Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.03.2011, 01:45:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune pentru o inima deznadajduita

Doamne, Dumnezeul meu, Tu care ai facut cerurile si pamantul,care ai dat viata tuturor lucrarilor Tale, in acest ceas in care sufletul meu sta intristat si plin de manie, intinde mana Ta cea atotputernica si ma scoate din aceasta intristare in care singur m-am afundat. Primeste, Doamne, umilita mea rugaciune pe care o indrept catre Tine cu siguranta ca ma vei ajuta.

Fii alaturi de mine Doamne, nu ma parasi niciodata.Iarta-ma ca gresesc mereu inaintea Ta. Imi aduc aminte primele zile cand ma rugam Tie cu credinta si tanjesc dupa ele. Am ajuns sa-mi fie rusine cu Tine, Doamne si de aceea Te rog sa ma ierti si sa ma miluiesti. Nu te-am marturisit in fata oamenilor, Doamne, Dumnezeul meu si in loc sa fiu incredintat ca Tu existi am marturisit gresit despre Tine.Iarta-ma Doamne al meu.

Auzi glasul rugaciunii mele si cererea mea caci ma rog catre Tine precum David psalmistul care zice ”Doamne auzi rugaciunea mea, asculta cererea mea, intru adevarul Tau, auzi-ma intru dreptatea Ta si sa nu intri la judecata cu robul Tau ca nu se va indrepta inaintea Ta tot cel viu”. Pacate mari mi-au cuprins sufletul, ca niste lanturi ma tin si imi frang putin cate putin trupul. Zilele trec, anii se duc si eu raman acelasi pacatos.Dar Tu, Doamne, nu vei inceta sa ma asculti. Tu ma vei ajuta, Doamne al meu si ma vei sprijini. Vei fi alaturi de mine ziua si noaptea,la bucurie si necaz. Caci Tu, toate le randuiesti cu mare intelepciune si Tie marire inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.03.2011, 04:19:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Rugaciune catre Sfintii Arhangheli

Rugăciune către Sfinții Arhangheli

Doamne Dumnezeule, mare Împărate și fără de început, trimite Doamne pe Mihail Arhanghelul și slujitorul Dumnezeieștii Tale slave să gonească pe toți vrăjmașii care se luptă cu noi, și în ceasul ieșirii sufletului meu din ticălosul meu trup, să fie lângă mine și să mă izbăvească de vrăjmașii cei ce-mi chinuie sufletul în ceasul morții sale, și pe Gavriil – vestitorul Prea Curatei Fecioare, pe Rafail, tămăduitorul, neputințelor sufletești și trupești, pe Uriil, Salatiil, Egudiil și Varahiil, trimite Doamne Arhanghelii și îngerii Tăi spre ajutorul nostru, ca să ne scoată de la vrăjmașii cei văzuți și nevăzuți.
O, Dumnezeieștilor, șapte Arhangheli, nu ne lăsați pe noi, cei ce scăpăm la acoperământul vostru, certați-i pe toți cei ce se luptă cu noi, și-i faceți pe ei, ca pe niște praf pe fața pământului, cu puterea voastră cea sfântă.
O, Dumnezeieștilor Arhangheli și îngeri, cei cu pioase aripi, întâilor voievozi ai cereștilor puteri, nu ne lăsați pe noi, cei ce ne rugăm și cerem ajutorul vostru.
O, minunaților Arhangheli și îngeri păzitori ai noștri cei nebiruiți, fiți nouă ajutor întru toate ispitele ce ne împresoară de la diavoli și de la oamenii cei răi, în scârbe, în boli și de toate felurile de nevoi, și ne păzește de tot felul de răutăți sufletești și trupești.
O, marilor șapte Arhangheli, Mihaile, Gavriile, Rafaile, Uriile, Salatiile, Egudiile și Varahiile, nu ne lăsați pe noi, Arhanghelilor izbăvitori de toată înșelăciunea diavolească, biruiți pe toți cei ce se împotrivesc nouă.
Cu puterea cinstitei și făcătoarei de viață Cruci a Domnului, cu rugăciunile Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu și cu ale tuturor sfinților, a marilor Arhangheli și îngeri Mihaile, biruitorule al vrăjmașilor, biruiește pe toți cei ce se luptă cu noi, Gavriile, vestitorul Prea Curatei Fecioare, Rafaile, tămăduitorul neputințelor omenești, tămăduiește neputințele noastre, cele sufletești și trupești, Uriile, care ești raza focului dumnezeirii, luminează-ne și pe noi cei întunecați.
Salatiile, rugătorule către Dumnezeu pentru toți oamenii, roagă-te și pentru noi păcătoșii și ne îndeamnă la rugăciune, la blagoslovenia lui Dumnezeu, care-i întărește pe cei ce se ostenesc, întărește-mă și pe mine, la nevoință și la petrecere monahicească să-mi spovedesc păcatele și sporire la faptă bună dăruiește-mi.
Varahiile, dătătorule de blagoslovenie și mijlocitor al facerilor de bine, mijlocește și pentru mine blagoslovenia lui Dumnezeu și mântuirea și facerea de bine, pentru toate cele sufletești și trupești.
Ajutați-mă pe mine, nevrednica roabă a voastră, și ne izbăviți de cutremur, de potop, de foc, de sabie și de moarte năprasnică și de tot înșelătorul vrăjmaș. Și ne izbăviți pe noi și pe toți cei ce se roagă vouă întotdeauna, acum și pururi și în vecii vecilor.
Amin.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.03.2011, 17:45:35
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit Rugaciune de toata ziua

