Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2009, 18:42:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
1.S-a spus si se tot vorbeste ca Biserica este o frana in calea cercetarilor stiintifice. Din istorie putem observa ca Ortodoxia nu a vut nicio legatura cu prigoana contra convingerilor oamenilor, cu atat mai mult a convingerilor stiintifice. Ortodoxia nu a fost pusa sa deteste si apoi sa admita o parere contrara, atunci cand stiinta a progresat si cand ideile i s-au schimbat. Ortodoxia nu a cautat, ca romano-catolicismul sa-si adapteze marturisirile de credinta la sistemele filosofice si stiintifice ale vremii.

2.CAtolicismul din dorinta de a fi "actual" a cautat sa fie in concordanta cu cercetarile stiintifice ale vremii si a cazut in grave erori. Asa s-a ajuns ca dintr-o interpretare juridica a religiei sa se ajunga la Inchizitie. Deci, disputa stiintei nu e cu Scriptura, ci cu o teologie care ainteles gresit Scriptura.

3.Din cele mentionate de tine Iulian, vedem cat de mult s-a indepartat omul de Dumnezeu, caci acestea sunt urmari ale ruperii relatiei cu El, insa, vedem si cat de mare este iubirea Sa. Ne tine in existanta, chiar daca noi nu mai avem fata indreptata spre El.
[COLOR=green]1. Vad ca aperi principiile ortodoxiei si asta e bine. Dar, citeste pe aici, prin preajma, ca sa te lamuresti cum inteleg unii crestin-ortodocsii sa-si manifeste asa-zisa lor credinta. Iti ceri sa gandesti ca ei, iti cer sa fii supus, umil, sa nu gandesti, sa nu ai idei proprii, sa accepti tot fara sa intrebi de ce, sa fii un robotel. In atare conditii, cum sa nu cred ca biserica noastra este o frana in calea progresului, in calea evolutiei omului modern? [/COLOR]
[COLOR=green]Nu sunt de acord cu "sfaturile" pe care le dau unii de aici. Suntem oameni, omenirea a evoluat. Putini mai sunt dispusi sa execute fara sa discute si-n cazul acesta sigur ca biserica pierde influenta. Cand citesc pe aici ce aberatii scriu unii useri, mi-e rusine ca sunt ortodoxa. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]2. Cine-ti da dreptul sa-i judeci pe altii cat tu insuti nu esti perfect?...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]3. Nu-i adevarat, nu omul s-a indepartat de Dumnezeu. Dumnezeu a fost intotdeauna departe de om. (Sa ne amintim momentul izgonirii din rai a lui Adam si Eva...) In viata suntem pe cont propriu. [/COLOR]
[COLOR=green]Oricat ne-am ruga noi, daca nu actionam, nu vine nimeni sa ne dea paine...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2009, 18:45:26
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Nu se poate face o paralela intre acum si acum 1800 de ani.era limita de varsta 40 de ani?si acum este la fel.numai ca este un "mort"viu.din pacate banii conduc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2009, 19:28:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu Silvia, Dumnezeu nu a fost niciodata departe de om. Ai amintit de cadere. Pai nu Dumnezeu il nesocoteste pe om, ci omul se arata neascultator. La intrebarea: "Adame, unde esti?" Adam raspunde sunt gol si m-am ascuns. Iata cine face pasi in apropiere si cine in despartire.

In viata putem fi pe cont propriu. Dar garantia mantuirii vine din implinirea voii lui Dumnezeu si nu din implinirea voii mele, caci a mea poate fi indreptata si spre rau. Ce sa fac Silvia, asa sunt eu, un om care il are in vecinatate pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2009, 19:32:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu Silvia, Dumnezeu nu a fost niciodata departe de om. Ai amintit de cadere. Pai nu Dumnezeu il nesocoteste pe om, ci omul se arata neascultator. La intrebarea: "Adame, unde esti?" Adam raspunde sunt gol si m-am ascuns. Iata cine face pasi in apropiere si cine in despartire.

