Ea a zis:trebuie sa ma ierti, stiu ca pe nedrept am fost rea cu tine.
Am zis, bine, eu te-am iertat de mult.

Atita tot.
N-am mai visat-o niciodata de atunci.

VISUL AL TREILEA NU ESTE AL MEU
Sotul meu a visat-o ca ea era la fundul unui lac, impotmolita in crengi si namol si nu putea s-o ajute sa iasa. Tatal lui era la malul apei, si zicea : eu nu pot s-o ajut, niccum, nu stiu ce sa fac?!
Ea se lupta, insa .. fara rezultate.

INTREBARE
Ce poate fii?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2009, 06:55:57
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Visele sint vise....si noi pina sintem plini de patimi este bine sa nu le dam crezare. Desigur nu poti sa le uiti pur si simplu. Eu zic sa alegem ce-i bun in ele si sa nu incercam in rest sa le dam vreo interpretare. Socrii tai sint morti. Ca orice alt mort al nostru trebuie ajutat cu rugaciune, cu milostenie pentru ca este de datoria noastra ca copii.
Cam atit vad eu bun in toate cele 3 vise.
Dar vorba cuiva de pe forum: cine sint eu ca sa dau sfaturi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2009, 08:59:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ai dreptate bmd.
Ma intrebam doar care o fii mesajul acestor vise? Daca exista unul.
Sigur ca eu merg la biserica si le fac pomeni si slujbe, si ma rog pentru ei, fara doar si poate.
Stiu ca nu e bine sa crezi in vise, insa uneori ai mesaje prin vise.
Pina si Sf. Apostol Ioan a avut vise, si ceilalti.
Acestea au o semnificatie pentru noi.
Ma intrebm daca, noi mirenii, putem avea si noi vise cu mesaje, cereri de ajutor cum era in cazul acestora, ale mele.
Al sotului, ei( socrul mort si sotul viu) erau deasupra si mama lui innamolita acolo si nimeni n-o putea ajuta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2009, 10:22:48
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desigur pot exista mesaje prin vise problema este ca noi nu stim de unde vin aceste mesaje si e mai putin lipsit de pericol sa nu le credem decit sa le credem.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2009, 11:06:10
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Desigur pot exista mesaje prin vise problema este ca noi nu stim de unde vin aceste mesaje si e mai putin lipsit de pericol sa nu le credem decit sa le credem.
Eu cred ca noi avem mesaje, de la cei plecati din viata asta dar trebuie interpretate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2009, 12:54:52
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu vei vedea!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2009, 13:11:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
: cine sint eu ca sa dau sfaturi?
Nu dam sfatri, ci ne spunem pur si simplu parerea. Dumnezeu se foloseste de oameni...
Deci si atunci cand ti se pare ca ai spus un lucru bun, nu considera ca de la tine este, ca sa te mandresti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2009, 16:12:16
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Am avut de mult un vis:
PRIMUL VIS
Socrul meu nu s-a dus la biserici, deoarece asa a fost, nu mi are importnta acuma, deoarece a trecut de partea celaltata, Dumnezeu sa-l ierte.

El in tinerete a injurat mutlt, poi s-a ccidentat rau d etot la genunchi si a zis gta, eu de acuma nu mai injur.
Asa a si facut. El a fost catolic.

Acum 3 ani a murit.
Dupa vre-o 1 luna l-am visat si imi spunea asa:

Du-te la biserica, fa slujba pe care o stii tu, am mare nevoie de ea.
Bine, am zis eu, ins noi pregtim d emancare si facem un fel de tort i-am explict eu, in vis, si eu nu stiu ce s afac pentru tine.
Atunci el mi-a raspuns ca da, stiu, trebuie s aprepari totul fara carne, sa fie doar de post, ca altfel nu e bine si mi-a spus sa intreb pe sotul meu ce-i placea lui sa manince. Aia sa pregatesc pentru el si vin alb.
Apoi l-am intrebat cum se gaseste acolo, si dca--i este greu.
A zis nu, nu-mi e foarte greu, deoarece eu trebuie sa fac ceva timp de 7 ani ( nu mi-a spus ce anume) insa impreuna cu alti 2 deci in 3 e usor.

