Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2008, 11:14:38
filotegheorghe filotegheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 8
Implicit


De fiecare data ,in cadrul manastirilor ,intre zidurile lor sacre,am trait momente de liniste sufleteasca deplina. Slava lui Dumnezeu,macar din acest punct de vedere,natiunea romana sta bine .Trebuie sa multumim divinitatii ca are cine se ruga pentru noi. Si pentru pelerini,exista multe astfel de lacasuri,pe tot cuprinsul tarii.Pentru ca sant din partea nordica a Moldovei,fara sa vreau sa supar pe cineva,indraznesc sa spun ca precum sant ale noastre nu exista altele nicaieri in lume. De curand,spre marea mea bucurie,pentru prima data-n viata,Dumnezeu mi-a mai oferit un dar,calauzindu-mi pasii spre unul din cele mai curate si mai sfinte locuri de pe pamant : Manastirea Sihastria...acolo unde a trait trupeste...si inca mai traieste cu spiritul si duhul...PARINTELE ILIE CLEOPA . Marturisesc cu toata sinceritatea,ca aici la Sihastria ,pe platoul din fata impunatoarei case a lui Dumnezeu,am avut senzatia,si poate ca nu a fost numai senzatie,ca odata cu calugarii sa aud si ingerii cantand. Am simtit in tot acest spatiu de mare sacralitate,la fiecare pas,prezenta divina.Am simtit tot timpul ca trebuie sa ma misc cu mare fereala,cu toata discretia si atentia,pentru a nu aduce nici un fel de atingere acestei linisti depline. Am vazut chilia unde a trait marele duhovnic,am vazut cimitirul unde-si traieste somnul de veci nu numai el ci si alti mari duhovnici care isi au legate numele pe vecie de aceste sfinte locuri. Ma gandeam tot timpul si doream inca inainte de a pleca de acasa sa ma pot bucura la aceasta manastire si de o binecuvantare din partea vreunui traitor de aici.Sant convins ca Dumnezeu mi-a stiut gandul,pentru ca acest lucru s-a intamplat,astfel ca bucuria mea sufleteasca a fost deplina. Mi-am pus in gand,ca cel putin odata,in fiecare an,sa ajung aici. Va indemn pe toti,cei ce cititi aceste randuri,sa ajungeti la ...Sihastria. Va garantez ca nu veti regreta . Rog pe toti cei ce au fost in aceste locuri,sa-si sacrifice putin timp,si sa-si exprime aici sentimentele pe care le-au avut. Dumnezeu sa ne-ajute pe noi pe toti cei facuti dupa chipul si asemanarea Sa !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2008, 13:03:43
anamaria90 anamaria90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 21
Implicit

Si eu am fost anul trecut la Sihasria si m-am simtit minunat.am fost primiti cu mancare calda si am fost gazduiti peste noapte.atmosfera de acolo e atat de placuta..cred ca nu exista pelerin care sa fi fost acolo si sa nu-si doreasca sa mai revina.as vrea sa merg si anul acesta dar nu stiu daca este transport in comun pana la manastire.va recomand sa vizitati manastirea Sihastria dar si locurile sfinte din imprejurimi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2008, 14:02:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sihastria este una din manastirile dragi sufletului meu. Dumnezeu a randuit ca in aceasta manastire sa vietuiasca mari duhovnici atat in trecut (parintele Ilie Cleopa, parintele Paisie Olaru) cat si in prezent.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Sihastria trebuie resfintita? idealist Generalitati 62 13.06.2010 06:18:45
Manastirea Neamt cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 13.05.2010 18:15:03
Maine la Manastirea Sihastria cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 21.04.2010 23:00:02
Manastirea Sihastria ilinca78 Pelerinaje la locuri Sfinte 19 20.10.2009 00:07:06
Manastirea Sihastria Lyllyana Muzica Bisericeasca 1 26.01.2009 16:07:28