Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2007, 19:59:38
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Tiganii in Romania. 525.000 la recensamant. intre 1,5 - 2,5 milioane in realitate. catolici, ortodocsi.

sunt tiganii mai rai, mai prosti, mai murdari? dorim ca tiganii sa se schimbe? cum va imaginati tiganul ideal?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2007, 20:04:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
cum va imaginati tiganul ideal?
la intrebarea asta nu ma asteptam... crezi k avem alte asteptari de la un tigan fata de alti oameni? :)

cei mai multi dintre ei sunt jegosi din toate punctele de vedere, iar atitudinea noastra difera in functie de om. de regula evit sa am tangente cu astfel de tigani.
mai sunt si tigani cu capul pe umeri cu kre ma comport normal... la fel cum ma comport cu majoritatea oamenilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2007, 23:56:53
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Acesta este un subiect care nu se epuizeaza atat de usor. De putin timp, Patriarhia romana a editat prima carte de rugaciuni in limba romanes. De asemenea, incep sa se deruleze programe speciale pentru rromi prin Biserica. Mi se pare o initiativa laudabila.


Ispita_ta, nu ai tu de unde sa stii ca cei mai multi sunt jegosi din toate punctele de vedere. Ma gandesc ca tu nu esti crestin dupa vorba aceasta. E deplorabil modul tau de exprimare, n-are nimic de-a face cu ceea ce ar trebui sa se numeasca atitudine crestina. Parerea ta este una tipica pentru multi din tara asta.

Cred ca ar trebui sa ne documentam mai mult pe problema aceasta. Eu am prezentat odata un referat pe astfel de situatii si m-am ingrozit de ce-am aflat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2007, 12:38:55
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Acum ca am intrat in UE e chiar bine din acest punct de vedere.
Tiganii pleaca marea majoritate prin alte parti. Asa ca vor vedea si altii cum sunt ei, ca nu le place munca si sunt numai cu furatul. Nu vor mai zice ca noi ii respingem, ca sunt marginalizati si nu vrem sa-i integram in societate. Sa vedem cum ii "integreaza" ei in societate, daca le convine si daca au pe cine :)


Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2007, 13:39:46
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ma faci sa rad Pisicuta:D Crezi ca UE trebuie sa rezolve problemele interne ale Romaniei? Asta tot mentalitate comunista este. E ceva de genul sa vina statul sa le rezolve, uitand de fapt ca statul suntem noi. Nu o sa integrezi niciodata in societate pe nimeni fie roman, tigan, etc. atunci cand continua discriminarea, injosirea, ura, vrajmasia, rautatea. Acestea sunt metode satanice, metode de demonizare a societatii, nu de integrare a oamenilor.

Noi facem din societatea noastra o jungla. Prin salbaticia noastra ii salbaticim si pe altii.

Sunt o problema intr-adevar, insa nu asa de simplu de rezolvat precum spui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2007, 14:00:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

gata, repede va dati cu parerea dak cineva e crestin sau nu...
m-as bucura sa nu am dreptate, dar sunt sigura 99% de ceea ce am afirmat din mai multe motive... printre kre: am cunoscut SUFICIENTI tigani cat sa ma scarbesc de ei... si dak m-ai cunoaste ai stii k nu-s genul kre isi formeaza pareri gresite despre altii din orice sau cu preconceptii... nu stiu cati tigani ai cunoscut personal, dar, mai ales, nu stiu cu cati ai fost nevoit sa-ti petreci o buna perioada de timp alaturi de ei... nu e tot una cu a cauta informatii si a face referat. de cate ori am cunoscut cate un tigan am sperat sa fie mai intreg la minte si de fiecare data am fost dezamagita... dar dezamagita rau. un alt motiv, foarte simplu, ar fi k toti se stramba cand aud de tigani... hai, poate eu (sau noi, romanii) am o gandire mai inapoiata... dar da-o in colo, toata Europa?
tiganii cu bun simt chiar merita toata cinstea avand in vedere mediul din kre au plecat si ce-au ajuns.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2007, 14:28:55
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

