Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2011, 12:20:21
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Thumbs up Miracolul Bibliei de la Plopis – Lovita de fulger, Cartea Sfanta a supravietuit

http://www.ziarmm.ro/incredibil-mira...distrus-video/
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2011, 13:56:21
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

La incendiul de la Costesti, unde au murit 116 de tineri si copii, arsi de vii intr-o biserica, a ramas o Evanghelie nearsa. Si asta e o minune?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2011, 14:36:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
La incendiul de la Costesti, unde au murit 116 de tineri si copii, arsi de vii intr-o biserica, a ramas o Evanghelie nearsa. Si asta e o minune?
Daca tu pui o carte pe foc nu arde? Daca nu arde desi ar trebui sa arda nu te miri macar putin, sau te gandesti ca e ceva normal ca hartia sa nu arda?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2011, 16:02:27
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Daca tu pui o carte pe foc nu arde? Daca nu arde desi ar trebui sa arda nu te miri macar putin, sau te gandesti ca e ceva normal ca hartia sa nu arda?
Dar tu nu te gandesti ca e o dovada de gandire defecta sa spui ca faptul ca Biblia aia nu a ars e o minune, in conditiile in care 116 copii nu s-au bucurat de atentia zeului ala iubitor si atotputernic?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2011, 17:29:43
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

:) Orice om pe lume asta, copil, tanar, batran, sanatos sau nu poate sa moara si trebuie sa moara la un moment dat. Nu am auzit nicaieri ca daca ai crede in Hristos sa "zeul ala" cum Il numesti tu, ti se promite nemurirea (ma refer la viata de aici de pe pamant). Orice lucru se intampla pe lumea asta are un scop si slava Lui ca a fost asa. De exemplu moartea sufletului e mult mai grava decat cea a trupului. Mai bine iti e sa mori de tanar sau chiar de copil decat sa iti pierzi sufletul (iti spun asta in conditiile in care sunt si eu mama si ma gandesc la copiii mei, la ce ar fi mai bine pt ei).

Iar faptul ca Sf Evanghelie a scapat de flacari.. da e o minune, una pe care "stiinta" (folosesc ghilimele pt ca stiinta adevarata nu neaga existenta lui Dumnezeu ci o demonstreaza) nu o sa reuseasca sa o clarifice. Sac sac :).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2011, 16:21:20
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Orice lucru se intampla pe lumea asta are un scop si slava Lui ca a fost asa.
Slava Lui ca au murit toti copiii dintr-un sat, incinerati? Si slava Lui ca a lasat o semnatura, adica o Biblie care nu a ars? Care, in mintea ta, arata ca Dumnezeu A FOST acolo, dar l-a interesat doar cartea aia?

Doar religia poate sa iti afecteze judecata intr-o asa masura, incat sa nu vezi o contradictie intre ce s-a intamplat acolo, si caracterizarile alea cu "bun", "iubitor" si "drept". Nu ma mira, avand in vedere ca asa il caracterizati si dupa ce cititi ispravile sale din Vechiul Testament.

Spui ca ai copii. Asa ai reactiona si gandi si daca era vorba de copiii tai, arsi de vii in biserica aia? Sunt sigur ca nu ai fi varsat o singura lacrima, ba chiar cumparai si niste lumanari, sa multumesti ca s-au bucurat de atentia lui Dumnezeu, nu?

Citat:
Mai bine iti e sa mori de tanar sau chiar de copil decat sa iti pierzi sufletul (iti spun asta in conditiile in care sunt si eu mama si ma gandesc la copiii mei, la ce ar fi mai bine pt ei).
Sigur. Justificam si rationalizam moartea a 116 copii aducand vorba de "suflet", o chestie a carei existenta nu a dovedit-o nimeni, lasand la o parte o explicatie a mecanismului prin care l-ai "pierde".

Citat:
Iar faptul ca Sf Evanghelie a scapat de flacari.. da e o minune, una pe care "stiinta" (folosesc ghilimele pt ca stiinta adevarata nu neaga existenta lui Dumnezeu ci o demonstreaza) nu o sa reuseasca sa o clarifice. Sac sac :).
Nu e nici o minune, e un exemplu clasic de selectie observationala. Cel mai probabil, cartea respectiva nu a fost singurul obiect neafectat de flacari, dar a fost singurul observat, de unii cu o judecata la fel de defecta ca a voastra, care preamaresc un zeu care permite ca 116 copii sa moara in chinuri groaznice, dar protejeaza o carte.

In plus,din cate stiu eu, Evanghelia a fost gasita SUB un cadavru carbonizat, asa ca pur si simplu focul nu a ajuns la ea. Cam asta a fost marele MIRACOL.

