Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.09.2010, 13:21:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Mass hypnosis disguised as 'Christian Worship'

http://www.youtube.com/watch?v=5rCrv...eature=related
  #52  
Vechi 17.09.2010, 13:46:51
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Muzica religioasa este muzica compusa exclusiv din dragoste de Dumnezeu. Este unica si este muzica sufletului credincios.
Muzica rock si alte genuri de muzica a fost compusa din cu totul alte imbolduri. Aceasta muzica cu versuri din Biblie nu este muzica religioasa nu a fost niciodata si nici nu va fi.
  #53  
Vechi 17.09.2010, 14:00:59
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Muzica religioasa este muzica compusa exclusiv din dragoste de Dumnezeu. Este unica si este muzica sufletului credincios.
Muzica rock si alte genuri de muzica a fost compusa din cu totul alte imbolduri. Aceasta muzica cu versuri din Biblie nu este muzica religioasa nu a fost niciodata si nici nu va fi.
Respect punctul dumneavoastra de vedere in ceea ce priveste muzica rock.
El este impartasit si de majoritatea crestinilor neoprotestanti romani.

Totusi ce intelegeti prin „ si alte genuri de muzica”?

Muzica clasica, de exemplu, o puneti in categoria „alte genuri de muzica” alaturi de muzica rock?
Dar muzica interpretata de Marian Marcus sau Cristian Pomohaci?
  #54  
Vechi 17.09.2010, 14:35:02
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Respect punctul dumneavoastra de vedere in ceea ce priveste muzica rock.
El este impartasit si de majoritatea crestinilor neoprotestanti romani.

Totusi ce intelegeti prin „ si alte genuri de muzica”?

Muzica clasica, de exemplu, o puneti in categoria „alte genuri de muzica” alaturi de muzica rock?
Dar muzica interpretata de Marian Marcus sau Cristian Pomohaci?

Eu am spus: ``Muzica rock si alte genuri de muzica a fost compusa din cu totul alte imbolduri.`` din dorinta de a nu face aici o expunere larga pe genuri de muzica, ce exprima fiecare, de ce a fost compusa, sub ce imbolduri, si la ce ne indeamna fiecare.
Muzica clasica isi are rolul si locul sau bine stabilit, un om educat stie prea bine asta. La fel muzica populara.
Nu resping genurile muzicale, stiu sa ascult o piesa clasica, o melodie populara sau o piesa dance sau blues. Dar toate la locul lor si la momentul potrivit.
  #55  
Vechi 17.09.2010, 15:40:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cred ca facem cu totii o imensa confuzie, atunci cand folosim termenii "muzica clasica", "muzica rock", "muzica bizantina", "muzica bisericeasca".

Confuzia provine din faptul ca nu reusim sa detasam genul muzical, in sensul de caracteristici melodice si de interpretare, de ceea ce defineste din punctul de vedere al scopului muzica respectiva.

Asa, de pilda, o piesa muzicala care respecta caracteristicile melodice ale muzicii clasice, este cantata de orchestra simfonica clasica, in stil clasic, este "muzica clasica" sau muzica de cult ?

Depinde de intentia si inspiratia compozitorului, pe de o parte, si de a interpretului, pe de alta parte.

Daca ma duc la Filarmonica sa ascult Missa in B minor a lui Bach, este muzica clasica.

Daca (Da, Doamne), parohia mea hotaraste si reuseste ca o parte din Missa (sa zicem Kyrie) sa fie cantata in timpul Liturghiei, devine muzica liturgica.

Cam acelasi lucru este valabil cu rock-ul crestin. Ca mie nu-mi place, ca n-as canta asa ceva in biserica (desi iubesc heavy-metalul si rock-ul simfonic) e alta poveste. Cata vreme muzica aia e compusa in scop de cult, si se foloseste intr-o imprejurare de cult, e muzica de cult.

Daca se da pur si simplu, in Biserica penticostala sau carismatica sau baptista, un concert de muzica crestina, nu mai e muzica de cult, ci muzica rock, mai buna sau mai proasta, la fel cum concertele din bisericile catolice, chiar daca tema este un TeDeum, nu sunt decat muzica culta de inspiratie religioasa, atata timp cat se canta in afara serviciului religios.
  #56  
Vechi 17.09.2010, 16:28:55
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cred ca facem cu totii o imensa confuzie, atunci cand folosim termenii "muzica clasica", "muzica rock", "muzica bizantina", "muzica bisericeasca".

