Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2009, 21:38:50
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit Sfanta Manastire Lainici

Doamne ajuta!

Acum, vara fiind, putem merge si la Sfanta Manastire Lainici, in Defileul Jiului. Au nevoie de orice ajutor, oricat de mic. Se lucreaza la clopotnita, mai trebuie pictata biserica noua si in exterior.

In plus, aceasta sfanta manastire ajuta si pe cei nevoiasi (in judetul Gorj, saracia este la ea acasa, oamenii sunt ingrozitor de slabi, nu au unde sa lucreze ca sa dea de mancare copiilor). Asa ca, daca lasati la manastire faina, orez, zahar, etc, din aceste daruri se vor bucura multi saraci.

Se pot trimite acatiste si prin posta, eu asa am trimis de foarte multe ori.

Mai multe informatii, imagini si date de contact gasiti pe site-ul manastirii, www.manastirealainici.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2009, 14:00:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit o intrebare?

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Acum, vara fiind, putem merge si la Sfanta Manastire Lainici, in Defileul Jiului. Au nevoie de orice ajutor, oricat de mic. Se lucreaza la clopotnita, mai trebuie pictata biserica noua si in exterior.

In plus, aceasta sfanta manastire ajuta si pe cei nevoiasi (in judetul Gorj, saracia este la ea acasa, oamenii sunt ingrozitor de slabi, nu au unde sa lucreze ca sa dea de mancare copiilor). Asa ca, daca lasati la manastire faina, orez, zahar, etc, din aceste daruri se vor bucura multi saraci.

Se pot trimite acatiste si prin posta, eu asa am trimis de foarte multe ori.

Mai multe informatii, imagini si date de contact gasiti pe site-ul manastirii, www.manastirealainici.ro
Din produse se fac mese la manastire sau se impart la oameni?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2009, 15:51:12
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se fac mese la manastire. Oricine este binevenit!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2009, 20:07:42
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Pe langa mesele de la manastire si cazarea gratuita, oamenii nevoiasi care cer ajutorul Parintelui Staret pleaca acasa cu faina, ulei, zahar, etc. La asta ma refeream, se dau acolo ajutoare oamenilor amarati. Cu cat vor primi mai multe, cu atat si parintii de la Lainici vor putea ajuta mai mult aceasta zona cu adevarat greu lovita de saracie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2009, 23:22:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Florina. Banuiesc ca se pot trimite si colete, nu-i asa? Asta e adresa pe care am gasit-o pe site:

Sfanta Manastire Lainici
Parintele Staret Ioachim Parvulescu
Localitatea Bumbesti-Jiu
Judetul Gorj
Cod postal 215100
Telefon: 004/0253463333
Fax: 004/0253463335
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2009, 04:57:37
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
aceasta zona cu adevarat greu lovita de saracie.
Prea exagerezi! Nu mi s-a parut a fi chiar asa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2009, 09:13:30
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Pentru Mirela: da, aceasta este adresa la care am trimis si eu acatiste. Se pot trimite si colete, bine-nteles.

Pentru Nevrednicul: nu exagerez cu nimic, ultima data am fost la sfarsitul lui iunie, in post, si am vorbit personal cu Parintele Staret. I-am spus ca m-a socat saracia din Targu Jiu si cat de slabi pot fi oamenii de acolo, si a spus ca in Targu Jiu sunt oameni saraci, dar si mai saraci sunt in Valea Jiului. Multi dintre amaratii ajunsi la capatul disperarii vin aici la manastire pentru a gasi alinare si putina mancare. Era o femeie cu doi copilasi, unul in brate. Dupa ce a mancat si a si primit ceva pentru acasa, fata i s-a luminat de bucurie ca va avea ce sa dea de mancare copiilor ei.

Cand veti merge acolo, in Gorj, veti vedea la fata locului situatia. Eu am vazut cu ochii mei, nu spun ce am auzit de la alte persoane, asa ca mergeti sa va convingeti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2009, 12:20:51
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acea fata cu doi copilasi vine mereu si cerseste acolo,de mai multi ani. Acum nu cred ca poti compara Tg-Jiu cu Valea Jiului. Cea din urma zona cred ca e mult mai saraca. Parerea mea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2009, 18:27:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce noutati mai ai, Florina, de la Man. Lainici?

mi-aduc aminte cu drag ca am fost si eu pe acolo anul trecut...

Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2009, 00:02:22
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit valea jiului

da, valea jiului este foarte saraca, paote daca ati vizita orasul vulcan ati fi socati, sa vedeti un bloc cu 10 etaje, din care doar 5 sunt locuibile, restul de 5 arata groaznic chiar terifiant.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
gorj, lainici, manastirea, oltenia



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mănăstirea Lainici - mireasa din defileu NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 19.01.2011 17:47:07
schitul Lainici Mtcrysty17 Generalitati 8 29.10.2010 20:15:11
Sfanta Manastire Dragomiresti Maramures dumitrucelmare2000 Pelerinaje la locuri Sfinte 0 14.02.2010 12:21:33
Adresa e-mail Sfanta Manastire Vatoped, Muntele Athos enculescu Stiri, actualitati, anunturi 1 13.09.2009 17:58:07
Manastirea Lainici giovaninnaa Pelerinaje la locuri Sfinte 4 22.07.2008 23:35:43