In viata putem fi pe cont propriu. Dar garantia mantuirii vine din implinirea voii lui Dumnezeu si nu din implinirea voii mele, caci a mea poate fi indreptata si spre rau. Ce sa fac Silvia, asa sunt eu, un om care il are in vecinatate pe Dumnezeu.
[COLOR=green]Unde a fost Dumnezeul meu cand m-au lovit atatea necazuri si dureri? Unde e Dumnezeul meu cand mananc paine cu gem pentru ca nu-mi ajung banii din salariu? [/COLOR]
[COLOR=green]Unde e Dumnezeul poporului acesta atat de greu lovit, chinuit, sarac, mizer, bolnav?[/COLOR]
[COLOR=green]Sunt destul handicapati mental care ti-ar crede spusele, eu - nu![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2009, 19:45:01
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Dar credinta noastra unde este?vrem sa fim ajutati!dar avem crenta necesara pt a fi ajutati?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2009, 19:46:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cu siguranta a fost langa tine. Insa, nu stiu daca tu ai fost langa El. Dumnezeu nu e un obiect, este fiinta, se sta de vorba cu El. Nu-i nimic, e bine ca poti manca si gem pe paine. Nu banii sunt garantia ca Dumnezeu este aproape de noi. Asa ca daca iti doresti sa-l intalnesti, il poti gusta tainic si prin simpla felie de gem. Silvia, acum cu siguranta nu esti singura. Daca tu crezi ca Dumnezeu e departe, macar crede ca suntem noi tainic aproape de tine. Asa ca nu mai esti singura.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2009, 19:48:24
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
Dar credinta noastra unde este?vrem sa fim ajutati!dar avem crenta necesara pt a fi ajutati?
[COLOR=green]A fost... Și?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2009, 19:53:17
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde a fost Dumnezeul meu cand m-au lovit atatea necazuri si dureri? Unde e Dumnezeul meu cand mananc paine cu gem pentru ca nu-mi ajung banii din salariu? [/COLOR]
[COLOR=green]Unde e Dumnezeul poporului acesta atat de greu lovit, chinuit, sarac, mizer, bolnav?[/COLOR]
[COLOR=green]Sunt destul handicapati mental care ti-ar crede spusele, eu - nu![/COLOR]

1. Poti sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru painea si gemul pe care il mananci ... multi nu au parte de asa ospat!!

2. Nu Dumnezeu a adus poporul "atat de greu lovit, chinuit sarac, mizer, bolnav". Ci noi!!!
Noi suntem cei care din invidie, rautate furam tot de putem si ce putem. Noi suntem cei care am ajuns sa ne incalcam intimitatea si libertatea si apoi sa urlam ca nu ne convine.
Noi suntem cei care ne terfelim trupurile in atata perversitate si tot noi suntem cei care apoi suferim de boli.
Noi uitam de Dumnezeu, ducem o viata in pacate, nu ne pare rau dar batem cu pumnii in piept si cerem de la El orice... nemultumindu-i nici macar pentru o clipa din viata noastra.

3. La ce nevoie de bogatie daca avem sufletele mai sarace ca oricand?? Ne dam peste cap sa avem tot confortul pentru asa de putini ani.... si nu ne intrebam o secunda ce vom face o vesnicie!!!

4. Uite ca sunt si eu o "handicapata mental" si iti multumesc ca indirect m-ai numit asa. Prefer de o mie de ori sa fiu o nebuna care ravneste neincetat la iubirea lui Dumnezeu si Imaparatia Cerurilor decat "o normala" fara manturie...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2009, 21:02:30
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Denisa,iti dau dreptate.Silverstar,am observat ca ai o mare predigletie in a contrazice.am observat cu mare atentie postarile tale din diferite topicuri.in toate te contraziceai.in toate iti asumai raspunderea dreptatii si logicii supreme.ma intrebam cand intervii in acest topic.in fine....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2009, 21:08:15
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde a fost Dumnezeul meu cand m-au lovit atatea necazuri si dureri? Unde e Dumnezeul meu cand mananc paine cu gem pentru ca nu-mi ajung banii din salariu? [/COLOR]
[COLOR=green]Unde e Dumnezeul poporului acesta atat de greu lovit, chinuit, sarac, mizer, bolnav?[/COLOR]
[COLOR=green]Sunt destul handicapati mental care ti-ar crede spusele, eu - nu![/COLOR]
Dar Dumnezeul Marelui Antonie unde a fost cand se lupta cu diavolii in mormantul intunecat?!
Dumnezeu trebuie chemat, insista!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat sa mergi la strand sau la mare? alexya89 Generalitati 109 09.04.2011 13:46:57
Educatia tinerilor - incotro? romandragut Generalitati 22 09.02.2009 10:10:29
"Ecumenismul incotro?O noua viziune ortodoxa antiecumenism Despre Biserica Ortodoxa in general 70 21.04.2008 20:52:45
preotii misionari incotro? catalin_sovar Biserica Ortodoxa Romana 5 27.10.2007 17:19:42
ortodoxia... incotro??? dorinel78 Generalitati 79 31.03.2007 15:55:19