Confuzia provine din faptul ca nu reusim sa detasam genul muzical, in sensul de caracteristici melodice si de interpretare, de ceea ce defineste din punctul de vedere al scopului muzica respectiva.

Asa, de pilda, o piesa muzicala care respecta caracteristicile melodice ale muzicii clasice, este cantata de orchestra simfonica clasica, in stil clasic, este "muzica clasica" sau muzica de cult ?

Depinde de intentia si inspiratia compozitorului, pe de o parte, si de a interpretului, pe de alta parte.

Daca ma duc la Filarmonica sa ascult Missa in B minor a lui Bach, este muzica clasica.

Daca (Da, Doamne), parohia mea hotaraste si reuseste ca o parte din Missa (sa zicem Kyrie) sa fie cantata in timpul Liturghiei, devine muzica liturgica.

Cam acelasi lucru este valabil cu rock-ul crestin. Ca mie nu-mi place, ca n-as canta asa ceva in biserica (desi iubesc heavy-metalul si rock-ul simfonic) e alta poveste. Cata vreme muzica aia e compusa in scop de cult, si se foloseste intr-o imprejurare de cult, e muzica de cult.

Daca se da pur si simplu, in Biserica penticostala sau carismatica sau baptista, un concert de muzica crestina, nu mai e muzica de cult, ci muzica rock, mai buna sau mai proasta, la fel cum concertele din bisericile catolice, chiar daca tema este un TeDeum, nu sunt decat muzica culta de inspiratie religioasa, atata timp cat se canta in afara serviciului religios.
Domnule, eu ca fost rocker și iubitor al rock-ului, în special sub forma metal-ului (heavy, trash, simfonic, gothic, etc) știu ce putere de atracție are această muzică în special pentru adolescenți ți tineri, știu cât de puternică este această muzică și cât de frumoasă (în sens negativ) este, compozitorii de metal fiind de multe ori unii foarte inventivi, foarte creativi și capabili de a crea o muzică care funcționează aproape ca un drog pentru un om tocmai datorită stărilor psihice frumoase dar demonice pe care le poate da această muzică. Deși este o muzică frumoasă în sensul rău totuși știu de asemenea că această muzică te duce încet (sau mai repede la unii) dar sigur direct spre iad și vorbesc extrem de serios când spun aceste lucruri. În esența ei, oricât ar fi de frumoasă, muzica metal este o muzică idolatră și demonică, este o muzică ce întinează sufletul omului și îi periclitează mântuirea. Metalul are un duh al lui care este absolut incompatibil cu spiritualitatea creștină și orice intruziune a acestei forme de muzică în cadrul unei manifestări presuspus creștină o spurcă în cel mai direct sens al termenului. Dealtfel se simte și din clipul de la acea adunare carismatică că acolo nu există nici un fel de lucrare a Duhului Sfânt, deși urlau ca descreierații numele Gizăs, ci era un locaș în care se desfășura în mod evident, și sub mască creștină, o lucrare a duhurilor lumești și demonice.
  #57  
Vechi 17.09.2010, 16:39:28
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Heavy metalul e opusul muzicii de cult (eventual de cult satanic).
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
  #58  
Vechi 17.09.2010, 17:08:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule, eu ca fost rocker și iubitor al rock-ului, în special sub forma metal-ului (heavy, trash, simfonic, gothic, etc) știu ce putere de atracție are această muzică în special pentru adolescenți ți tineri, știu cât de puternică este această muzică și cât de frumoasă (în sens negativ) este, compozitorii de metal fiind de multe ori unii foarte inventivi, foarte creativi și capabili de a crea o muzică care funcționează aproape ca un drog pentru un om tocmai datorită stărilor psihice frumoase dar demonice pe care le poate da această muzică. Deși este o muzică frumoasă în sensul rău totuși știu de asemenea că această muzică te duce încet (sau mai repede la unii) dar sigur direct spre iad și vorbesc extrem de serios când spun aceste lucruri. În esența ei, oricât ar fi de frumoasă, muzica metal este o muzică idolatră și demonică, este o muzică ce întinează sufletul omului și îi periclitează mântuirea. Metalul are un duh al lui care este absolut incompatibil cu spiritualitatea creștină și orice intruziune a acestei forme de muzică în cadrul unei manifestări presuspus creștină o spurcă în cel mai direct sens al termenului. Dealtfel se simte și din clipul de la acea adunare carismatică că acolo nu există nici un fel de lucrare a Duhului Sfânt, deși urlau ca descreierații numele Gizăs, ci era un locaș în care se desfășura în mod evident, și sub mască creștină, o lucrare a duhurilor lumești și demonice.
Domnule, eu ca iubitor al rock-ului (desi nu am fost niciodata "rocker" in intelesul socio-cultural al cuvantului), va pot spune ca este extrem ne adevarata opinia dumneavoastra ultra-generalizanta despre un gen muzical, si extrem de periculos din punct de vedere spiritual sa va preocupati exagerat (asa cum o faceti) de a pune etichete demonice si de a desena drumuri "sigure" spre iad pentru altii.

