Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.02.2015, 12:33:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Of, of...Corinusha, dacă ai ști despre ce (cine) vorbești. Să dea Domnul să conștientizezi.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.02.2015, 12:33:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Regulă" inventată de cine (în cazul unui sugar)?
Biserica nu impune o asemenea regulă.

Fiecare părinte ar trebui să cunoască măsura copilului său și în funcție de măsura copilului (sugar) să se adapteze regulii cu pași mărunți, cu măsură, "întrucât regula e pentru folosul omului iar nu omul pentru folosul regulii" (cum spunea și Cezar).
Găsesc în cartea "Viața și învățătura Sfântului Siluan Athonitul", la pagina 33. Cuviosul Sofronie zice așa:

"Regula e comună tuturor, dar viața fiecăruia e diferită, personală. Și dacă fiecare își are propria sa viață personală, acest lucru era adevărat și pentru Semion." (e vorba despre Sf. Siluan - n.m.)

Dar unii sunt mai catolici decât Papa, nu?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 18.02.2015, 12:44:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare că da. :)
Stai că apare imediat și-un canonist (rigid), să vezi atunci "cer de artificii"... :)))

Last edited by ovidiu b.; 18.02.2015 at 12:51:03.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.02.2015, 13:00:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Of, of...Corinusha, dacă ai ști despre ce (cine) vorbești. Să dea Domnul să conștientizezi.
Daca te referi la Impartasanie, posibil sa nu stiu despre e (cine) vorbesc. Dar sa nu uitam ca si medicina a fost lasata e Dumnezeu; asta mie imi zice ceva.

daca te referi la altceva, imi explici si mie la ce te referi si imi explici te rog si ce e asa gresit in gandirea mea aici? Chiar vreau sa stiu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.02.2015, 16:09:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Pentru ca chiar sunt copii care au problema asta dupa orice cantitate de orice ingerata. Mai ales daca sunt alaptati exclusiv. Aici intervin mai multe si depinde de la copil la copil. Anita, oare copiii aia au fost asa re iresponsabili ca nu l-au dus si la oftalmolog si DOAR Sfanta Impartasanie l-a vindecat? Nu zic a n-ar fi avut vreun rol in vinecare; nu contest asta; dar sa spui ca asta l-a vinecat mi se pare putin deplasat, mai ales ca parintii aia apar ca niste iresponsabili care au refuzat sa il trateze pe micut.
Un copil poate sa creasca armonios si linistit si daca nu este impartasit. De asemenea, poate fi ferit de rele si daca e neimpartasit. Nu e o regula generala. Nu uita ca si copii mici, chiar si bebelusii au personalitate proprie, unii sunt mai linistiti, altii mai nazdravani, altii mai agitati, iar cresterea armonioasa tine foarte mult de CUM il cresc parintii pe copil (stil de viata, alimentatie, eduatie etc) si de personalitatea acestuia.