Asta a fost tot.
Am facut parastas, asa acum a cerut el.
El are si o fata, catolica, insa nu s-a dus la ea in vis.

Nu l-am mai visat dupa aceea.

AL DOILEA VIS
Soacra mea, dupa 1 an de la moartea socrului meu, a refuzat s amai manince si ea voia s amoara, apoi intr-adevar la spital a murit, din lipsa de vointa de a trai, spuneau doctorii.
Ea nu s-a dus la biseric, era catolic, si-i era frieca sa se spovedeasca toata viata ei, crezind ca daca se spovedeste va muri imediat.

A fost f. rea cu mine si cu sotul meu la fel. Foarte rea.

In noptea aia, ea a venit la mine in vis, si mi-a spus foarte senina cu o fata linistita, sisurizatoare, ca ea va pleca in cutarea "lui taic-tu" a zis ea pt.. prima data, ind era in viata zicea doar socru-tau, ins ainainte de a plutea merge la el, sa-l caute, ea are nevoie de la mine de ceva ca altfel nu va putea continua drumul ei.

Am intrebat-o ce anume. Ea a zis:trebuie sa ma ierti, stiu ca pe nedrept am fost rea cu tine.
Am zis, bine, eu te-am iertat de mult.

Atita tot.
N-am mai visat-o niciodata de atunci.

VISUL AL TREILEA NU ESTE AL MEU
Sotul meu a visat-o ca ea era la fundul unui lac, impotmolita in crengi si namol si nu putea s-o ajute sa iasa. Tatal lui era la malul apei, si zicea : eu nu pot s-o ajut, niccum, nu stiu ce sa fac?!
Ea se lupta, insa .. fara rezultate.

INTREBARE
Ce poate fi?
A ne feri de vise - Sfantul Diadoh al Foticeii [sec. IV-V d. Hristos]ne spune sa ne ferim de vise si alte vedenii precum aparitii de lumini in timpul slujbelor in jurul unor preoti ca sunt in marea lor majoritate dracesti si chiar de ar veni de la Domnul, asa putine cate ar fi, Acesta nu S-ar supara pe noi, muritorii, ca nu am crede in vise si vedenii, chiar de ar fi venite de la El.
Deci, sora Nina, e mai important sa ne abtinem de la interpretarea lor si de a nu le da atentie, caci sufletele celor cu care crezi ca vorbesti prin vis [socrul tau sau soacra ta, ambii decedati] pot fi f. usor imitate de catre draci, care astfel isi pot bate joc de tine si sa te conduca pe calea cea larga a iadului, in caz ca le dai importanta.

Doamne ajuta!
Razvan
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2009, 19:53:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Visele nu trebuie bagate in seama ,luate in serios.Sunt vise frumoase cu mesaje dar sunt si vise urate si necurate.Cu totii am avut vise urate cu tot felul de vedenii etc.Asta demonstreaza ca nu sunt curate.De multe ori cand ne gandim la un lucru mult visam despre el ,deci visul nu poate fi ceva de la Dumnezeu si daca ar fi de la Dumnezeu am sti.Deseori de la medicamente poti visa cum cazi,te prabusesti etc.Sunt niste stari normale.Dumnezeu daca are un mesaj pentru noi nu se arata in vise.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2009, 20:07:03
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Question Vise...

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Visele nu trebuie bagate in seama ,luate in serios.Sunt vise frumoase cu mesaje dar sunt si vise urate si necurate.Cu totii am avut vise urate cu tot felul de vedenii etc.Asta demonstreaza ca nu sunt curate.De multe ori cand ne gandim la un lucru mult visam despre el ,deci visul nu poate fi ceva de la Dumnezeu si daca ar fi de la Dumnezeu am sti.Deseori de la medicamente poti visa cum cazi,te prabusesti etc.Sunt niste stari normale.Dumnezeu daca are un mesaj pentru noi nu se arata in vise.
[COLOR=red]Sunt de acord cu tine,dar mai exista varianta visului constient(atunci cand visezi ,treaz fiind, la viitorul tau),si atunci ce facem?[/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VISELE Dia20_diana Vrajitoria 22 23.03.2012 08:55:11
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
unde sunt visele? victortiti89 Generalitati 0 09.06.2011 09:59:17
Visele Intrebari utilizatori 0 17.04.2011 22:04:21