Nu pot sa pricep cum va misca dumneavoastra duhovniceste muzica de cult ortodoxa, cum va umple de dragoste, smerenie si har, cand aici pe forum nu faceti altceva decat sa vituperati la adresa cultelor neo-protestante cu termeni dintre cei mai ne-crestini.

Apropo, undeva mai sus am rugat un preopinent sa-si sustina opinia (pe care o exprimase cu toata greutatea unei certitudini) ca majoritatea textelor formatiei Metallica sunt "adresate diavolului". Observ ca acel preopinent s-a pierdut in ceata.
  #59  
Vechi 17.09.2010, 18:16:02
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Ca să fiu sincer, am avut ocazia să aud cântări religioase ale altor confesiuni și am luat din ele doar mesajele (de laudă pentru bunul Dumnezeu). Nu mă deranjează dacă le aud. Dar nici nu aș înregistra în calculatorul meu. Am ceva muzică religioasă ortodoxă și o ascult pe aceea. Cât despre cum se cântă, sunt de acord să fie o muzică pe ritm lent (și nu disco, rap, rock, house, hip-hop etc.), chiar dacă unii ar cânta fals. Trebuie să fie o atitudine, dar și o inimă smerită în timp ce-l slăvim în cântări pe bunul Dumnezeu. Cât despre muzica pe ritm lent a altor culte, mai bine aud niște cântece, să zicem, de natură penticostală, decât manele sau rock (ex., Iron Maiden - the number of the beast, brrrrr., ce exemplu!!!!).
Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!!!
  #60  
Vechi 17.09.2010, 19:22:54
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit muzica crestina

