Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2007, 23:18:06
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ptr luly si altii care se cred mai ... ortodocsi decat alti ortodocsi:

si in BOR la botez afundarea se face complet si de 3 ori, si se boteaza copilul in numele Sfintei Treimi. sic!

ptr dulcineea : sper ca ti-au folosit adresele.
multumesc mult.iti doresc o saptamana frumoasa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.08.2007, 23:44:17
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand ancah:
Luly:Randuiala Sf Botez trebuie sa fie efectuata corect pt ca botezul sa fie valid

Drept sa-ti spun nu inteleg paralele facuta de tine intre botez si Cincizecimi. Poti sa-mi explici, Luly draga?



Nu ai citit cu atentie...vorbeam de limba de oficiere a botezului... Te rog sa mai citesti odata... Multumesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2007, 00:08:14
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand mirelat:
ptr luly si altii care se cred mai ... ortodocsi decat alti ortodocsi:

Sa stii ca nu ma cred mai ortodox decat alti ortodocsi, ci doar un ortodox care respecta canoanele Sf Parinti si care incerca sa reinvie dorinta de conservare a credintei in inimile credinciosilor.
Sf Marcu al Efesului spunea: "Nu exista concesie in materie de credinta."

Citand mirelat:
si in BOR la botez afundarea se face complet si de 3 ori, si se boteaza copilul in numele Sfintei Treimi. sic!


Cu parere de rau te anunt ca sunt din ce in ce mai putini preoti care oficiaza botezul corect(cele trei afundari complete). Vrei un exemplu? Preot calugar din Bucuresti(cred) a oficiat un botez (la care nasi au fost Prigoana si Bahmuteanu) prin stropire!!!(am vazut cu ochii mei la televizor). Si sunt multi preoti in zilele noastre care fac botezul prin stropire sau turnare!

"sic!"? ce inseamna asta? eu nu sunt intr-un concurs cu tine ca sa vedem cine e mai tare... eu prezint doar randuielile ce ar trebui respectate cu sfintenie. se pare ca tu vrei doar sa ma contrazici. pt tine e doar un joc(din cate se pare)...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.08.2007, 05:47:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

luly, poti sa-mi spui si mie cum boteza Sf. Ioan Botezatorul?!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2007, 23:43:26
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Vreau sa spun un lucru:

Sf Ioan boteza si inainte de a veni Mantuitorul "sa se boteze de la Ioan" si nu erau cunoscute cele trei persoane ale Sf Treimi.

Botezul respectiv se facea inainte de a sta Domnul trei zile in mormant(ceea ce simbolizeaza cele trei afundari complete). Si inca ceva... aceasta randuiala de oficiere a Sf Botez a fost intarita de Sf Parinti, care la randul lor au fost luminati si inteleptiti de Sf Duh.
Cele trei afundari de la Sf Botez reprezinta cele trei zile in care Mantuitorul a stat in mormant.
Nu are nici o relevanta cum boteza Sf Ioan.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2007, 00:09:50
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

hai sa va intreb ceva in legatura cu botezul copiilor mei.
se da situatia: primmul copil a fost botezat doar prin stropire, imi amintesc perfect, chiar m-am mirat putin, dar apoi m-am gandit ca daca slujba si rugaciunile de pogorare a sfantului duh au fost spuse, nu-i nici o problema, si apoi preotul stie ce face(argumentul autoritatii). la al doilea, peste cativa ani , acelasi preot, de la biserica parohiei noastre, pe timp de iarna, cu biserica recisoara, a efectuat botezul cu scufundare cu tot.
se cere:
1)a ma lamuri cineva daca botezul copilului nr.1 e valabil, sau , Doamne fereste, ar trebui s-o mai botez odata;
2)a incerca o elucidare a atitudinii preotului, in varsta de altfel, oare in perioada dintre cele 2 botezuri o mai fi citit cate ceva sau i-a fost solicitat de catre mai-marii lui sa nu mai faca treaba de mantuiala, la reclamatia vreunui nemultumit?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2007, 05:56:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cand sotul meu a fost confirmat ortodox nu s-a pus problema ca trebuie sa se boteze din nou, la ortodocsi, ci i s-a recunoscut botezul catolic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2007, 15:34:55
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

am pus si eu ieri o intrebare. si e chiar o problema referitoare la copilul meu. majoritatea aveti copii si stiti ca ei sunt o valoare pt. parinti.
nu raspunde nimeni?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2007, 15:43:42
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Elena, te rog pune aceasta intrebare duhovnicului tau, daca ai unul ( vezi ca ti-am raspuns acolo unde cereai ajutor in acest sens) nu cauta ajutor la noi. Nu ne jucam cu botezul!! Mai mult ceea ce s-a intamplat acolo stiti voi, fam ta si parintele respectiv. Este o problema serioasa, sa te indoiesti de botezul copilului tau! Te rog din inima MERGI LA DUHOVNIC! Poate altii iti vor raspunde cu detalii..dar eu raman la parerea mea MERGI LA DUHOVNIC!
jenica
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2007, 06:45:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina-elena
am pus si eu ieri o intrebare.
intrebarea ta nu era retorica?! sa nu-mi spui ca tu chiar iti pui aceasta problema!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00