Hai sa nu punem pe seama impartasaniei chiar toate lucrurille astea, cand exista atatia alti factori care contribuie.
Repet, nu zic neaparat ca Sf. Impartasanie nu ajuta, dar eu cred c ajuta cel mai mult in dezvoltarea duhovniceasca ulteroara a copilului, si asta mai ales cand copilul mai si intelege cate ceva.
A fost ,dar nu se vindeca ,ii lacrima un ochi ,trebuia operat pt desfundarea canalului lacrimal.
Duhovnicul a sfatuit-o sa il impartaseasca cateva duminici la rand si apoi daca e cazul sa il duca la operatie.
Vad aici obiectii ,chiar nu credeti ca Hristos vindeca?
Vad si cei mai cu pretentii ,care merg des la biserica ridica obiectii. Sa lasam partea miraculoasa ,trebuie sa credem in Hristos care vindeca si trupul nu numai sufletul. O cunosc personal pe mama acelui copil ,el are acum in jur de 13 ani.
Mai fratilor ,unde e credinta voastra ?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.02.2015, 16:39:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dacă îi lăcrima un ochi copilului iar aceasta era o problemă medicală și nu s-a putut rezolva nicicum, iar dacă doar prin credință și prin Sfânta Împărtășanie s-a rezolvat problema copilului, atunci e clar o intervenție Dumnezeiască, un dar minunat. Slavă Domnului!
Dar mie tot nu-mi place cum vă grăbiți voi, unii credincioși (de obicei femeile noastre evlavioase și mult sentimentale) să vedeți peste tot minuni și semne. Eu cred că exagerați și, mai ales, cred că stați prost la capitolul umilință și mai și răspândiți duhul ăsta. Pentru că nu trebuie să fii un munte de smerenie ca să faci ascultare de Dumnezeu pe calea tuturor celor care, în lumea de azi, merg la doctor și fac cele ce se fac la doctor. De parcă pe vremuri creștinii nu apelau la doctori și leacuri din ierburi și de parcă Sfântul Vasile nu a întemeiat bolnițe, ci doar case de rugăciuni sentimentale. Doar mândrii și mândruțele strâmbă din nas și, crezîndu-se cu ocrotire specială de la Dumnezeu așteaptă să facă Domnul minuni speciale pentru ei, la tot pasul.
Oameni buni care vânați minuni, noi creștinii spunem "Doamne ajută!", iar nu "Doamne, io trândăvesc iar Tu fă pe toate în locul meu". Cerem ca Domnul să Se alăture efortului nostru, să plinească smerenia noastră, iar nu să ne cinstească trândăvia și bazaconiile trăind în locul nostru ceea ce noi am putea trăi și singuri, de n-am fi vânători de minuni și trândavi peste măsură.
Îl chemăm pe Hristos la împreună-lucrare, nu la a ne face treaba în locul nostru. Că nu noi suntem stăpânul iar El sclavul, Doamne iartă-mă, ci noi Îi suntem robi iar El ne e Stăpânul. Știind noi bine că Domnul nu iubește pe sluga cea vicleană și trândavă, în schimb ajută pe cel truditor și smerit. Întrucât Domnul e atotmilostiv și îndurat și atotputernic.
Și apoi, Îl cam faceți pe Domnul doritor de handicapați. Voi când vă creșteți copiii îi voiți handicapați? Nu le dați voie să crească și să facă singuri sarcini pe măsura puterilor lor? Cum îi ajutați - oare făcînd temele în locul lor? Muindu-le și mestecîndu-le posmagii? Păi, mă iertați, Domnul e un părinte care voiește ca fiii Lui să fie apți de a-și purta singuri sarcinile, după puteri. Ne vrea râvnitori și zdraveni foarte, capabili de a trăi și rezolva probleme variate, iar intervenția Lui e doar atunci când noi nu putem înainta singuri prin mijloacele noastre omenești. Atunci da, ni se alătură și El, pentru a plini și sfinți faptele noastre sau pentru a face ceea ce nouă ne e imposibil dar merită totuși făcut ("Fără Mine nimic nu puteți face"). Cu o condiție, însă: ca faptele și voia noastră să ne fie de real folos, adică să fie în duhul voii Lui, spre mântuirea noastră. Cum altfel să înțelegem pronia Domnului?
Așadar nu mai răspândiți morbul duhului sectar, că numai sectarii fug de doctori și așteaptă minuni peste minuni, în credința lor rătăcită de Adevăr.

