Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.05.2010, 00:48:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age...

Mai baieti si fete, bag io de seama ca, din toata "babiloneala" de pe forumu' ista, care mi se perinda pe sub ochii mei de soim(!+2), se naste o noua era...timid, ce-i drept, sau mai pe'ntelesu' tuturora, se pune temelia lu' new age-u', fara ca multime dintre voi sa realizati asta. Acu', daca stau io stramb si ma gandesc(?) drept, se pare ca, cu toate ca unia dintre voi, negati cu vehementa, scandalizati in intrinsecu' lu' inteligenta voastra de bun simt, Biblia nu minte cu nici o iota, atunci cand afirma ca vremurile is aproape si ca multi or sa se sminteasca..

Ce-i de facut ? Hm, nu mare lucru, ca nu se poate sa ne punem contra ori'n curmezis...Da, daca, si numai daca, ma'ntrebati pe mine(conditie nenecesara, fie vorba'ntre noi), io va dau un sfat crestinesc si prietenesc, din toata inima, mai, plecati in munti si nu mai deschideti gura in veci.

p.s. Eu deja imi fac bagaju'.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.05.2010, 01:14:33
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit iarta-ma frate

iarta-ma, din cauza mea pleci, nu? sa te intorci cand te-oi chema eu!:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.05.2010, 01:18:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai baieti si fete, bag io de seama ca, din toata "babiloneala" de pe forumu' ista, care mi se perinda pe sub ochii mei de soim(!+2), se naste o noua era...timid, ce-i drept, sau mai pe'ntelesu' tuturora, se pune temelia lu' new age-u', fara ca multime dintre voi sa realizati asta. Acu', daca stau io stramb si ma gandesc(?) drept, se pare ca, cu toate ca unia dintre voi, negati cu vehementa, scandalizati in intrinsecu' lu' inteligenta voastra de bun simt, Biblia nu minte cu nici o iota, atunci cand afirma ca vremurile is aproape si ca multi or sa se sminteasca..

Ce-i de facut ? Hm, nu mare lucru, ca nu se poate sa ne punem contra ori'n curmezis...Da, daca, si numai daca, ma'ntrebati pe mine(conditie nenecesara, fie vorba'ntre noi), io va dau un sfat crestinesc si prietenesc, din toata inima, mai, plecati in munti si nu mai deschideti gura in veci.

p.s. Eu deja imi fac bagaju'.
Solutie mai buna ar fi sa ne gasim frumusel o manastire retrasa, ne tundem monahi, ne tragem dulama pe noi, ne inarmam cu Crucea lui Hristos intr-o mana si cu mataniile in cealalta si suntem pregatiti pentru razboiul cel "duhovnicesc", alaturi de tactica desavarsita a postului permanent si a rugaciunii

Of, of, de-ar exista VOINTA si CURAJ, multe s-ar face...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.05.2010, 01:52:13
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit iarta-ma frate, a lu' "inocentu'"

Citat:
În prealabil postat de innocentul Vezi mesajul
iarta-ma, din cauza mea pleci, nu? sa te intorci cand te-oi chema eu!:)
Mai da pesa importanta, te mai crezi mai "inocentu"-le, vaz ca dai pe dinafara de modest ce-mi esti. Cum sa plec mai din cauza ta ? Pai daca ar fi sa fie din cauza ta, as ramane mai, nu as pleca...as ramane "sa-ti frec un pic ridichea" ca vaz ca urla piosenia in tine ca "pacificu in gara de nord" ! Mai plec ca nu vreau sa fiu partas, mai. Si de intors ma-ntorc cand vreau io mai, nu cand vrea vantu'...iarta-ma frate...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2010, 02:22:17
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Solutie mai buna ar fi sa ne gasim frumusel o manastire retrasa, ne tundem monahi, ne tragem dulama pe noi, ne inarmam cu Crucea lui Hristos intr-o mana si cu mataniile in cealalta si suntem pregatiti pentru razboiul cel "duhovnicesc", alaturi de tactica desavarsita a postului permanent si a rugaciunii

Of, of, de-ar exista VOINTA si CURAJ, multe s-ar face...
Pai, nu m-ai inteles, tocmai de VOINTA si CURAJ ii vorba...vointa de a lasa (macar o vreme) de o parte "placerea" luptei(virtuale), "dulceata" suficientei atunci cand adversarul zbiara "mei-dei, mei-dei, I'm hit !", curajul de a te rupe de "hartuiala" inclestarilor..in biti(mai ca-i plang de mila lu' procesoru', ca de ar avea gura...ce'ar mai zbiera, mama, mama) !
Despre VOINTA si CURAJUL alea de-s bune in lumea reala, nu duc lipsa, ba din contra, pot da si la altii...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2010, 02:45:58
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Pentru "inocentu"

Traducere
Hai sa-ti spui ce vaz io, si nu vezi tu, nuanta de-ti scapa tie, frate, io vaz un
"crestinism prin corespondenta la distanta in varf de tastatura", o otrava care ne dezumanizeaza, transformandu-ne in username-uri, tu vezi o "cale de socializare si exprimare", unde poti sa-ti etalezi "plenipotenta" fara prea mari remuscari ori complexe, ca doar nu-l privesti in ochi pe tovarasu' de socializare, io vad o unealta perfida care ne dezbina si ne izoleaza, tu vezi o unealta foarte folositoare in comoditatea ei...
eu vad otrava care da dependenta, tu vezi bucuria dependentei de otrava...si mai prietene as putea sa-nsir o mie de vorbe aici, dar mi-a cam ajuns, asa ca, ramaii cu bine...si nu uita ! Cu masura cu care judeci, cu aia vei fi judecat...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2010, 02:51:48
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Shunsaplecamincaremunti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2010, 03:02:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Shunsaplecamincaremunti?
Paipotisapleciinmuntiidobrogeicadoarsuntaproape!
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2010, 03:13:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Care munti dom'le ca ne mutam in Siberia nu ne mai gaseste new age-ul si masoneria in veci acolo:

__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2010, 03:15:38
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit n-are legatura cu asta, da nu puteam pleca asa, fara sa zic si lu' ateii' un pont...

(adicatelea o caramida mica tot au pus si ei la asta, da asta-i, n-au stiut, asa ca...ii iertam)
Mai, vaz ca sunteti rosi de intrebarea lu' existenta si a lu' existarea, va vanz un pont, mai azvarliti bazaconiile alea de tratate si mai stiu io ce cititi voi acolo, si cititi mai Biblia, mai da cititi-o cu atentie, detasati mai, si fara idei preconcepute mai, ca acolo o sa gasiti raspunsurile la'ntrebarile de va framanta si va roade mai, la toate mai...hai incercati mai, ca nu doare, si-o sa vedeti ca am avut dreptate mai!
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit iulyaan Generalitati 334 24.08.2013 13:30:16
Lucrul facut bine naste invidie costel Spiritualitatea ortodoxa 14 27.07.2012 12:55:26
Marsul pentru normalitate al Noii Drepte 2010 fall3n Generalitati 97 30.05.2010 10:25:22
15 IANUARIE.Se naste o stea iulyaan Generalitati 50 15.01.2009 10:08:54
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 12:47:41