Cat despre stiinta, te anunt ca mai trebuie sa citesti pe subiect. Nu exista stiinta adevarata si neadevarata, exista metodologie corecta sau incorecta, si experimente confirmate sau nu. Si nu, stiinta nu a confirmat vreodata existenta vreunui zeu, pentru ca nu se ocupa cu asta. Probabil cartile "de stiinta" pe care le citesti tu au uitat sa mentioneze asta.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2011, 17:40:41
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Draga... ce sa iti zic, ca tine mai gandesc multi...

Ratiunea Lui intrece cu mult ratiunea noastra si El vede lucrurile cu totul altfel. Daca tu nu vrei sa crezi nu te obliga nimeni dar daca nu crezi atunci nici nu ai nici un motiv sa te revolti si sa afirmi ca Dumnezeu e rau. Cum ar putea fi rau cineva care nu exoista? Si daca exista si te-a creat esti al Lui, vrei sau nu. Oricum eu nu pot nici nu vreau sa incerc a te convinge ca El exista si pentru ca exista si e atotstiutor si atotputernic are o judecata ceva mai buna ca a ta. Iti wspun doar o vorba: "Vom muri si vom vedea...". Eu aleg sa cred si sa ma las in Mana Lui ca unde am ales eu am ales gresit, unde L-am lasat pe El tot raul a fost spre bine. Tu.. fa ce crezi si simti dar daca esti chiar atat de ateu poate ar fi cazul sa nu mai pierzi vremea pe forumul asta... Nu am nimic cu tine dar sunt prea pline toate threadurile de postari inutile ca a ta. Daca crestinii vor sa discute de minunile ce li s-au intamplat lasa-i sa o faca si vezi mai ia o carte de chimie in mana si asa iti place tare sa studiezi si sa gasesti raspunsuri "stiintifice" la toate. Deal or no deal?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.09.2011, 15:02:10
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ratiunea Lui intrece cu mult ratiunea noastra si El vede lucrurile cu totul altfel.
Dublu standard. Din nou. Ia zi, daca ratiunea lui o intrece pe a noastra, de unde stii tu ca e iubitor de oameni, drept, omnipotent si omniscient? Asta e o caracterizare, care presupune intelegere. Deci, il intelegi, sau nu?

Astept sa imi spui cum l-ai judeca pe respectivul zeu daca si copiii tai pier intr-un incident similar.

Citat:
Daca tu nu vrei sa crezi nu te obliga nimeni dar daca nu crezi atunci nici nu ai nici un motiv sa te revolti si sa afirmi ca Dumnezeu e rau. Cum ar putea fi rau cineva care nu exoista?
Eu nu afirm ca e rau. Eu afirm ca zeul crestin, asa cum e el descris in Biblie, nu exista, pentru ca e contradictoriu. Si daca as accepta de dragul argumentatiei ca exista, tot nu m-as inchina la el, pentru acelasi motiv pentru care nu as accepta oricare alt tiran sangeros, eogocentric si iubitor de genocid.

Problema e ca sunt inconjurat de oameni ca tine, care considera ca zeul respectiv e bun si iubitor, pentru ca nu a ars o Biblie. Si in aceeasi fraza, imi explicati ca e bun si iubitor pentru ca, desi a fost acolo (vezi Biblia) a permis ca 116 copii sa moara in flacari.

Ce e mai rau e ca oameni cu o asemenea gandire au pretentia sa dicteze politici publice in tara mea, ca deh, ei sunt majoritatea.

Citat:
Si daca exista si te-a creat esti al Lui, vrei sau nu.
Gresit. Am liber arbitru, sau crezi ca doar crestinii se pot lauda cu asta?

Citat:
Iti wspun doar o vorba: "Vom muri si vom vedea...".
Citeste-mi semnatura.

Citat:
Nu am nimic cu tine dar sunt prea pline toate threadurile de postari inutile ca a ta.
Pana una alta, sunt aici ortodocsi cu care am un dialog civilizat, uneori chiar interesant. Daca tu consideri postarile mele inutile, poti sa alegi sa nu raspunzi la ele, nu te sileste nimeni.

Citat:
Daca crestinii vor sa discute de minunile ce li s-au intamplat lasa-i sa o faca si vezi mai ia o carte de chimie in mana si asa iti place tare sa studiezi si sa gasesti raspunsuri "stiintifice" la toate.
Crestinii de care vorbesti tu sunt cei care imbratiseaza stiinta (si beneficiile aduse de ea) in viata de zi cu zi, dar brusc ea devine "neadevarata" (ca sa te citez) in momentul in care, intamplator, le contrazice credinta si dogma.
Eu nu sunt duplicitar, am o pozitie foarte clara apropo de religie si stiinta. Nu ma astept din partea voastra la acest lucru, pentru ca in cele mai multe cazuri, religia si onestitatea intelectuala nu merg mana in mana.

Citat:
Deal or no deal?
De pe ce pozitie imi propui un "deal"?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 14:04:00
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri Templier Knight Generalitati 5 12.07.2011 17:38:02
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 17:01:21
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 08:08:34