Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2008, 12:25:32
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Buna,

In zadar imi pun de gand sa postesc lunea, miercurea si vinerea saptamanal , ca ma ispiteste mama mea cu specialitati culinare.


Va rog sa imi spuneti cat este mai bine sa postesc in Postul Sfintei Marii. 8 zile de post este suficient pentru impartasanie?
Astept cu nerabdare sfaturile voastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2008, 12:38:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Buna,

In zadar imi pun de gand sa postesc lunea, miercurea si vinerea saptamanal , ca ma ispiteste mama mea cu specialitati culinare.


Va rog sa imi spuneti cat este mai bine sa postesc in Postul Sfintei Marii. 8 zile de post este suficient pentru impartasanie?
Astept cu nerabdare sfaturile voastre.
Draga Elena iti inteleg durerea dat fiind ca, ani la rand am avut ca si tine multe ispite in privinta postului de mancare, cand ai mei parinti gateau dinadins in zilele de post numai fripturele si alte ispitzele:D.... dar am reusit sa le trec cu bine... insa din ce le respingeam din asta lupta devenea mai crancena cu familia care nu putea intelege dorinta mea de a posti....m-am rugat mult la Sf Filofteia care a fost asuprita de al ei parinte si a murit ptr credinta, ca o porumbitza nevinovata.. si intr-adevar rugaciunile ei au dat roade.. nu intr-o zi.. nu in doua ci cu rabdare si speranta.Dupa parerea mea binea ar fi sa il poti tine pe tot, dar acum depinde de putintza fiecaruia.Imi aduc aminte de vorbele unui mare duhovnic care intrebat fiind ce parere are despre a posti doar prima si ultima saptamana dintr-un post, acesta a raspuns ca e bine dar ca este ca si cum un om ar umbla pe strada incaltat doar in pantofi si cu palarie pe cap, restul trupului fiind gol.. Multa putere in postul ce vine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2008, 13:11:05
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iataa parinti care, in loc sa fie cei care sa-i ajute pe copii in lupta pentru mintuire, ii duc de fapt la pierzare.
zii mamicii tale ca este pentru tine ispita, din pacate.
asa parinti "iubitori" am si eu, din pacate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2008, 13:12:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Parca numai mama! Colegi, prieteni, in fiecare post, de multe ori. La inceput ma deranjau si pe mine, mai ales ca mai uitam cand imi ofereau ceva si uitam sa le spun ca postesc. In timp, insa, ei ma tenteaza la fel, dar nu stiu cum se face ca imi amintesc si nu mananc.
Voiam sa spun: tentatiile vor fi aceleasi, dar daca persisti, daca mai incerci, o sa vezi ca tii minte si mananci de post.
Dupa ce i-am refuzat mamei mancarea de destule ori, sau cand evitam sa vin pe la ei in post, pe timpul facultatii, sa vezi ca intr-o zi m-a sunat mama si mi-a zis ca ma cheama la masa, ca a gatit de post! Asta s-a intamplat insa, in timp. Dar, cu rabdare..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2008, 13:15:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pe langa infranarea la mancare-lacomie dupa randuiala:

"Caci cine te deosebeste pe tine ? Si ce ai, pe care sa nu-l fi primit ?
Iar daca l-ai primit, de ce te falesti, ca si cum nu l-ai fi primit ?" (I Cor. 4, 7).

sf. Ioan Hrisostom :
"Amandoua acestea ne fac sa ne pierdem mantuirea:
increderea, pe cel din picioare; deznadejdea, pe cel cazut."

Sf. Vasile cel Mare:
Adevaratul post este despartirea de rautate, infranarea limbii, retinerea de la manie,
taierea poftelor, defaimarilor, minciunilor si juramintelor strambe.

Sfantul Simeon, Noul Teolog, zugraveste astfel rugaciunea visatorului si roadele ei:
"El ridica spre cer mainile, ochii si mintea, isi inchipuie in mintea sa sfaturile Dumnezeiesti, bunatatile cele ceresti, cinurile sfintilor ingeri, locasurile ingerilor; pe scurt, aduna in inchipuirea sa toate cele auzite din Dumnezeiasca Scriptura, le cerceteaza in vremea rugaciunii, cauta la cer; prin toate acestea isi starneste sufletul sau catre Dumnezeiasca dorire si dragoste; cateodata varsa lacrimi si plange. In acest chip, inima lui se trufeste incetul cu incetul, fara a pricepe el aceasta cu inima; i se pare ca cele savarsite de el sunt rodul harului Dumnezeiesc spre mangaierea lui, si roaga pe Dumnzeu ca sa-l invredniceasca a petrece pururea in aceasta stare. Acesta este semnul inselarii. Un asemenea om de s-ar si linisti cu linistire desavarsita, nu poate sa scape de nebunie si sminteala. "

Cuviosul Lazar:
"Cei ce lucreaza fapta buna ca sa cistige slava de la oameni,
acestia nu au nici un folos, dupa cum zice sfintita Evanghelie: si-au luat plata lor.
Ca de nu ar fi fost cineva sa le laude faptele bune, ei, cu adevarat,
nu s-ar fi apucat nicidecum sa lucreze fapta buna.
Iar cei care lucreaza fapta buna pe ascuns, numai lui Dumnezeu fiind cunoscuta,
acestia vor lua de la Dansul multa lauda.
Iata dar cu cat este mai buna slava lui Dumnezeu decat slava oamenilor!
Ca aceea este vremelnica si stricacioasa si nu ramane pana in sfarsit,
ci, mai inainte de a muri ei, se va vadi fatarnicia lor.
Deci, cu cat este mai buna si mai inalta slava lui Dumnezeu,
cu atat este mai presus acela care lucreaza fapta buna in ascuns".

Sf Ioan Hrisostom (Gura de aur):
"1. Prima treapta, dupa Sfantul Ioan Hrisostom, e de a nu face primii raul.
2. Cea de-a doua treapta, e de a nu ne razbuna pe masura a chiar suferintei
care ni s-a facut.
3. Cea de-a treia treapta e de a nu ne razbuna deloc, si de a lasa razbunarea in grija lui Dumnezeu
4. A patra treapta e de a nu ne impotrivi. Aceasta atitudine corespunde sfatului lui Hristos:
"Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau!" (Mt 5, 39).
5. A cincea treapta e de a nu ne infuria la randul nostru pentru ceea ce ne fac vrajmasii, ci de a-i suporta, de a da dovada de rabdare, de a indura tot ceea ce ne fac sa suferim
6. A sasea treapta e de a nu ne mahni launtric pentru afronturile,
injuriile, incercarile si intristarile pe care ne fac sa le suferim vrajmasii nostri
7. A saptea treapta e de a privi ocarile primite drept o binefacere, de a ne bucura de ele si de a multumi lui Dumnezeu
8. A opta treapta e de a ne oferi de bunavoie ocarilor.
9. A noua treapta e de a voi sa suferim mai mult decat vor altii sa ne faca sa induram.
10. A zecea treapta e de a nu avea ura pentru cei ce ne maltrateaza.
11. A unsprezecea treapta e de a nu simti ranchiuna, de a nu avea nici manie,
nici resentiment fata de vrajmasii nostri
12. A douasprezecea treapta e de a nu-i invinui pe vrajmasii nostri, de a nu-i critica, de a nu vorbi rau drept de ei si chiar de a nu descoperi altora raul
pe care ni-l fac.
13. A treisprezecea treapta e de a nu avea nici un dispret pentru ei.
14. A paisprezecea treapta e de a nu avea in noi nici o urma de aversiune
sau respingere fata de ei.
15. A cincisprezecea treapta e de a nu incerca nici cea mai mica amaraciune
fata de ei la gandul a ceea ce ne-au facut, nici cea mai mica intristare.
16. A saisprezecea treapta e de a nu-i judeca defel, ci de a privi la propriile noastre nedreptati.
17. A saptesprezecea treapta e de a ierta sincer. (shi a cere iertare ca defapt tu ai greshit.)
18. A optsprezecea treapta e de a ne sili sa ne impacam cu vrajmasii nostri
19. A nouasprezecea treapta e de a avea inima si compatimire pentru ei.
20. A douazecea treapta implica nu numai renuntarea la fi razbunat de Dumnezeu, dar si la dorinta ca El sa pedepseasca vreodata pe vrajmasii nostri
21. A douazeci si una treapta e de a ne ruga lui Dumnezeu pentru ei.
22. A douazeci si doua treapta e de a avea afectiune pentru ei.
23. A douazeci si treia treapta e de a (primi Bunavoirea shi a) voi si a le face binele.
24. A douazeci si patra treapta e de a-i privi pe cei ce ne fac raul deopotriva
cu cei ce ne fac binele, si a-i iubi in mod egal
25. A douazeci si cincea treapta e de a-i trata pe vrajmasii nostri ca pe prietenii nostri
26. A douazeci si sasea treapta e de a-i iubi pe vrajmasii nostri un numai ca pe noi insine, dar chiar mai mult decat pe noi insine " (pentru mintuirea lor mai sus de noi)