Doamne,da-mi sa primesc impacat tot ceea ce_mi va aduce ziua aceasta.Ajuta-ma sa ma incredintez cu totul Sfintei Tale Voi. In fiecare clipa a zilei acesteia,povatuieste_ma in toate si ma sprijineste.Oricare-ar fi noutatile ce le voi primi in curgerea zilei,invata-ma sa le primesc cu sufletul impacat si cu credinta tare ca totul este potrivit Voii Tale celei Sfinte. Calauza fii gandurilor mele si simtirilor ,in toate lucrarile mele si-n toate cuvintele . Si in toate imprejurarile nebanuite,ajuta-ma sa nu uit ca totul este ingaduit de Tine . Invata_ma sa ma port in chip drept si cu intelepciune cu fiecare madular al casei mele,fara a intrista pe cineva si netulburand pe niciunul. Doamne ,da-mi puterea de a indura toata oboseala si toate cele ce vor petrece in ziua aceasta . Calauzeste-mi voia si invata_ma sa ma rog ,sa nadajduiesc,sa cred ,sa iubesc,sa rabd si sa iert.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.03.2011, 21:27:11
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit Rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu:

"Imparateasa mea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea strainilor si ajutatoarea saracilor, bucuria celor mahniti, acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul; ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Necazul meu il stii: dezleaga-l precum vrei, ca nu am alt ajutor in afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna in afara de tine, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2011, 21:32:57
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Rugaciune pentru pr. duhovnic

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, care pe desfranata si pe talharul ai primit, primeste si rugaciunea mea pentru robul Tau, duhovnicul meu, parintele (numele) ales de Tine sa poarte povara pacatelor mele in fata Ta, asa cum Tu porti povara lumii intregi in fata Tatalui Ceresc.

Iarta toate greselile lui pentru dragostea si jertfa staruitoare ca sa pun inceput bun de pocainta eu, oaia ratacita. Cerceteaza-l degraba si vezi nevoile lui, vindeca-l de toata boala si intinaciunea trupeasca si sufleteasca si de slabiciunea firii celei cazute. Izbaveste-l de toti vrajmasii vazuti si nevazuti, de tot raul si ispitele care i-au venit pentru pacatele mele. Sporeste-i intelepciunea, indelunga rabdare, linistea, pacea si multumirea sufleteasca. Inmulteste-i puterea, sporeste-i blandetea si purtarea de grija si implineste toate cele de folos lui. Da-I minte luminata si pricepere sfanta care se pogoara de la Tine, Imparatul Luminii. Bine sporeste in el, Doamne si daruieste-l sanatos, indelungat in zile drept invatand cuvantul Adevarului Tau. Amin. (Metanie).

Imparate Ceresc, Mangaietorule, deschide stavilele cerului si ploua peste duhovnicul meu, parintele (numele) belsug de har si bogata mila. Pogoara-te asupra lui, odihneste in el pururea si revarsa peste el multimea indurarilor Tale. Amin.(Metanie)

Maica Domnului, acopera cu Atotputernicul tau Acoperamant pe robul tau, duhovnicul meu, parintele (numele) si roaga-te Bunului Dumnezeu sa-l miluiasca si sa-l mantuiasca pentru rugaciunile tale. Izbaveste-l de toata ispita trupeasca si sufleteasca, curata-l, tamaduieste-l, intareste-l si sanatate deplina daruieste-i. Amin. (Metanie)

Cele noua Puteri Ceresti, Sfintilor Romani, Mucenici si Mucenite, cuviosi si cuvioase, Preacuviosilor Parintilor nostri si Sfinti a caror pomenire se savarseste astazi, impreuna cu Toti Sfintii, rugati-va Bunului Dumnezeu sa miluiasca si sa mantuiasca pe duhovnicul meu, parintele (numele) pentru rugaciunile voastre. Amin.Amin. Amin. (Metanii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.03.2011, 21:51:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune pentru parinti

