Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 13.02.2010, 13:48:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, nu ii poti pune pe toti pe acelasi calapod. Uite, am sa iti spun o povestioara:
Un sfant pustnic, Paisie cel Mare, traia numai cu Sf. Impărtasanie, vorbea cu maica Domnului și cu ingerii. Odata, a avut o vedenie, sosise la el un imparat. Acesta i-a spus ca este Constantin cel Mare si a venit la el pentru a-i spune in ce slava traiesc calugarii: cei care se mantuiesc in pravila calugariei, dar adevaratii calugari, nu toti, stralucesc in ceruri ca soarele. Daca ar sti imparatii cata slava are un calugar, si-ar lasa imparatie si tot. Si pustnicul ii spune: dar dumneata daca ai dat libertate crestinilor, ai slobozit crestinatatea, ai facut biserici, de ce sa ai mai putina slava decat un calugar? Si imparatul i-a zis: ca imparat al lumii, unii ma laudau, multi ma desfatau, generalii ma salutau, armata ma slavea, aveam imparatie, mancare, palate, aur, haine scumpe, toate astea mi-au furat din fericirea de dincolo. Constantin i-a aratat ca are si el slava, dar nu atat de multa precum are un calugar. Deci sfinti sunt toti, dar nu se buucra de aceeasi slava.

Eu una sunt sigura ca Stefan cel Mare se bucura de slava in ceruri. Vorbesti de post si abstinenta... Pai in bataliile alea prin care a trecut el crezi ca isi lua cu el femei si hrana buna?! Macar de am face fiecare 1% din ce a facut el. Dar fiecare cu talantul lui. Unora le e sa fie imparati, altii calugari, altii oameni in lume, dar fiecare trebuie sa ne straduim, cu mijloacele si puterile noastre, sa facem voia lui Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 13.02.2010, 14:20:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

"Dar fiecare cu talantul lui. Unora le e sa fie imparati, altii calugari, altii oameni in lume, dar fiecare trebuie sa ne straduim, cu mijloacele si puterile noastre, sa facem voia lui Dumnezeu."

Exact, glykys. Asta este sfintenia cea adevarata.
Reply With Quote
  #533  
Vechi 13.02.2010, 20:35:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sa lasam totusi Bisericii rolul de a canoniza sfinti,iar noi sa avem libertatea sa ne rugam la cine credem ca ne este mai apropiat si de folos...
...
Multumesc, Daniel. asta am vrut sa spun si eu.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 14.02.2010, 14:30:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"Dar fiecare cu talantul lui. Unora le e sa fie imparati, altii calugari, altii oameni in lume, dar fiecare trebuie sa ne straduim, cu mijloacele si puterile noastre, sa facem voia lui Dumnezeu."

Exact, glykys. Asta este sfintenia cea adevarata.
Poftim, Sophia. Trebuie sa le avem pe toate!

"La parintele Ioan au venit odata doi crestini, si unul dintre ei i-a spus:
- Parinte, eu de cind m-am casatorit nu am calcat nici un post al Bisericii, si m-am unit cu femeia mea numai in zilele ingaduite de Biserica. Si in fiecare seara spunem impreuna Paraclisul Maicii Domnului. Oare ne mintuim sufletele facind asa sau nu?
A intrebat si celalalt:
- Eu cu sotia mea cheltuim numai putini bani pentru cele necesare traiului, iar restul il impartim la saraci. Oare ne vom mintui prin aceasta?
Fara sa le raspunda, parintele a intrat in altar sa se roage. Dupa o vreme a iesit sa le raspunda la intrebari:
- Oare toata viata de familie a unui crestin se rezuma la post si la rostirea unui paraclis in fiecare zi? Nu. Sau se rezuma la milostenia data celor in nevoi? Nici asa, ca altfel unii sectanti ar fi mai bineplacuti lui Dumnezeu dcit drept-credinciosii. Sunt bune faptele voastre, si vor avea plata de la Dumnezeu, dar numai daca veti tine toate poruncile va veti mintui. Ca poate cineva sa faca mari nevointe, dar daca, de exemplu isi uraste vrajmasii, ura aceasta il poate duce in iad. Luati aminte!" (din Danion Vasile, Patericul mirenilor).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 22.02.2010, 15:00:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am citit astăzi câte ceva despre Sfânta Împărtășanie, și mi-a plăcut definția , dacă pot spune astfel, dată de Părinții Bisericii referitoare la Sfâna Împărtășanie, ea find considerată "ARVUNA VIEȚII VEȘNICE". Ne unim cu Dumnezeu prin Împărtășanie și devenim din această viață fii ai împărăției cerurilor. Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #536  
Vechi 22.02.2010, 16:12:52
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cred ca mai curand tineau voievozii posturile si abstinenta in vremile de demult decat o facem noi acum. Si-ale lor domnite tot timpul frecventau manastiri, daca ramaneau vaduve sau la batranete se calugareau cu totul etc. Stefan cel Mare avea duhovnic (Sf. Daniil Sihastrul parca?) si daca stii de Dumnezeu si de responsabilitatea pe care-o ai fata de popor, stiind ca Dumnezeu face si desface prin tine si ca daca nu ai ajutorul Lui, esti terminat cu consecinte dintre cele mai grave, FACI ce-ti spune duhovnicul :P Mai ales ca lupta contra paganilor, adica am duhovnic, ma lupt cu paganii dar parca faptele credintei nu le-as face?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #537  
Vechi 22.02.2010, 19:25:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"Dar fiecare cu talantul lui. Unora le e sa fie imparati, altii calugari, altii oameni in lume, dar fiecare trebuie sa ne straduim, cu mijloacele si puterile noastre, sa facem voia lui Dumnezeu."

Exact, glykys. Asta este sfintenia cea adevarata.
Cati talanti nu ingropam , fara a-i cunoaste , sau ii nesocotim cu buna stinta , din indolenta , lenevie si nepasare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 12:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 21:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10