Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.12.2010, 13:49:51
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

25. De aceea zic voua: Nu va ingrijiti pentru sufletul vostru ce veti manca, nici pentru trupul vostru cu ce va veti imbraca; au nu este sufletul mai mult decat hrana si trupul decat imbracamintea?
26. Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai presus decat ele?
27. Si cine dintre voi, ingrijindu-se poate sa adauge staturii sale un cot?
28. Iar de imbracaminte de ce va ingrijiti? Luati seama la crinii campului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Si va spun voua ca nici Solomon, in toata marirea lui, nu s-a imbracat ca unul dintre acestia.
30. Iar daca iarba campului, care astazi este si maine se arunca in cuptor, Dumnezeu astfel o imbraca, oare nu cu mult mai mult pe voi, putin credinciosilor?
31. Deci, nu duceti grija, spunand: Ce vom manca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom imbraca?
32. Ca dupa toate acestea se straduiesc neamurile; stie doar Tatal vostru Cel ceresc ca aveti nevoie de ele.
33. Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate acestea se vor adauga voua.
34. Nu va ingrijiti de ziua de maine, caci ziua de maine se va ingriji de ale sale. Ajunge zilei rautatea ei.(Matei,6)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.12.2010, 14:42:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Îi înțeleg perfect pe cei care nu deosebesc între metodele naturale de planificare familială și contracepție, fiindcă ani de zile am fost în aceeași situație. Abia de vreo șase luni m-am lămurit, după multe lecturi și meditație. Poate că ar merita făcut un topic despre asta.
pana una alta de ce nu ne spui cateva cuvinte aici ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.12.2010, 15:31:02
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Folosirea prezervativelor este un mare păcat.

Last edited by Vlad-Alexandru91; 01.12.2010 at 15:48:40.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.12.2010, 15:49:28
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asta e parerea ta sau a vreunui Sfant Parinte canonizat? Sau poate scrie in Biblie asa ceva? Indica-ne si noua, te rugam, capitolul si versetul.

Nu că m-aș lăuda eu că sunt prea evlavios, dar folosirea prezervativelor este un mare păcat; sexul nu este pentru plăcere, ci pentru reproducere; sexul în timpul sarcinii este păcat și orice lucru rău făcut de mamă în timpul sarcinii va afecta și băiatul; eu, de exemplu, din cauză că mama este fumătoare, am mereu tendința de a fuma și foarte greu am reușit să mă las de această patimă blestemată. Dacă mama bea în timpul sarcinii, copilul are toate șansele să ajungă și el un admirator al băuturii. La fel este și cu sexul: dacă mama se împreunează în timpul sarcinii, copilul va ieși cu un apetit foarte ridicat pentru relațiile trupești și asta e rău.
Dar tu nu ai un duhovnic ca să-l întrebi despre folosirea prezervativelor? Că nu o să ma crezi pe amărâtul de mine dacă iți zic că e păcat să le folosești. Poate că de un părinte vei asculta.
Păcat este și să te împreunezi în timpul sărbătorilor, în post (inclusiv miercuri și vineri; dacă nu putem ține post alimentar mereu, măcar de la relațiile trupești să ne abținem), duminica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.12.2010, 16:15:07
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

sa stii ca la chestiile astea nu m-am gandit, dar sa stii ca eu nu fumez dar toti in jurul meu fumeaza de numa', pe langa asta cred si eu ca de aceea oi fi atat de obsedata de sex, 1. posibil din cauza zodiei, 2. posibil ca o fi fost ceva cand oi fi fost eu in burta acolo, altfel nu-mi explic; pe langa asta, ca sa nu va zic si alte chestii ca nu va vine sa credeti domle cum am aparut eu domle, dintotdeauna am avut constiinta unei chestii de destin fabulos!