Dumnezeule, rugandu-ma Tie pentru tatal meu si pentru mama mea, implinesc una din cele mai sfinte datorinte, pe care Tu ai pus-o asupra mea si anume:sa-i cinstesc si sa-i iubesc din tot sufletul meu si din toata inima mea. Cea dintai din indatiririle mele catre ei este de a ma ruga Tie totdeauna pentru sanatatea si bucuria lor, a ma supune si a-i ajuta din toate puterile mele. O, Dumnezeule atotputernic, care binecuvintezi pe fii pentru parintii lor si adesea in dreapta Ta maine ii pedepsesti pentru greselile lor, primeste umila mea multumita pentru binefacerile pe care le reversi neincetat asupra lor. Trimite-le, Preabunule, si-n viitor binecuvantarile Tale si le iarta lor greselile pe care, ca niste oameni, le vor fi facut.
Tu poruncesti sa cinstesc in ei puterea Ta si sa le fiu recunoscator si multumitor pentru viata pe care mi-ai dat-o prin ei si pentru toate ingrijirile ce au avut si au pentru mine. Ajuta-mi dar sa urmez poruncile Tale sfinte, sa le fiu supus, ascultator si sa nu fac nimic care sa-i amarasca si sa-i intristeze. Rasplateste-le, Preabunule, cu facerile Tale de bine pentru dragostea si ingrijirea neadormita pe care totdeauna o au pentru mine. Apara-i de toate nenorocirile si intristarile. Da-le viata lunga, fericita, linistita si cu buna intelegere. Fa-i partasi binecuvantarii Sfintilor Tai. Inmulteste-le roadele ostenelilor lor. Fa sa prisoseaca peste ei binefacerile Tale si sa sporeasca intru tot binele si intru indestulare, ca sa te binecuvantam in toate zilele vietii noastre. AMIN.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.03.2011, 01:26:49
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iarta-ma

Doamne Dumnezeule,iarta-ma,pentru tot ce trebuia sa spun,si nu am spus,pentru tot ce trebuia sa fac,si nu am facut,pentru tot ce trebuia sa iubesc si nu am iubit.Si iarta-ma mai ales ca atunci cand trebuia sa tac,am vorbit.Iarta-ma pentru tot ce am facut rau.Iarta-ma ca nu am vazut binele intotdeauna.Si iarta-ma de pe acum ,ca sigur o sa mai gresesc, in neputinta mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.03.2011, 04:25:18
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Sa nu intri la judecata cu roaba Ta!



Psalmul 142
1. Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta, auzi-mă, întru dreptatea Ta.
2. Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta.
3. Vrăjmașul prigonește sufletul meu și viața mea o calcă în picioare; făcutu-m-a să locuiesc în întuneric ca morții cei din veacuri.
4. Mâhnit e duhul în mine și inima mea încremenită înlăuntrul meu.
5. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mâinilor Tale m-am gândit.
6. Întins-am către Tine mâinile mele, sufletul meu ca un pământ însetoșat.
7. Degrab auzi-mă, Doamne, că a slăbit duhul meu. Nu-ți întoarce fața Ta de la mine, ca să nu mă asemăn celor ce se coboară în mormânt.
8. Fă să aud dimineața mila Ta, că la Tine îmi este nădejdea. Arată-mi calea pe care voi merge, că la Tine am ridicat sufletul meu.
9. Scapă-mă de vrăjmașii mei, că la Tine alerg, Doamne.
10. Învață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul meu. Duhul Tău cel bun să mă povățuiască la pământul dreptății.
11. Pentru numele Tău, Doamne, dăruiește-mi viață. Întru dreptatea Ta scoate din necaz sufletul meu.
12. Fă bunătate de stârpește pe vrăjmașii mei și pierde pe toți cei ce necăjesc sufletul meu, că eu sunt robul Tău.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.03.2011, 04:33:02
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Ajutorului omenesc nu ne incredinta pe noi Stapana!



„Ajutorului omenesc nu ne încredința pe noi, Preasfântă Stăpână, ci primește rugăciunile robilor tăi, că scârbele ne cuprind și nu putem răbda săgetările diavolilor; acoperământ nu ne-am agonisit nicăieri unde să scăpăm noi, păcătoșii, pururea fiind biruiți; mângâiere nu avem afară de tine, Stăpâna lumii. Nădejdea și folositoarea credincioșilor, nu trece rugăciunile noastre, ci le fă de folos. Nimeni din cei ce aleargă la tine nu iese rușinat, Născătoare de Dumnezeu Fecioară; ci, cerând dar bun, primește dăruirea cea către cererea cea de folos. Prefacerea celor scârbiți, izbăvirea celor neputincioși fiind, izbăvește pe robii tăi, Născătoare de Dumnezeu Fecioară, pacea celor din războaie, liniștea celor înviforați, singura folositoare a credincioșilor.“ (tropare din Paraclisul Maicii Domnului)
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.03.2011, 05:02:06
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Multumesc Doamne,pentru toate cate ne-ai daruit!

Rugaciune de multumire


Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeu milostiv si indurator, a carui dragoste de oameni nu are margini; ma inchin slavei Tale cu teama si cuviosie, ca sa-Ti multumesc pentru tot ce mi-ai dat, mie robului Tau. Slava Tie Doamne, Te laud si iti cant, Stapane si Binefacatorule. Din nou ingenunchez in fata Ta, ca sa iti multumesc pentru mila si bunatatea Ta, si ma rog ca si de acum inainte sa faci minuni pentru mine, pentru ca dragostea mea pentru Tine, si pentru semenii mei sa creasca. Scapa-ma de toate relele si de toate nevoile. Da-mi liniste si pace, in toate zilele mele, ca sa pot multumi Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor. Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
3 rugaciuni tamadu Rugaciuni 0 02.10.2012 18:40:17
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50