Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2017, 23:52:52
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Arrow Aghiasma mare

Buna seara, va rog sa-mi spuneti care este randuiala cand ti se da aghiasma mare si nu Sf. Impartasanie, adica trebuie sa ma duc cu o lumanare aprinsa dupa cei care merg la Sf. Impartasanie si sa-l trag de maneca pe preot ca sa-mi dea aghiasma sau ma tine el minte, sau o iau la finalul Sf. Liturghii inainte sa se dea anafura..? Nu am vazut si nici n-am luat pana acum aghiasma mare si de aceea intreb si mai sunt si pt a 2-a oara la aceasta Biserica si nici nu-l cunosc pe preot bine, iar la Biserica aceasta slujesc vre-o 3 preoti si nici nu stiu cum ii cheama xD
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2017, 18:18:32
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Cineva va rog.. ho knows? :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2017, 19:03:32
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Buna seara, va rog sa-mi spuneti care este randuiala cand ti se da aghiasma mare si nu Sf. Impartasanie, adica trebuie sa ma duc cu o lumanare aprinsa dupa cei care merg la Sf. Impartasanie si sa-l trag de maneca pe preot ca sa-mi dea aghiasma sau ma tine el minte, sau o iau la finalul Sf. Liturghii inainte sa se dea anafura..? Nu am vazut si nici n-am luat pana acum aghiasma mare si de aceea intreb si mai sunt si pt a 2-a oara la aceasta Biserica si nici nu-l cunosc pe preot bine, iar la Biserica aceasta slujesc vre-o 3 preoti si nici nu stiu cum ii cheama xD
Eu nu inteleg ce vrei sa intrebi(am citit si ieri), dar daca la o biserica este o randuiala aparte, mi se pare foarte rezonabil, ba chiar esti in drept, sa intrebi pe un preot dintre cei 3(care ti se pare cel mai disponibil/simpatic), ocazie cu care te si prezinti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2017, 19:29:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Buna seara, va rog sa-mi spuneti care este randuiala cand ti se da aghiasma mare si nu Sf. Impartasanie, adica trebuie sa ma duc cu o lumanare aprinsa dupa cei care merg la Sf. Impartasanie si sa-l trag de maneca pe preot ca sa-mi dea aghiasma sau ma tine el minte, sau o iau la finalul Sf. Liturghii inainte sa se dea anafura..? Nu am vazut si nici n-am luat pana acum aghiasma mare si de aceea intreb si mai sunt si pt a 2-a oara la aceasta Biserica si nici nu-l cunosc pe preot bine, iar la Biserica aceasta slujesc vre-o 3 preoti si nici nu stiu cum ii cheama xD
Ramai ultimul la coada cu cei ce se impartasesc si cand ajungi la preot ii spui ca tu trebuie sa iei agheasma.

Last edited by catalin2; 10.08.2017 at 19:47:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2017, 19:34:57
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ramai ultimul la coada cu cei ce se impartasesc si cand ajungi la preot ii spui ca tu trebuie sa iei aghiasma.
Am inteles, multumesc frumos.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare