Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.05.2010, 23:26:12
Mihail_D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Biserica a tinut duminica ca zi de odihna.Referinte in aceasta privinta avem de la parintii apostolici, pe la sfarsitul sec I inceputul sec II.Chiar inainte de Iustin Martirul.

Ignatie Teoforul ,ucenic al sfantului Apostol Ioan, martirizat in 107 d Hr spune in Epistola catre Magnezieni in capitolele 8-10:

"Sa nu fiti inselati cu invataturi straine nici cu basme vechi,care nu sint de folos;daca si acum traim dupa lege atunci marturisim ca n-am primit harul."

"Asadar cei care au trait in randuielile cele vechi, si au venit la nadejdea cea noua, sa nu mai tina sambata, ci ziua Domnului, in care si viata noastra a rasarit prin El (Hristos) si prin moartea Lui, pe care unii o tagaduiesc."

"Indepartati, dar aluatul cel rau, cel invechit, cel inacrit, si prefaceti-va in aluat nou, care este Iisus Hristos.Sarati-va cu El, ca sa nu se strice cineva dintre voi, pentru ca dupa miros va veti vadi.Este o nebunie sa vorbesti de Hristos si sa traiesti ca iudeii.Ca nu crestinismul a crezut in iudaism, ci iudaismul in crestinism, in care s-a adunat toata limba, care a crezut in Dumnezeu.”

Din Epistola lui Varnava(Barnaba) 15:8-9 , 96 d Hr "In sfarsit le mai spune: "Lunile voastre cele noi si sambetele nu le mai sufar" .Iata ce vrea sa spuna : "Nu-mi plac sabatele de acum, ci sabatul acela pe care eu l-am facut,in care, dupa ce Ma voi fi odihnit de toate voi face inceput zilei a opta, care este inceputul altei lumi".De aceea sarbatorim cu bucurie ziua a opta, dupa sambata, in care si Hristos a inviat si, dupa ce s-a aratat s-a inaltat la ceruri."

Din Didascalia , Invatatura celor 12 apostoli cap 14:1(atestat ca atare inclusiv de critica, probabil de prin anii 50-70 d.Hr) "Cand va adunati in ziua Domnului, frangeti painea si multumiti, dupa ce mai intai v-ati marturisit pacatele voastre ca jertfa sa fie curata."

