Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2010, 17:30:14
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit Rugaciunea lui Iisus

Marea majoritate ati auzit sau chiar practicat acesta rugaciune,,Doamne, Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul''.Practica cineva acesta rugaciune sau a incercat.Cum a fost?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2010, 17:36:42
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

rugaciunea lui Iisus o poate spune oricine, dar pentru a o practica asa... in fiecare zi, pentru a fi o lucrare, trebuie neaparat binecuvantare de la duhovnic. neaparat! se incepe cu canoane usoare, dupa aceea din ce in ce mai mult, pana te obisnuiesti si o spui mereu. se obisnuieste sufletul cu dorul lui Dumnezeu. dar despre aceasta ne pot vorbi doar cei ce au ajuns acolo.... citeste PELERINUL RUS! e o carte simpla, placuta, despre rugaciunea lui Iisus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2010, 17:43:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Marea majoritate ati auzit sau chiar practicat acesta rugaciune "Doamne, Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul''. Practica cineva acesta rugaciune sau a incercat.Cum a fost?
Cred ca putem vorbi de un anumit paradox al acestei scurte dar cuprinzatoare rugaciuni. Traditia Bisericii o arata a fi, in acelasi timp, rugaciunea incepatorilor dar si a celor desavarsiti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2010, 18:04:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Un ieromonah care urmeaza sa-mi fie duhovnic ,ma indemnat sa spun acesta rugaciune de 100-300 ori pe zi ,si odata cu acesta mi-a dat si frumoasa carte ,,Pelerinul rus'',ce ascensiune avut acel om cateva mii de rugaciuni pe zi si noi,sau eu unul,mi se pare multe 100.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2010, 18:10:51
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

pare mult pentru ca o faci sub ascultare. daca o faceai de unul singur, rezistai si 1000 pe zi. :) nu te ingrijora, asa e cel mai bine. fa ascultare de duhovnic si o sa-ti fie bine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2010, 18:25:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Am sesizat ca odata cu repetarea ei cu buzele incepe si mintea sa se obisnuiasca,dar...un mare dar mintea o i-a la plimbare prin toata teologia ,si iti aduce tocmai atunci imagini si idei duhovnicesti de altfel,care tot rodul satanei sunt,si nu numai ca si ganduri desarte aduce dar acelea sunt mai usor de sesizat.Deci o mare lupta cu gandurile.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2010, 18:30:52
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Cei mai multi sfinti au practicat acesta rugaciune dar nu toti au tratat acest subiect,sau nu
si-au impartasit experienta in legatura cu acesta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2010, 18:31:15
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de cat timp ai inceput sa o spui si cum o spui? cu gura sau cu gura si cu mintea? folosesti tehnica respiratiei? da la inceput ispitele sunt destul de ciudate.. da nu trebuie sa le bagi in seama.. tre sa te simti ca vamesul, de fapt este rugaciunea vamesului Dumnezeule milostiv fi mie pacatosului a foat adaptata si anume, Dumnezeule a fost inlocuit cu Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu caci acum stim ca El e Dumnezeul nostru si Milostif fi mie pacatosului cu miluieste-ma pe mine pacatosul.. ajuta mult la copiat pururea starea si smerenia vamesului
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2010, 18:35:15
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Pai am inceput sa o spun cu buzele,apoi am focalizat mintea spre atentia ei,si pe urma am simtit si inima cum se incalzeste de la rostirea ei.Acum ,deoarece mintea se risipeste de la rostire ,incerc sa o zic cu ochii inchisi,dar o teama apare cand ii tin prea mult inchisi ,cred ca diavolul imi inspira aceasta teama.Dar tu cum o zici?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2010, 09:37:36
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai am inceput sa o spun cu buzele,apoi am focalizat mintea spre atentia ei,si pe urma am simtit si inima cum se incalzeste de la rostirea ei.Acum ,deoarece mintea se risipeste de la rostire ,incerc sa o zic cu ochii inchisi,dar o teama apare cand ii tin prea mult inchisi ,cred ca diavolul imi inspira aceasta teama.Dar tu cum o zici?
Si eu simt o teama organica, densa, uneori cand ma rog.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lui Iisus georgeval Rugaciuni 51 11.11.2014 09:55:20
"Minunea" unui fachir si rugaciunea lui Iisus (de Arhimandrit Nicolae Drobiazghin) andrei_im Alte Religii 1 14.05.2011 02:05:28
Rugaciunea lui Iisus MadalinS Rugaciuni 8 10.04.2011 19:11:36
DESPRE RUGACIUNEA LUI IISUS emanuel2007 Despre Biserica Ortodoxa in general 114 16.03.2011 22:26:15
Cleopa Paraschiv Mina Dobzeu Rugaciunea lui Iisus mihailt Rugaciuni 1 18.05.2008 13:06:37