in rest, cacaciosilor ramani schingiuitori si omoratori de animalute, de aia nu va merge bine, ca hai sa zicem ca omorati pruncii, da-i dracului ca doar tot oameni cu 2 picioare infinpte-n cur is cand cresc tot imbecili schingiuitori de animalute vor fi asa ca romanii aia imbecili, insa de aia nu merge bine la romanica ca omorati maidanezii si pisicile si toate animalutele lipsite de aparare si a caror specie sunt mai mult decat a noastra ca macar nu-ti fac rau neconditionat asa ca bipezii astia rapciugosi! iti fac rau numai daca le ataci! de aia nu merge bine la romanica asta cacacioasa ca omoara cainii si animalele maidaneze si vagaboande si copiii plozii astia cu gene de humanoizi imbecilizanti in ei nu le zice nime ca sa nu lege badoage de coada la caine sa nu omoare pisica, iepurasul etc. ca nu e bine, ca taranii lor imbecili de parinti nu stiu sa le zica sa ceva; asa ca, cacaciosilor romani indobitociti, sub nivelul animalelor, sa crapati ca meritati! cat despre mine, eu sunt cetatean universal, daca vreau sa fac bine este la modul general nu neaparat al natiei acestea cacacioase in care intamplator m-am nascut
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.12.2010, 16:18:28
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca ar trebui mai multa atentie la masura in care privim o anumita problema pana la capat si in toata profunzimea ei...sau daca nu putem sa o explicam pana la capat sa nu ne concetram doar pe "lista cu interdictii" pe care adesea o si marim doar "din auzite"...detest atunci cand crestinismul care este credinta fericirii si a bucuriei si a veseliei este facut sa arate ca un fel de inamic al vietii......cu parere de rau (si cu prea putina smerenie) admit ca daca as fi intrat pe forumul asta inainte sa ma apropii de Biserica nu stiu cand si in ce masura as mai fi facut-o dupa aia....din fericire ortodoxia nu este asa cum de multe ori o facem noi sa arate...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.12.2010, 16:20:16
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Pai de ce nu cititi Biblia, daca va intereseaza cu adevarat si ce vrea Dumnezeu sub acest aspect? In Vechiul Testament scrie foarte clar cand si cum.
VT nu contrazice Sonoadele Ecumenice.
Pentru ortodocsi: citirea Bibliei (bineinteles, cu scopul de a afla ce este acolo, nu de a justifica un anumit comportament/practica) nu te duce in iad! Sfintii Parinti si-au argumentat hotararile cu Scripturile; nu este nici un pericol!


Cat despre sexul inainte de casatorie...Sub Legea lui Moise ar fi fost ucisi cu pietre. Numai ca ointa omului este libera, nu stiu de ce liberalii incearca sa-si gaseasca supape religioase din moment ce, prin legea civila, orice este permis.

Imi place ca Papa isi da cu parerea. Numai ca, in timp ce Vaticanul isi arata o fata mai liberala, un francmason atrage atentia ca lumea a intrat intr-o criza demografica fara precedent in istoria omenirii, demonstrand rational faptul ca planingul familial si toate mijloacele de contraceptie au condus la cea mai mare criza de la inceputul lumii.
Ia cititi aici despre declinul demografic in Europa de cand germanii, frantujii, belgienii nu mai servesc familie: http://www.prigoana.ro/activitate-pa...n-europaq.html
A se vedea si filmu de anul trecut despre iarna demografice, in vreme ce iubitorii de liberalism ne spun cum ca planeta nu mai are resurse, vezi Doamne, pentru a sustine viata in continuare:
http://www.prigoana.ro/component/con...spre-mine.html
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.12.2010, 00:51:00
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Desfranarea-alaptarea

Pai daca te impreunezi in timpul alaptarii acel copil poate mosteni
patimile trupesti si sufletesti
cititi pr arsenia boca si vb cu duhovnicul
iar impreunarea in timpul sarcinii la fel
daca nu am dreptate nu mai postez nimic
o s avedeti ca stiu ce zic ca sla randul meu am intrebat
mai ales fiin d el acasa de copii si nu vreau daca o s ama sa fie desfaranti sau alte patimi mari
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.12.2010, 10:54:17
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Pai toate aceste lucruri sunt descrise in VT.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.12.2010, 16:57:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Aveti si argumente medicale pentru cele afirmate mai sus? Vreun studiu?
Părintele Arsenie Boca a studiat medicina. Și ceea ce a zis e și foarte logic, e bine cunoscut că testosteronul e dăunător în cantități prea mari și că bărbatul îl elimină în timpul împreunării. Și dacă e și un copil acolo, normal că îl afectează.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 14:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 11:50:13
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 03:52:51
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 14:53:39