deci postul e greu chiar daca e scurt... shi daca te-ai gandit la mancare ai shi cazut in pacat caci la ce tanjeshti aia ai savarshit shi ai shi devenit... rugaciuni ale inchipuitorului parerilor bune despre sine... deci te-ai pus pe tanjala 2x???:(:(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2008, 13:23:39
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Parca numai mama! Colegi, prieteni, in fiecare post, de multe ori. La inceput ma deranjau si pe mine, mai ales ca mai uitam cand imi ofereau ceva si uitam sa le spun ca postesc. In timp, insa, ei ma tenteaza la fel, dar nu stiu cum se face ca imi amintesc si nu mananc.
Voiam sa spun: tentatiile vor fi aceleasi, dar daca persisti, daca mai incerci, o sa vezi ca tii minte si mananci de post.
Dupa ce i-am refuzat mamei mancarea de destule ori, sau cand evitam sa vin pe la ei in post, pe timpul facultatii, sa vezi ca intr-o zi m-a sunat mama si mi-a zis ca ma cheama la masa, ca a gatit de post! Asta s-a intamplat insa, in timp. Dar, cu rabdare..
Ca bine zici Lidia.... dupa ani si ani de lupta mama a ajuns sa gateasca de buna voie si nesilita de nimeni(mai ales vinerea) mancare de post.... deci mult poate rugaciunea!!!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2008, 13:35:43
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cine intelege cum vine asta:
"4. A patra treapta e de a nu ne impotrivi. Aceasta atitudine corespunde sfatului lui Hristos:
"Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau!" (Mt 5, 39)."?
Adica vedem raul pe care-l fac altii si il lasam sa fie?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2008, 14:41:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cineva spunea: "...Recunosc, gras si pofticios cum sunt, mi-e greu sa stau impasibil in fata unui sirag de carnati bine preparati sau a unei table de slanina fiarta pana ajunge moale ca untul, usturoiata si data prin boia, ca in Ardealul meu natal. Uneori ma abtin, alteori nu. Si daca pana atunci am reusit, cu chiu, cu vai, sa tin postul, intr-o secunda de slabiciune (e doar un fel de-a spune, in cazul meu) totul se naruie, odata cu o felie de jambon fiert, data prin hrean ras.

Daca v-am smintit, sa ma iertati. Dar, din pacate, nu-s decat un roman ca atatia altii, care crede in Dumnezeu si isi doreste mantuirea, dar face pentru ea cat poate. Iar in materie de rigoare gastronomica, pot destul de putin. Si nici mentalitatea natiei asteia nu m-a ajutat prea mult, fiindca romanul ramane destul de ambiguu in toate cele, inclusiv in cele ale poruncilor bisericesti..."

