Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.06.2009, 17:17:33
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

In genere e bine sa iei de buna ce iti spune preotul. Ei nu invata niciodata de rau. Chiar daca noua ni se pare ca nu are dreptate, asta nu inseamna ca nu are. Personal am avut momente de cumpana, dar Dumnezeu mi-a descoperit ca el- preotul duhovnic- a avut dreptate si nu eu.
Dar si, a critica preotii si a-i vorbi de rau este un mare pacat.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.06.2009, 18:46:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
In genere e bine sa iei de buna ce iti spune preotul. Ei nu invata niciodata de rau. Chiar daca noua ni se pare ca nu are dreptate, asta nu inseamna ca nu are. Personal am avut momente de cumpana, dar Dumnezeu mi-a descoperit ca el- preotul duhovnic- a avut dreptate si nu eu.
Dar si, a critica preotii si a-i vorbi de rau este un mare pacat.
E o nouă și nefolositoare tendință , în a critica preoții, ce denotă și multă lașitate până la urmă. E mult mai ușor în a găsi un țap ispășitor, decât în a ne recunoaște proprile neputințe și păcate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.06.2009, 19:35:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vam Vezi mesajul
Multumesc tuturor pt sfaturi1
Am vorbit cu preotul nostru si mi-a spus ca il poate impartasi si dupa ce a baut pt ca este inca mic.
Eu am incercat sa-i explic, dar este in perioada negatiilor si, mai ales daca il trezesc mai devreme decat de obicei, imi este greu sa ma inteleg cu el.
Eu cred ca, pe masura ce se va obisnui cu mersul la biserica, va intelege cat de important este sa asculte si sa se impartaseasca asa cum o fac si ceilalti.
Eu cred ca preotul tau are dreptate. Si da, se va obisnui treptat, este mai bine decat sa-l obligi si pe urma sa capete dezgust pt biserica si sa o lege de interdictii.
Cred ca un copil obisnuit cu blandete intelege mai bine decat un copil obligat.

Si cred ca este mai impiortant ca un copil sa inteleaga ca impartasania este in slujba la un anumit moment, acelasi pentru toata lumea, nu este un act particular de pietate. Aceasta intelegere vine din copilarie, nu este numai una rationala. Cred ca se greseste cand se da prea usor impartasania in afara liturghiei (daca cineva este bolnav este altceva..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2009, 14:10:14
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Pe unde merg vad multi copii care se impartasesc, dar nu si pe parintii lor. Oare parintii n-ar trebui sa fie exemple pentru copilasii lor si sa mearga impreuna sa se impartaseasca?!

Elena
Avand in vedere ca parintele nu se poate impartasi decat daca s-a spovedit inainte, e si firesc sa nu vezi impartasindu-se decat copilul, care pana la varsta de 7 ani se poate imparatasi ori de cate ori doreste parintele (oricat de des).