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Se poate face usor diferenta intre melodiile apartinand Oastei Domnului, cum este cea de aici: http://www.youtube.com/watch?v=EK2uB3VwLgA si melodiile religioase moderne gen http://www.youtube.com/watch?v=iVzq7JIj5gs
Bunul DUMNEZEU sa ma ierte si pe mine si pe toti care vor Incesrca sa rastalmaceasca cuvIntul SF: SCRIPTURI - care zice cercetati totul si luati ce este de folos .
Sf: AP. Pavel spune Toate imi sInt Ingadiute Insa nu toate Imi sInt si de folos . daca Sf Ap. spune aceasata eu Intreb nu dau cu parerea de unde stim noi care cIntece place lui Dumnezeu ma refer la cIntarile Spre slava si lauda lui DUMNEZEU nu muzica hip hop sau in general muzica usoara pe a carui ritm cinta baptisti si alti . eu cred ca toata muzica care aduce lauda si slava BUNULUI DUMNEZEU SI ESTE CINTATA CU TOATA DRAGOSTEA SI DIN TOATA INIMA IN SF. BISERICA ORTODOXA SI IN SFINTELE MANASTIRI ESTE PLACUTA SI BINE PRIMITA INAINTEA LUI DUMNEZEU . DACA NUMAI ASTA AR FI DIFERENTA AR FI BINE DAR ESTE MULT MAI MARE , vedeti pe yutube cum Isi bat joc de noi sectari care au reusit sa covinga si sa rupa de SF. Biserica pe unii din preoti si chear pe unii calugari cu cIta pompa si sunet de fanfara anunta ca au reusit sa faca acest lucru iar noi ne certam Intre noi nu cautam pacea si dragostea de care vorbrste IISUS CU CARE NEA IUBIT SI NE IUBESTE EL . CAUTAM SA NE JUDECAM UNI PE ALTII SI SA NE JIGNIM LA CEA MAI MICA ALUNECARE A UNUI FRATE FIE SI DE AICI DE PE FORUM SAU DIN VIATA DE ZI CU ZI zicem fratelui nostru lasama sa scot paiul din ochiul tau si nu vedem pacatul nostru care este mult mai mare ca o BIRNA comparativ cu PAIUL.
Este mare adevar ca avem isvoare care dau multa apa si buna curata de mare calitate , nimic de contestat dar sa nu fim fatarnici ca sa ne credem MINTUITI numai ca ne numim ortodoxi cu numele si pt. ca am avut curata si dreapta binecuvIntare a LUI DUMNEZEU sa se nasca si sa traiasca mari DUHOVNICI SI SFINTI A LUI DUMNEZEU IN CREDINTA NOASTRA ORTODOXA . iar noi crezind ca aceasta ne si MINTUIESTE sa nu ne Inselam . Vrajmasul nostru al tuturor sta la pInda si ne asteapta sa ne prinda ca sa ne poata scrie in cartea lui .
Ce folos are omul sa fie chemat ORTODOX daca faptele lui nu o dovedeste si sa vorbim de SFINTITI SI IMBUNATATITI IN HAR PARINTI SI PUSNICI SI CALUGARI INAINTASI NOSTRII daca noi nu urmam calea lor si Indrumarile lor noi urman calea lumii calea bIrfei calea lacomiei si a uri si dusmaniei , oare asa sIntem noi crestini ORTODOXI facind aceasta . Eu nu cred ca ar trebui sa rvizuim gIndurile noastre pentru ca gIndim multe rele cu gIndul crezind ca nu ne vede lumea si cInd ne ducem la spovedanie nu spunem toate pacatele crezind ca numai noi le stim , amarnic ne inselam .
Daca nu nea fost rusine cInd leam facut atunci sa nu ne fie sa le spunem duhovnicului sa avem taria sa nu ascultam pe vrajmasul care zice In gIndul nostru nu spune ca sa nu capeti canon mare dar ar trebui sa stim ca pacate care nu le spunem la spovedanie sInt ca o rana a sufletului care daca nu este tratata se oblindeste si se adinceste ca vrajmasu aduce multa Inchipuire In mintile noastre si multa lupta ca sa nu ne deslegam de povara pacatelor noastre , la fiecare spovedanie stim bine si nu cred ca nu lasam cIte ceva ce nu spunem si asa se aduna greutatea si tragem tot mai greu pe drumul ce duce spre Imparatia creurilor la un moment dat ne oprim ca nu mai putem Inainta de gretuatea pacatelor ce tragem dupa noi , Asta si multe altele ar trbui sa ne preocupe mult pe noi urmarea Invataturilor Sfintilor si Sfintitilor Parintii ai neamului si ai lumii Intregi.

In Numele Bunului Dumnezeu va rog sa nu va suparati pe mine sarmanul si mult pacatosul si sa ma pomeniti In rugaciunile fratiilor voastre ca multa trebuinta am .
Nu am vrut sa stIrnesc pe nimeni cuacest scris si nici sa judec pe nimeni pentru ca eu nu sInt vrednic sa ma judec pe mine nu pe altii ,Totusi daca am nedreptatit pe cineva va rog sa ma I E R T A T I cu toti .

Doamne si StapInul vieti mele duhul trindavii si al grairi desarte nu mil da mie robului Tau
Iara DHUL dragostei de tine si de poruncile tale si de iubira aproapelui meu daruiestel mie robului tau .
Darueste mie Doamne ca sa vad pacatele mele si sa nu judec si sa nu osIndesc pe fratele meu amin.
Doamne de nam avea pe sfintii Tai rugatori si bunatatea Ta milostivinduse spre noi, cum am Indrazni, MINTUITORULE, a Te lauda pe Tine, care Te binecuvinteaza neIncetat Ingeri ???Stiutorule al Inimilor , iarta Sufletele noastre amin amin amin
+++ +++ +++ +++

Last edited by ioan_strainul; 17.09.2010 at 19:35:12.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24