Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2010, 01:59:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele?

Uitati aici un lucru rar,frumos al gerului care a venit peste tarisoara noastra


http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...ata-bocna.html

Marea Neagra inghetata,arata superb.Numai ea?desigur ca si Dunarea.


Totusi sunt si lucruri rele pe care le-a provocat gerul





11 morti din cauza gerului cumplit in ultimele 24 de ore.

A deraiat trenul in camp. Liniile au inghetat. Zeci de calatori, in frig.

Temperaturile extrem de scazute au dat batai de cap echipelor de salvare

Cod portocaliu de ger in sapte judete





UPDATE - Oameni si animale, laolalta, au depasit cu mare dificultate noaptea de 24 spre 25 ianuarie, care a fost una cu adevarat polara, iar pentru cei din centrul tarii, parea si fara de sfarsit.

11 morti din cauza gerului cumplit in ultimele 24 de ore.

A deraiat trenul in camp. Liniile au inghetat. Zeci de calatori, in frig.

Temperaturile extrem de scazute au dat batai de cap echipelor de salvare

Cod portocaliu de ger in sapte judete

Peisaj glaciar. Marea Neagra e inghetata bocna

Spectacolul naturii: Dunarea fierbe la -20 de grade

Romania, blocata de zapada si ger. Imagini de la utilizatori

S-au inregistrat minus 32 de grade la Miercurea Ciuc, iar la Brasov si Sfantu Gheorghe, doar cu doua grade mai mult. Un frig cumplit au indurat si romanii din Suceava sau Iasi, judete aflate de asemenea sub avertizare de ger.

Oricat de invatati ar fi localnicii din Miercurea Ciuc cu frigul, luni au simtit ca le este imposibil sa faca si cativa pasi pe zapada care scartaia la propriu, din cauza gerului.

Un pic mai jos pe harta, la Brasov, mercurul din termometre a amortit la minus 30 de grade Celsius. A fost ingrozitor de greu, mai ales pentru cei care au tremurat prin statii. La fel ca oamenii, si hainele au intepenit pe sarma.

Moldova intreaga a fost paralizata de gerul extrem. Pierduti intr-un decor siberian, cei din Iasi abia au ajuns luni la munca.

Zecile de grade cu minus au pus dopuri de gheata pe conductele de apa si in fantani.

Problema este ca ne asteapta cel putin o noapte de frig teribil, dupa care gerul o sa se inmoaie.

Si sa nu uitam podul de gheata de la malul marii

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...r-scazute.html




Pe voi cum v-a afectat gerul?Unii zic ca e bine cand e putin ger fiindca mor virusurile,bacteriile altii saracii ingheata de frig.Parerea mea e ca cateva zile de ger din acesta nu ar strica,ne-ar mai ingheta gandul catre pacate.:))

Last edited by tigerAvalo9; 26.01.2010 at 02:01:59. Motiv: sorry
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2010, 02:53:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un simplu gest, poate salva o viață

Uităm de cei ce caută zi și noapte prin gunoaie, așa ziși oameni ai străzii ,sau boschetari cum au fost botezați de cei "bine credincioși". Ți-am citit postarea ta Alin, și cred că mai puțin important e cum ne-a afectat pe noi gerul,atâta timp cât putem scrie pe net , putem folosi calculatorul și alte asemenea. Mult mai drept și mai omenește e să vedem ce mai putem face pentru cei năpăstuiți și singuri , pentru "scormonitorii de gunoaie". Să punem lângă tomberoane, haine groase , pături ce nu ne mai sunt de folos, pentru că ele sunt cu siguranță de folos acestor năpăstuiți. Pentru că tocmai l-am prăznuit pe Sf. Grigorie Teologul ,redau și aici un citat ce l-am postat și la Topicul Pocăința: "Nu-ți întide mâinile tale la Cer,ci la mâinile săracilor. Dacă îți vei întinde mâinile tale la cele ale săracilor, vei apuca vârful Cerului".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2010, 03:19:38
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Ai dreptate Cristi.
Oamenii si animalele de pe strazi depind de bunavointa si mila noastra, a celor care stam cat de cat in confortul apartamentelor sau a caselor incalzite, si care nu stim cum e sa te culci direct pe zapada nestiind daca te mai trezesti a doua zi..

Uite ca cineva cu putere de decizie dar si cu putere de infaptuire s-a gandit sa faca ceva totusi pentru cei mai amarati dintre semenii nostri: "Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat a dat ordin sa se intensifice patrularile de noapte ale masinilor de tip SMURD si ambulante pentru a depista persoanele fara adapost. Acestea vor fi cazate in adaposturi de noapte sau spitale pana va fi ridicata avertizarea cu cod portocaliu". Citatul e dintr-o stire aparuta ieri.