Sunt cuvinte ce au viata in multi dintre noi. Insa, ca sa faci din tine un templu al Duhului Sfant, nu sunt valabile cuvintele "merge si asa". Consider ca daca dai ceva de buna voie de la tine, da din toate punctele de vedere. Cu alte cuvinte daruieste fiinta ta ca o jertfa. Cat timp? Eu zic nu dupa puterea fiecaruia, ci dupa credinta fiecaruia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2008, 14:50:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Eu zic nu dupa puterea fiecaruia, ci dupa credinta fiecaruia.
DA COSTEL, PERFECT DE ACORD CU TINE, PRIN AFIRMATIA MEA"DUPA PUTINTZA" MA REFEREAM LA PUTINTZA FIECARUIA IN FUNCTIE DE NIVELUL SPIRITUAL IN CARE SE AFLA IN ACEL MOMENT...FIINDCA FIE VORBA INTRE NOI, PE CINE NU TENTEAZA CATE O SLANINUTZA CA CEA ATAT DE FRUMOS DESCRISA DE TINE :D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2008, 14:53:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Cine intelege cum vine asta:
"4. A patra treapta e de a nu ne impotrivi. Aceasta atitudine corespunde sfatului lui Hristos:
"Eu insa va spun voua: Nu va impotriviti celui rau!" (Mt 5, 39)."?
Adica vedem raul pe care-l fac altii si il lasam sa fie?
lupta fiind cu duhul rau, shi cu pacatul din om, trebuie sa ajungem la a fi de partea binelui, a lui Dumnezeu, a iubirii...

iar infruntand pentru indreptatzire de sine, pentru slava de la oameni, pentru fruntea shi locurile de cinste sau pentru cineshtie ce alte lucruri, vom sta, deci stam shi nu mai facem nimic ci stam impotriva celui rau... nu intoarcem obrazul, nu rabdam ci ne semetzim intr-o escaladare a conflictului infruntand shi luptand pentru mandria orgoliilor dar devenind la fel de rai, caci nu avem voie sa rasplatim raul cu rau darmite binele cu rau cum fac multzi invidioshi...

deci nu trebuie sa ne impotrivim raului ca sa instauram binel prin fortza prin lupta impotriva raului caci tot in armata raului o sa sfarshim... caci nu cu omul ci cu pacatul din noi, cu gLumea cu duhurile rautatzii din vazduh, cu incepatoriile shi cu vremelniciile avem de luptat shi nu stat impotriva ci luptat cu armele cele Bune ale credintzei... deci e greu, ca itzi vine mereu sa spui : Piei, dar asha itzi faci fapta cea rea de a dori raul shi moartea cuiva, sau injuri ca sa infruntzi shi atunci huleshti, sau te manii ca sa-i spui adevarul shi atunci deja ai ucis... deci e foarte greu...

deci calea este de a-L chema pe Hristos in ajutor shi nu de a duce noi lupta escaladarii orgoliilor... ca daca Statzi impotriva? atunci cum o sa mai intoarcetzi obrazul celalalt adica ala ascunsul care chiar merita a fi lovit ca e plin de pacate....CUM? sau daca statzi impotriva celui rau, cum o sa-i mai dai haina dar shi camashea sau cum o sa mai mergi o leghe impreuna cu el... deci cel rau nu poate fi invins prin lupta dintre masculi... raul poate fi invins doar cand devi bun in Hristos shi atunci nu te mai poate inhaita la a face raul cuiva... nici raului insushi macar... caci cui cu cui nu se scoate shi rau cu rau nu se indreapta....ei ai intzeles? ma iarta ca iar am o pocaintza invatzator-shtiutoare deci trufashe 87x???:(:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post, Canon, Impartasanie lungu9 Intrebari utilizatori 5 17.06.2012 04:28:28
Despre post Marinela Spiritualitatea ortodoxa 16 15.12.2011 11:13:51
Despre post micky02ct Generalitati 17 07.06.2009 19:20:30
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 15:34:48
Despre impartasanie Flo_27 Impartasania (Taina Euharistiei) 3 20.12.2007 15:08:54