+

Pliniu cel Tanar-113-scrie Imp. Traian ca ,,crestinii se aduna in ziua soarelui si canta lui Hristos si se feresc de orice lucru.,,
- Sf Iusin Martirul-153- scrie:In ziua numita a soarelui, cand Hristos a inviat din morti, toti crestinii de prin sate si orase si campii se aduna si serbeaza ziua Domnului.,,
Sf Clement al Alexandriei-194-zice:,,Vechea zi a saptea n-a ajuns decat o zi de lucru si in locul ei serbam ziua Domnului cu totii.,,
Tertulian din Cartagina-200- zice : ,,Duminicile noi ne bucuram si tinem invierea Domnului.,,
Obosesti intreband sfinti si parinti. intoarce-te la scriptura si vei gasi Adevarul. Nu e o idee,ci e o Persoana: Domnul Iisus Hristos.
  #122  
Vechi 06.05.2010, 15:46:18
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Sa nu fiti inselati cu invataturi straine nici cu basme vechi,care nu sint de folos;daca si acum traim dupa lege atunci marturisim ca n-am primit harul."
Deci timp de milenii a domnit "legea", dupa care in mod cronologic a fost inlocuita de "har".
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Asadar cei care au trait in randuielile cele vechi, si au venit la nadejdea cea noua, sa nu mai tina sambata, ci ziua Domnului, in care si viata noastra a rasarit prin El (Hristos) si prin moartea Lui, pe care unii o tagaduiesc."
Moartea si invierea nu sunt tagaduite netinand "ziua Domnului".
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Indepartati, dar aluatul cel rau, cel invechit, cel inacrit, si prefaceti-va in aluat nou, care este Iisus Hristos.Sarati-va cu El, ca sa nu se strice cineva dintre voi, pentru ca dupa miros va veti vadi.Este o nebunie sa vorbesti de Hristos si sa traiesti ca iudeii.Ca nu crestinismul a crezut in iudaism, ci iudaismul in crestinism, in care s-a adunat toata limba, care a crezut in Dumnezeu.”
Si de ce a mai zis Cristos ca mantuirea vine de la iudei, daca astia sunt vai de ei?
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Din Epistola lui Varnava(Barnaba) 15:8-9 , 96 d Hr "In sfarsit le mai spune: "Lunile voastre cele noi si sambetele nu le mai sufar" .Iata ce vrea sa spuna : "Nu-mi plac sabatele de acum, ci sabatul acela pe care eu l-am facut,in care, dupa ce Ma voi fi odihnit de toate voi face inceput zilei a opta, care este inceputul altei lumi".De aceea sarbatorim cu bucurie ziua a opta, dupa sambata, in care si Hristos a inviat si, dupa ce s-a aratat s-a inaltat la ceruri."
De teama sa nu recunoastem adevarul ne-am incurcat de tot.
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pliniu cel Tanar-113-scrie Imp. Traian ca ,,crestinii se aduna in ziua soarelui si canta lui Hristos si se feresc de orice lucru.,,
- Sf Iusin Martirul-153- scrie:In ziua numita a soarelui, cand Hristos a inviat din morti, toti crestinii de prin sate si orase si campii se aduna si serbeaza ziua Domnului.,,
Sf Clement al Alexandriei-194-zice:,,Vechea zi a saptea n-a ajuns decat o zi de lucru si in locul ei serbam ziua Domnului cu totii.,,
Tertulian din Cartagina-200- zice : ,,Duminicile noi ne bucuram si tinem invierea Domnului.,,
Oamenii cand au facut asa sunt convins ca au fost sinceri. Dar eu si cu tine care avem Scripturi si putem sa citim, mai putem noi sa ni-i luam pe ei ca reper?
  #123  
Vechi 06.05.2010, 21:19:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Nu ati obosit ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #124  
Vechi 06.05.2010, 21:50:10
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu ati obosit ?
Nu se vede?
  #125  
Vechi 07.05.2010, 16:52:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Deci timp de milenii a domnit "legea", dupa care in mod cronologic a fost inlocuita de "har".
Moartea si invierea nu sunt tagaduite netinand "ziua Domnului".
Si de ce a mai zis Cristos ca mantuirea vine de la iudei, daca astia sunt vai de ei?
De teama sa nu recunoastem adevarul ne-am incurcat de tot.
Oamenii cand au facut asa sunt convins ca au fost sinceri. Dar eu si cu tine care avem Scripturi si putem sa citim, mai putem noi sa ni-i luam pe ei ca reper?

Nici scrierile Sf Parinti nu trebuiesc interpretate de orice coate-goale, exemplu` tau.Parintele se referea acolo la cei care vietuiesc dupa sistemul legii vechi si care nu traiesc dupa Hristos.

Tine tu sambata daca asa vrei, intra in sinagogi si tine legea veche.Pune tu vin nou in burduf vechi.

A negat cineva ca mantuirea este din iudei?