Si eu stiu ca sunt preoti care impartasesc copiii chiar daca acestia au mancat acum cateva ore ceva. Insa eu aleg sa impartasesc copilul numai pe nemancate, indif de varsta lui. De putut se poate. Daca iti doresti foarte mult sa imparatasesti copilul, daca constientizezi importanta Sfintei Taine a Impartasaniei, te rogi Sfintei Treimi sa se randuiasca lucrurile de asa natura ca copilul sa poate fi impartasit pe stomacul gol, fara alte piedici. Si asa va fi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2009, 14:11:46
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Pruncii cu varsta pana la 14 ani se pot impartasi fara spovedanie.
Eu stiu ca pana la 7. Dupa 7 ani trebuie sa se spovedeasca. Formal sau neformal, daca asa scrie la carte, asa trebuie sa fie. Daca preotul refuza spovednaia copilului si il impartaseste, este treaba lui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.08.2009, 14:13:34
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul Vezi mesajul
fiind copil nu cred ca o sa se faca gaura-n cer ca o sa manance un pic inainte de impartasanie
Gaura in cer nu se va face nicidecum, dar pacat va fi ca tu, ca parinte ai stiut ca nu e voie sa dai impartasania copilului decat pe stomacul gol si totusi nu ai tinut cont de asta.
Una e sa nu stii si alta e sa stii si totusi sa faci in ciuda povetelor i scrierilor crestine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2009, 15:11:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Gaura in cer nu se va face nicidecum, dar pacat va fi ca tu, ca parinte ai stiut ca nu e voie sa dai impartasania copilului decat pe stomacul gol si totusi nu ai tinut cont de asta.
Una e sa nu stii si alta e sa stii si totusi sa faci in ciuda povetelor i scrierilor crestine.
Postul ca toate celelalte se invata. Nu poti incepe la varsta sugarilor.. Nu poti sa nu ii dai copilului sa suga sau chiar grisul de dimineata cand nici nu poti sa ii explici de ce. Un copil mic are nevoie de ritmuri fixe.
Eu cred ca ajunarea dinainte de impartasanie trebuie inceputa treptat, si nu inainte de a intelege copilul, de a ii putea explica un pic, si de a fi capabil sa astepte chiar cu bucurie, ca primeste papa buna de la preot (cum zicea prietena noastra Jenica parca).
Al meu are un an si cand vede potirul incepe sa sara de bucurie si sa zixca 'miam miam'!
Eu zic ca la inceput copilul trebuie sa invete bucuria impartasaniei, si pe urma si asceza. Sa renunte mai intai la ceva, si abia mai tarziu sa ajuneze complet.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2009, 16:43:05
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Postul ca toate celelalte se invata. Nu poti incepe la varsta sugarilor.. Nu poti sa nu ii dai copilului sa suga sau chiar grisul de dimineata cand nici nu poti sa ii explici de ce. Un copil mic are nevoie de ritmuri fixe.
(cum zicea prietena noastra Jenica parca).
Al meu are un an si cand vede potirul incepe sa sara de bucurie si sa zixca 'miam miam'!
Am scris cumva ca ar trebui copilul sa tina post? Eu zic ca nu. Chiar daca am copil, pana la senectute mai am destul!
Cred ca se fac grave confuzii intre post si a lua Sfanta Impartasanie pe stomacul gol (adica a nu mai manca nimic de la miezul noptii pana dimineata).
Pt sugari e lesne de inteles cum sta treaba (sau poate nu e chiar asa lesne pt unii).
Insa in privinta copilasilor mai mari eu cred ca lucrurile stau cam asa: atata timp cat copilul pe timpul noptii nu se mai trezeste sa manace (lucru care teoretic se intampla de pe la 6-8 luni si practic dupa 1 an) nu vad de ce copilul nu s-ar putea impartasi pe stomacul gol. Nu vad unde este dificultatea. Il imbraci in 5 minute si in alte 5-10 minute ai si ajuns la biserica. Cel putin in Bucuresti sunt atat de multe biserica ca ajungi imediat - daca doresti - la una din imediata apropiere.

E adevarat ca daca parintele (in special mama) nu este un crestin ortodox practicant, nu amator sau vreun crestin pasiv, ii este greu sa inteleaga anumite aspecte si sa aprofundeze anumite invataturi ale sfintilor parinti si/sau ale duhovnicilor.

Eu personal imi ascult duhovnicul, adica duc copilul la Sfanta Impartasanie pe stomacul gol, insa nu-l duc sa fie impartasit de duhovnicul meu, in a carui parohie ajung in 30 deminute, ci intr-o bisericuta foarte aproape de casa, pana unde fac 5 minute de mers pe jos.

In aceeasi parohie a duhovnicului meu, celalalt preot isi impartaseste fetita chiar daca aceasta a mancat acum cateva ore, dar asta nici nu ma tulbura, nici nu ma face sa nu ascult de duhovnicul meu dar nici sa il judeca pe parintele respectiv de ce face asa si pe dincolo.

Deci, daca aveti duhovnic, e bine sa ascultati de duhovnic. Daca nu aveti, poate ar fi bine sa aveti unul mai intai de a actiona dupa cum spun unii si altii. Daca duhovnicul imartaseste copiii chiar daca acestia au mancat, prin faptul ca dati ascultare duhovnicului, voi, ca si parinti, sunteti absolviti de vreo vina in cazul in care Sfanta Impartasanie a fost data pe 'nemerit'. Insa daca faceti cum va dicteaza logica pamanteasca, fara a intelege mai in profunzime adevartele taine ale ortodoxiei, la tolba de pacate pe care fiecare o poarta cu sine se mai adauga o greseala.



Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca ajunarea dinainte de impartasanie trebuie inceputa treptat, si nu inainte de a intelege copilul, de a ii putea explica un pic, si de a fi capabil sa astepte chiar cu bucurie, ca primeste papa buna de la preot
Eu cred ca impartasirea copilului nu are treaba cu cat constientizeaza si cat nu contientizeaza copilul. De explicat ii poti explica copilului la orice varsta. Daca ne uitam in jur, putem observa ca exista si adulti care nu pot intelege una sau alta, deci, intelegerea nu are a face 100% cu varsta.