fratilor,in oras la mine sunt f multi tigani dar vreau sa va spun ca cunosc si tigani care fac multe rele dar cunosc si tigani care sunt mai credinciosi decat multi romani din biserica ortodoxa,care au candela aprinsa in fiecare zi etc.faptul ca s-au nascut tigani nu este vina lor si ca si romanii sunt impartiti in oamenii rai si bunii asta depinde de fire nu de natie.si romanii sunt si oameni buni si rai si credinciosi si atei etc,asa si tiganii
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2007, 14:42:24
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Iosife, si tu ma faci sa rad. :)
UE nu ne ia in brate, dar vor vedea cu ce belele ne confruntam si noi si nu vor mai comenta asa gratuit ca nu-i integram etc. Noi vrem sa fie integerati, dar ei vor? nu prea cred.
De la ei pleaca totul, comportarea lor spune totul, comportarea lor ii exclude. Pai spune-mi tu o firma care angajeaza tigani. Tu ai o firma, esti patron, angajezi tigani? nu cred. Ca pe langa un tigan mai trebuie angajat inca unul ca sa-l tina sub observatie :)

A-si schimba naravurile nu e treaba usoara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2007, 15:06:34
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pisicutzo, tu nu ti-ai pus la intamplare acest nume. Cam zgarii tu uneori. Asa o fi cum spui tu, insa aici tratam problema din punct de vedere crestin. Tu inca nu intelegi ca discriminarea naste discriminare, ca prejudecatile puternice ajuta la marginaliazare lor si la continuarea unei stari de fapt.

Tu stii ca tiganii din Romania au fost opriti pe acest teritoriu si au fost transformati in sclavi? Poate ca ei nu ramaneau aici, poate ca aveau alt drum. De ce tiganii din alte tari civilizate sunt totusi altfel?

Dupa cum e nivelul aici, asa este si integrarea lor. Asa ca sunt multe de spus!


Ispita_ta, nu motivele tale sunt importante, ci este important sa vii cu solutii, aculzele le cunoastem toti! Nu stim insa toti cauzele.

Pe langa reaua vointa a multor tigani care nu vor sa se schimbe, mai sunt si alte cauze care afefcteaza situatia lor.

In educatia lor nu se investeste suficient, desi UE a dat suficienti bani si pentru asta si poate ca ar mai da daca ar sti ca se face treaba.

Eu cred ca Biserica ar trebui sa se implice si ea in porblemele acestei categorii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2007, 15:47:32
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

:)
Hai sa vorbim la concret.
La tara unde merg eu la bunici, lor le da ajutoare sociale. Nu fac nimic toata luna ci doar asteapta ziua cand sa mearga la primarie sa-si ia banii. Banii adunati din contributiile platite de mine si de tine si de toti.
Daca-i chemi la ceva munca sa te ajute la treaba, ehe, iti promite de o mie de ori ca vine, promit ca "vin doamna, cum sa nu", astepti si iar astepti si in final te apuci singur de treaba. Te mai si incurca. Unul din ei nu vine la munca cu toate ca le platesti. Sa te ajute cu ce se poate, la spalat geamuri, la sapat de sant, de reparat un gard, in gradina sau la camp, ce e de facut la tara. Vorbesc din experienta. Uite ca venim cu solutii concrete, vrem sa-i ajutam sa castige un ban pentru familie si pe langa asta s-ar alege si cu ceva de incaltat/imbracat, pentru ca daca sunt corecti si fac munca nu in bataie de joc mai sunt chemati si a doua oara .... dar ....

Pana la a discuta din punct de vedere cretin trebuie sa rezolvam problemele pentru a incepe sa produca ceva cu mainile lor si sa nu mai tot astepte tot altii sa se ocupe de ei.
Ce sa faca Biserica? sa le tot dea si iar sa le dea ? ....


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18