Personal ma indoiesc ca ai citit de mai multe ori Sfanta Scriptura in intregime de la cap la coada decat mine.Si cu interpretarea Sfintei Scripturi, iarasi, nu e pentru orice coate-goale... Sabatul s-a schimbat, pune mana pe bibliutza si cerceteaza Evrei 4:7-9.La fel cum si legea si preotia s-au schimbat Evrei 7:12.Pe cine vrei tu sa inveti , neinvatatule?Cum iti permiti sa vorbesti la modul asta de Sfintii Parinti, calauza oarba?
  #126  
Vechi 07.05.2010, 16:54:13
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Going...incepe urmatoarea repriza!
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #127  
Vechi 07.05.2010, 17:14:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihail_D Vezi mesajul
Obosesti intreband sfinti si parinti. intoarce-te la scriptura si vei gasi Adevarul. Nu e o idee,ci e o Persoana: Domnul Iisus Hristos.
Apostolii au stat in preajma Mantuitorului timp indelungat si unele lucruri nu le intelegeau, dar noi cei care avem mintea intunecata de patimi si nu avem nevointa si rugacinea Sfintilor? De foarte multe ori intalnesc aceasta mandrie- intreaba tu...., n-ai nevoie de sfinti....etc. In tainele lui Dumnezeu nu se patrunde cu aceste forme de autosuficienta, ci cu smerenie.
  #128  
Vechi 07.05.2010, 17:22:12
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nici scrierile Sf Parinti nu trebuiesc interpretate de orice coate-goale, exemplu` tau.Parintele se referea acolo la cei care vietuiesc dupa sistemul legii vechi si care nu traiesc dupa Hristos.
Te enervezi repede, asa e cand te depaseste discutia, dar e de inteles. Data viitoare daca nu ai "resurse" pentru subiectul dezbatut, nu te mai baga.
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Tine tu sambata daca asa vrei, intra in sinagogi si tine legea veche.Pune tu vin nou in burduf vechi.
Aici se face o discutie pur teoretica, nu tin nicio sambata, cum sunt convins ca nici tu nu tii nicio duminica, dar hai macar sa incercam sa facem un pic de lumina. Sau ti-e frica sa nu cumva sa fie nevoie sa "treci" la evreii mesianici, adventisti, baptisti de ziua a saptea? Te-ar duce mintea.
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Personal ma indoiesc ca ai citit de mai multe ori Sfanta Scriptura in intregime de la cap la coada decat mine.Si cu interpretarea Sfintei Scripturi, iarasi, nu e pentru orice coate-goale... Sabatul s-a schimbat, pune mana pe bibliutza si cerceteaza Evrei 4:7-9.La fel cum si legea si preotia s-au schimbat Evrei 7:12.Pe cine vrei tu sa inveti , neinvatatule?Cum iti permiti sa vorbesti la modul asta de Sfintii Parinti, calauza oarba?
Lasa Danut, nu mai fi asa suparat si incuiat, avand impresia ca as vrea sa invat eu pe cineva prin faptul ca-mi expun o opinie, destul de documentata de altfel, spre deosebire de tine care ai tupeul sa spui ca SF. Apostol Pavel si-ai permis sa faca schimbari prin legea data de Dumnezeu.

Ce va opreste sa recunoasteti niste chestiuni simple, limpezi, nu stiu, ca doar nu va "converteste" nimeni cu forta in alta parte.
  #129  
Vechi 07.05.2010, 17:33:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ia spune documentatule si invatatule... Ce fel de zile au fost zilele creatiei?Trebuiesc interpretate literar zilele , noptile si diminetile actului creator din Geneza?Ce fel de 'zile,nopti si dimineti' au fost pana in ziua a 4 a cand au fost create soarele si luna?Trebuie interpretata literar odihna lui Dumnezeu si ziua a saptea din Geneza?Oboseste oare Dumnezeu si se sleieste de puteri?S-a incheiat ziua a saptea din Geneza?S-a incheiat Odihna lui Dumnezeu?A fost ziua a saptea despre care se zice ca s-a odihnit Dumnezeu sambata?Este Ziua a saptea a creatiei sambata?

Haide documentatule, invata-ma!
  #130  
Vechi 07.05.2010, 18:05:26
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Trebuiesc interpretate literar zilele , noptile si diminetile actului creator din Geneza?
Literal vrei sa spui, nu literar.

Nu incerca sa reduci la absurd, ca nu merge, ti-am zis, daca nu intelegi lucruri simple, e greu. In porunca a patra a decalogului se vorbeste de ziua a saptea a saptamanii, nu le mai ametii ca nu iese ce vrei tu. Nu are cum.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16