Iar 'papa bun de la preot' in conceptia mea este o explicatie primitiva. Copilul nu primeste papa bun de la preot decat cand preotul ofera ceva de mancare copilului, ori Sfanta Impartasanie nu este nicidecum 'papa bun' ci Sfanta Impartasanie. Papa bun se poate refuza, papa bun se poate scuipa pe cand Sfanta Impartasanie atata timp cat ti se ofera NU se refuza, nu se scuipa. Deci, e bine ca inca de la o varsta frageda copilul sa faca o diferentiere corecta intre lucruri.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu zic ca la inceput copilul trebuie sa invete bucuria impartasaniei, si pe urma si asceza. Sa renunte mai intai la ceva, si abia mai tarziu sa ajuneze complet
Asceza nu stiu daca o va invata vreodata. Numai Dumnezeu stie ce va alege omul respetiv.
In schimb ma surpind repetand : nu am vorbit nici de post, nici de asceza. Daca noi, ca si adulti nu putem citi corect niste propozitii si nu suntem capabili sa fim atenti la adevarul inteles al cuvintelor interlocutorului, ce pretentii sa avem de la niste copii.

Pt cultura noastra generala si pentru a evita confuziile deja facute:

ASCÉZĂ s.f. Stare de spirit a asceților ; aspirație către cele mai înalte virtuți ; viață austeră impusă benevol. [< fr. asc&egrave;se].

POST3, posturi, s.n. 1. Interdicție de a mânca unele alimente (de origine animală) prescrisă credincioșilor de către biserică în anumite zile sau în anumite perioade ale anului. ♢ Loc. adj. De post = a) (despre mâncare) pregătit numai din alimente îngăduite de biserică; p. ext. gătit fără carne (și fără grăsimi animale); b) (despre zile sau perioade de timp) în care se postește; fig. în care se rabdă de foame. ♢ Loc. vb. A ține post = a posti. ♢ Expr. (E) mare cât o zi de post = (e) foarte mare, foarte înalt. 2. Perioadă de timp care precedă o sărbătoare și în care biserica prescrie să se postească. ♢ Postul (cel) mare = postul care precedă sărbătoarea Paștilor. ♢ Expr. Martie din post nu lipsește sau ca în martie postul, se spune despre cineva care e nelipsit dintr-un loc (de unde poate obține un profit, un avantaj). ♦ (Fam.) Abstinență. – Din sl. postŭ.

si:

A AJUN//Á ~éz intranz. 1) rel. A ține post complet; a se abține cu totul de la mâncare. ~ vinerea. 2) A îndura foame; a nu mânca nimic. /<lat. adjunare
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.08.2009, 17:13:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Am scris cumva ca ar trebui copilul sa tina post? Eu zic ca nu. Chiar daca am copil, pana la senectute mai am destul!
Cred ca se fac grave confuzii intre post si a lua Sfanta Impartasanie pe stomacul gol (adica a nu mai manca nimic de la miezul noptii pana dimineata).
Evident, nu vorbeam de postul in sensul de restrictie alimentara, ci de ajunare. Uneori se foloseste acest cuvant si in sensul de ajunare, cel putin eu asa am invatat (poate pe romaneste mai putin, imi cer scuze).

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Pt sugari e lesne de inteles cum sta treaba (sau poate nu e chiar asa lesne pt unii).
Insa in privinta copilasilor mai mari eu cred ca lucrurile stau cam asa: atata timp cat copilul pe timpul noptii nu se mai trezeste sa manace (lucru care teoretic se intampla de pe la 6-8 luni si practic dupa 1 an) nu vad de ce copilul nu s-ar putea impartasi pe stomacul gol. Nu vad unde este dificultatea. Il imbraci in 5 minute si in alte 5-10 minute ai si ajuns la biserica. Cel putin in Bucuresti sunt atat de multe biserica ca ajungi imediat - daca doresti - la una din imediata apropiere.
Asta presupune sa i se dea impartasania inainte de Liturghie, nu in momentul prevazut in Liturghie pentru impartasanie pt toata lumea. Cum spuneam mai sus, mi se pare mult mai important ca un copil sa inteleaga ca face parte din comunitatea crestinilor ortodocsi laolalta cu adultii, ca trupul si sangele lui Hristos nu se iau oricum si orounde. Altfel risca sa aiba o conceptie individualista despre impartasanie - cum deja cam avem noi toti, de la o vreme incoace.
Impartasania este atat cu Trupul si Sangele lui Hristos, cat si cu ceilalti credinciosi - unirea tuturor intru Hristos, trupul Bisericii cu Capul.