Asta nu înseamnă că Sfânta Împărtășanie nu face minuni. Face, a făcut mereu și va face cât va voi Domnul, numai că aceasta nu validează înclinația unora spre superstiție și religiozitate bolnăvicioasă.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.02.2015, 08:37:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am spus ,copilul trebuia operat la Bucuresti la spitalul de oftalmologie ,ce e rau ca nu a mers la medic ,nu inteleg.
Credinta in puterea vindecatoare a sfintei Impartasanii o socotiti superstitie?
Asta e lene ,ca mergem la Hristos si nu la medic?
Cand se impartasesc credinciosii preotul spune: "'spre iertarea pacatelor ,sanatate si viata de veci"
Sa mergem cand ne impartasim cu credinta ca Hristos ne vindeca de tot ce e rau in noi ,patimi si boli si vom primi pe masura credintei noastre.Si a vredniciei ,bineinteles.
Daca Hristos nu vrea sa ne vindecam putem sa cutreieram toate spitalele.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.02.2015, 08:51:39
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Anita, recunosc ca, credinta mea, e altfel si nu ma grabesc deloc ca sa cred ca impartasania singura vindeca. Nu avem noi de unde sa stim ca poblema nu a fost ameliorata si ca poate, si peste 10 ani, problema va reveni. De unde sa stim daca copilul nu cumva a dezvoltat ceva anticorpi care l-au ajutat in vindecare?
Observ peste tot oameni (mai ales femei, cum bine zicea cineva mai sus) care pun pe seama miracolelor Dummnezeiesti si lucruri (boli mai ales) care se pot vindeca si de la sine sau lucruri care pot fi explicate (deci dca pot fi explicate, u ma sunt miracole).
Cred in miracole, dar nu cred ca absolut orice vindecare sau alte lucruri sunt miracole
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.02.2015, 10:33:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

[quote=ovidiu b.;581222]Exagerezi. Am un priten care locuiește la țară și, uneori merge cu familia pe jos 6 km la mănăstire (au copil sugar). Acolo le place lor să meargă. Au și biserică în sat. Nu spun că trebuie să faci și tu la fel, dar să înțelegi că poate, dacă vrei.

[quote]


Ovidiu b. fiecare parinte este responsabil pentru sanatatea copilului lui si-l creste si-l protejeaza asa cum se pricepe si cum este calauzit de Dumnezeu. Eu una nu vreau sa-mi asum riscul unor raceli grave la o varsta asa de mica.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.02.2015, 10:35:50
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Maria32, am o impresie, care sper sa nu corespunda realitatii, ca sunteti animata de un duh de fronda in contra Bisericii din care sustineti a face parte. Va invit sa raspundeti cu calm si intelepciune la cateva chestiuni.
1) Este sau nu Biserica administratoare a Sacramentelor ? In aceasta eventuala calitate, are sau nu legitimitate in a impune reguli in felul in care sunt administrate, reguli care pot fi scrise ori nescrise ?

2) Este sau nu este Biserica maica si invatatoare (=mater et magistra) in materie sacramentala ? In aceasta calitate, ii datoram sau nu ascultare asa cum niste copii care nu inteleg raspunsurile la toate intrebarile asculta, totusi, de mama lor in baza iubirii si increderii pe care o au ?

3) Are sau nu capabilitatea preotul de la parohia pe care o frecventati ca, in baza puterii cheilor, sa modifice in cazul dv modul cum trebuie aplicate regulile (fie in sensul indulcirii, fie al inaspririi) ?

1. Am o problema cu regulile nescrise recunosc. Pentru ca nu inteleg de ce nu pot fi scrise. Inainte vreme inteleg, dar acum nu ar trebui deloc sa fie greu ca aceste reguli sa fie scrise si publicate pentru ca toti crestinii sa le poata citi.
2. Da, este, si da, ii datoram ascultare.
3. Nu, nu vad de ce ar avea doar pentru ca este preot intr-o parohie de care azi apartin si maine nu mai apartin daca imi schimb domiciliul. Mi s-ar parea normal ca toti preotii sa aplice aceleasi reguli nu unul sa fie hais si altul cea, asa nu mai intelege omul nimic. Si nu vorbesc aici de aplicarea unei derogari intr-un caz aparte ci de reguli general valabile.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05