Slava lui Dumnezeu si a masurilor luate de autoritatile locale (banuiesc), in Iasi, orasul unde locuiesc, n-a murit nimeni de frig.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2010, 03:30:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina-Magdalena Vezi mesajul
Ai dreptate Cristi.
Oamenii si animalele de pe strazi depind de bunavointa si mila noastra, a celor care stam cat de cat in confortul apartamentelor sau a caselor incalzite, si care nu stim cum e sa te culci direct pe zapada nestiind daca te mai trezesti a doua zi..

Uite ca cineva cu putere de decizie dar si cu putere de infaptuire s-a gandit sa faca ceva totusi pentru cei mai amarati dintre semenii nostri: "Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat a dat ordin sa se intensifice patrularile de noapte ale masinilor de tip SMURD si ambulante pentru a depista persoanele fara adapost. Acestea vor fi cazate in adaposturi de noapte sau spitale pana va fi ridicata avertizarea cu cod portocaliu". Citatul e dintr-o stire aparuta ieri.

Slava lui Dumnezeu si a masurilor luate de autoritatile locale (banuiesc), in Iasi, orasul unde locuiesc, n-a murit nimeni de frig.
Buna initiativa cam asa se face si pe la noi se cauta cei care dorm pe afara si primesc un adapost dar interesant ca lor le place mai mult sub poduri.
Din curiozitate te inteb Irina-Magdalena, domnul Secretar de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat este roman? eu nu prea stiu care cum sint ministri pe acolo.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2010, 03:56:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Buna initiativa cam asa se face si pe la noi se cauta cei care dorm pe afara si primesc un adapost dar interesant ca lor le place mai mult sub poduri.
Din curiozitate te inteb Irina-Magdalena, domnul Secretar de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat este roman? eu nu prea stiu care cum sint ministri pe acolo.
Este palestinian romanizat, chiar vorbeste limba romana excelent, si chiar a facut foarte multe pentru sistemul sanitar romanesc, ca de exemplu a organizat Smurd, mai mult decat multi alti romani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2010, 04:06:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Este palestinian romanizat, chiar vorbeste limba romana excelent, si chiar a facut foarte multe pentru sistemul sanitar romanesc, ca de exemplu a organizat Smurd, mai mult decat multi alti romani.
Multumesc Noesisaa de raspunsul promp, ma bucur ca face lucruri bune si folositoare pentru romani. Sa-i ajute Domnul in toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2010, 04:52:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oooo ! M-am speriat ce vreme geroasa a fost iarna aceasta in tara, practic am scapat de o iarna atat de aspra, parca mult prea aspra fata de ceea ce ne-am obisnuit in ultimii ani.
Cu adevarat, este foarte trist sa stii ca exista atatia oameni ai strazii si, nu doar oameni ci si copii nevinovati, copii nimanui, astfel ma intreb pentru a nu stiu cata oara, oare ce este mai important pentru o tara, educatia, religia ? Amandoua sunt la fel de importante, tocmai se vorbea despre acest aspect intr-un alt topic.
Ma doare foarte tare faptul ca intr-o tara presupusa ortodoxa, exista atata ignoranta si nepasare, atata lipsa de educatie, iar intr-o tara presupusa budista, dar aplecata mai mult spre ateism, nu exista nici macar un copilas, un singur copilas pe strada ( si, paradoxal, nici atatea chiuretaje cum sunt la noi ), a nimanui, infometat si haituit de lucrurile vitrege ale societatii in care traieste.
In Japonia nu este ger niciodata, cel putin, nu in Tokyo, asa ca aceasta iarna m-am scaldat in temperaturi de minim 3 grade, iar ziua in jur de 10 grade si chiar mai mult, nici de gripa porcina nu prea se aude pe-aici, iar criza nu stiu cum se manifesta, nu prea se observa mare lucru, doar o tendinta zgarcita am sesizat din partea economiei japoneze, si anume, faptul ca nu prea mai au ofertele de altadata, nici chiar in plin sezon de reduceri.
Mi-e dor de zapada ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.01.2010 at 04:57:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2010, 05:29:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Acum la București -19 ! Aici lângă Lacul Morii sunt - 23 !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2010, 06:14:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu degeaba i se spune Japoniei ; " Tara Soarelui Rasare ! "...zilnic este soare, chiar acum bate un soare in sufragerie de poti sta in tricou fara nici o alta sursa de caldura...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2010, 06:16:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu degeaba i se spune Japoniei ; " Tara Soarelui Rasare ! "...zilnic este soare, chiar acum bate un soare in sufragerie de poti sta in tricou fara nici o alta sursa de caldura...Apropos !, ei nu au incalzire termica in apartamente sau case, decat individual prin radiatoare, dar si asa sunt foarte putini care apeleaza la incalzire.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucruri imposibile spre_rasarit Generalitati 22 28.01.2012 11:44:01
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 15:18:10
Prieteniile rele strica obiceiurile bune costel Generalitati 18 06.10.2009 17:58:08
Lucruri ... ne-prevazute irina4m Preotul 4 26.11.2007 20:00:51
lucruri aiurea primus Stiri, actualitati, anunturi 18 10.10.2006 15:18:48