De altfel, nu toata lumea sta la Bucuresti. Ce faci cand biserica cea mai apropiata este la 30 de mlinute? in cazul cel mai bun (cei care traiti in strainatate intelegeti despre ce vorbesc).

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Deci, daca aveti duhovnic, e bine sa ascultati de duhovnic.
Preotii pe care ii cunosc si duhovnicul meu sunt pentru obisnuirea treptata a copilului cu regulile de ajunare. Mai intai deloc - trebuie sa mai intreb pana cand, oricum nu inainte de 2 ani cred -, pe urma poate o renuntare partiala la ceva, pe urma ajunare completa. Depinde si de caracterul copilului si de conditiile parohiei (cat de tarziu e liturghia, etc)

Cred totusi ca o astfel de hotarare trebuie sa o ia nu numai preotul cat si parintii care isi cunosc copilul si stiu cat poate rezista. Ii pot explica preotului, si el va intelege.

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Eu cred ca impartasirea copilului nu are treaba cu cat constientizeaza si cat nu contientizeaza copilul. De explicat ii poti explica copilului la orice varsta. Daca ne uitam in jur, putem observa ca exista si adulti care nu pot intelege una sau alta, deci, intelegerea nu are a face 100% cu varsta.
Cred ca fiecare om, de la cea mai mica varsta, are un anume fel de intelegere. Noi nu stim cum percepe un sugar impartasania, dar cred ca ei s-ar putea sa o perceapa intr-un mod mult mai duhovnicesc deat noi, sa vada chiar ingerii din altar, cine stie?
Noi facem ce putem, le explicam la nivelul pe care ni se pare noua ca il au, si Dumnezeu face restul. Poate daca un bebelus ar putea vorbi ne-ar explica el noua..

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Iar 'papa bun de la preot' in conceptia mea este o explicatie primitiva. Copilul nu primeste papa bun de la preot decat cand preotul ofera ceva de mancare copilului, ori Sfanta Impartasanie nu este nicidecum 'papa bun' ci Sfanta Impartasanie. Papa bun se poate refuza, papa bun se poate scuipa pe cand Sfanta Impartasanie atata timp cat ti se ofera NU se refuza, nu se scuipa. Deci, e bine ca inca de la o varsta frageda copilul sa faca o diferentiere corecta intre lucruri.
Poate m-am exprimat eu simplist.
Insa 'papa bun' este o parafraza copilaroasa a psalmului 33, 'Gustati si vedeti ce bun este Dumnul', care se canta uneori dupa impartasanie (traditia ruseasca daca nu ma insel).

Bineinteles, trebuie sa inteleaga ca este o papa speciala, dar la inceput faptul ca este buna si ca i se da intr-un anumit mod special cred ca ajunge. Daca un copîl este dus la impartasanie regulat, de la botez, nu va scupa. Al meu nu a refuzat niciodata impartasania si nu a scuipat-o niciodata, ba dimpotriva, cum ziceam, nu mai poate dupa ea.

Pot spune ca baietelul meu a ajunat prima data duminica trecuta: a vazut un vas mare cu anafura chiar inainte sa ajunga la impartasanie, si a zis miam miam, si cand nu i-am dat a plans... Primul act ascetic ;-) :-)

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Asceza nu stiu daca o va invata vreodata. Numai Dumnezeu stie ce va alege omul respetiv.
In schimb ma surpind repetand : nu am vorbit nici de post, nici de asceza. Daca noi, ca si adulti nu putem citi corect niste propozitii si nu suntem capabili sa fim atenti la adevarul inteles al cuvintelor interlocutorului, ce pretentii sa avem de la niste copii.
Am folosit cuvantul asceza in sensul larg, de nevointa pentru progresul duhovnicesc; sau etimologic, de 'exercitiu'. Daca vrei "viață austeră impusă benevol." din definitia ta, in cazul asta: act auster impus benevol.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.08.2009, 00:28:19
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit servus

intervin si eu. cand era mai mica fetitza mea, o duceam la impartasit duminica si lua fara sa zica nimica impartasania, acuma dupa o pauza mare(5-6-luni_ in care nu am mai duso nu mai vrea sa ia ce ii da preotul nu stiu cum sa o conving. degeaba ii explicam eu ca si copii din fata ei papa..si asa sa pape si ea..ca nu vrea ma gandeam sa o iau pe fetita unei vecine cu noi...sa o vada pe ea si poate o imita. dar fetita(vecina) are 4 si nu stiam daca are voie fara spovedanie sau fara sa manance, a mea (1,7 ani)
preotii de la biserica noastra impartasesc copii si nu am vazut sa ii intrebe pe parinti daca au mancat sau nu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 15:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 19:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05