Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.07.2016, 12:53:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Evident ca nu!

In mod normal, in accelasi timp, un barbat nu poate fi casatorit decat cu o singura femeie!

Din punct de vedere legal si al statului, daca un barbat sau o femeie divorteaza, au dreptul ulterior de a se recasatori cu alte persoane de sex opus!
Înseană că Regele Solomon, și fiul său, Proorocul și Împăratul David, după părerea ta, nu erau întregi la minte ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.07.2016, 12:56:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dupa tovarasu' Florin, nici aia care nu fac sex inainte de casatorie nu sunt intregi la minte.

Ca deh, daca se iubesc, si au ganduri serioase, de ce sa se abtina??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.08.2016, 09:16:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Înseană că Regele Solomon, și fiul său, Proorocul și Împăratul David, după părerea ta, nu erau întregi la minte ?
Dumneavoastra va referiti la o cu totul alta perioada istorica, in cu totul alte conditii sociale, economice si politice!

Insa astazi este unanim acceptat (cel putin in traditia si cultura europeana) faptul ca un barbat poate fi casatorit, in accelasi timp, cu o singura femeie!

Si asa este si normal- un barbat intreg la minte nu poate iubi (si evident nu poate aveea o relatie serioasa sau o casnicie) , in accelasi timp, decat cu o singura femeie!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.08.2016, 09:21:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dupa tovarasu' Florin, nici aia care nu fac sex inainte de casatorie nu sunt intregi la minte.

Ca deh, daca se iubesc, si au ganduri serioase, de ce sa se abtina??

Imi pare rau- dar faceti afirmatii false!

-Nu am spus nicioadata ca cei care decid a nu aveea relatii intime inainte de casatorie ar fi asa cum spuneti dumneavoastra! Va rog sa nu-mi atribuiti afirmatii pe care nu le-am facut.
Daca doi tineri, care sunt impreuna, si intentioneaza a se casatori, decid sa nu aibă relatii intime pana la casatorie, este alegerea lor, si nu sunt cu nimic de blamat, si i inteleg!

-Insa pe de alta parte, nu mi se pare normal nici a blama sau a critica doi tineri, care au o relatie serioasa, bazata pe sentimente autentice reciproce, si care intentioneaza a se casatori si a-si intemeia o familie, si au relatii intime si inainte de casatorie.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.08.2016, 10:40:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
-Insa pe de alta parte, nu mi se pare normal nici a blama sau a critica doi tineri, care au o relatie serioasa, bazata pe sentimente autentice reciproce, si care intentioneaza a se casatori si a-si intemeia o familie, si au relatii intime si inainte de casatorie.
Si cum ramane cu morala ortodoxa tovarase?

Aici religia nu mai e buna, e depasita, trebuie sa ne indreptam privirea spre noi culmi de glorioasa prezenta in statistici a cresterii numarului de divorturi si scaderii natalitatii si a numarului de casatorii?

Ca vorba aia, de ce sa mai cumperi vaca, daca laptele e gratis??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.08.2016, 10:42:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dumneavoastra va referiti la o cu totul alta perioada istorica, in cu totul alte conditii sociale, economice si politice!

Insa astazi este unanim acceptat (cel putin in traditia si cultura europeana) faptul ca un barbat poate fi casatorit, in accelasi timp, cu o singura femeie!

Si asa este si normal- un barbat intreg la minte nu poate iubi (si evident nu poate aveea o relatie serioasa sau o casnicie) , in accelasi timp, decat cu o singura femeie!
Pai unde e logica? Sanitatea mentala e tot una cu "traditia unanim acceptata"?

Pai lamureste-ne atunci, care sunt aia sanatosi, unde "traditia unanim acceptata" implica casatoria cu mai multe femei sau cu una singura?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.08.2016, 11:25:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cum ramane cu morala ortodoxa tovarase?

Aici religia nu mai e buna, e depasita, trebuie sa ne indreptam privirea spre noi culmi de glorioasa prezenta in statistici a cresterii numarului de divorturi si scaderii natalitatii si a numarului de casatorii?

Ca vorba aia, de ce sa mai cumperi vaca, daca laptele e gratis??

Ce comparatie puteti face!

Si de unde ideea asta ca doi tineri care au sentimente autentice reciproce, au o relatie serioasa bazata pe acestea, intentioneaza a se casatori si se casatoresc apoi, dar au relatii intime si inainte de casatorie, neaparat dupa aia vor ajunge sa divorteze ?!

Faptele va contrazic- am cunoscut si cunosc oameni (chiar prieteni) care au facut cum am aratat mai sus, si au casnicii fericite , cu familii bine inchegate si fericite si cu copii!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.08.2016, 11:31:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai unde e logica? Sanitatea mentala e tot una cu "traditia unanim acceptata"?

Pai lamureste-ne atunci, care sunt aia sanatosi, unde "traditia unanim acceptata" implica casatoria cu mai multe femei sau cu una singura?

Evident ca cei care sunt casatoriti cu o singura femeie! Astazi- cel putin in Europa- nici un barbat intreg la minte nu cred ca poate concepe a fi casatorit (in fata autoritatilor de stat si a ofiterului starii civile) cu mai multe femei in accelasi timp!


Iar din punct de vedere al relatiilor inter-umane in general, nici un barbat intreg la minte nu cred ca ar putea spune ca iubeste si are o relatie serioasa cu mai multe femei, in accelasi timp!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.08.2016, 12:25:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ce comparatie puteti face!

Si de unde ideea asta ca doi tineri care au sentimente autentice reciproce, au o relatie serioasa bazata pe acestea, intentioneaza a se casatori si se casatoresc apoi, dar au relatii intime si inainte de casatorie, neaparat dupa aia vor ajunge sa divorteze ?!

Faptele va contrazic- am cunoscut si cunosc oameni (chiar prieteni) care au facut cum am aratat mai sus, si au casnicii fericite , cu familii bine inchegate si fericite si cu copii!
Relatiile sexuale inainte de casatorie nu au logica fara contraceptive, si aici te lovesti de alt element care nu este apreciat in lumea ortodoxiei.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar din punct de vedere al relatiilor inter-umane in general, nici un barbat intreg la minte nu cred ca ar putea spune ca iubeste si are o relatie serioasa cu mai multe femei, in accelasi timp!
Abia putem sa ne descurcam cu cate o femeie... mai multe ar fi macel :))
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.08.2016, 13:37:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ce comparatie puteti face!

Si de unde ideea asta ca doi tineri care au sentimente autentice reciproce, au o relatie serioasa bazata pe acestea, intentioneaza a se casatori si se casatoresc apoi, dar au relatii intime si inainte de casatorie, neaparat dupa aia vor ajunge sa divorteze ?!

Faptele va contrazic- am cunoscut si cunosc oameni (chiar prieteni) care au facut cum am aratat mai sus, si au casnicii fericite , cu familii bine inchegate si fericite si cu copii!
Neaparat nu, dar nu poti face legatura intre libertinajul propus de tine si restul trendurilor.

Cele cateva cazuri care le cunosti tu, nu infirma statisticile.

Si nu ne-ai raspuns, de ce in cazul asta sfidezi morala ortodoxa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde