Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.12.2010, 15:42:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Un barbat de 40 ani, electrician la tvr (se spune ca unul foarte iscusit), s-a aruncat astazi de la balconul salii parlamentului, in plen.Tinea in mana o bila portocalie cu nr. 13 si inainte de a se arunca, a strigat : "ati luat mancarea de la gura copiilor".Se pare ca are 2 copii dintre care unul cu probleme de handicap.Barbatul a ajuns in aceasta stare disperata datorita micsorarii cuantumului ajutorului pentru copilul cu handicap.
Avand in vedere ce se spune : ca Dumnezeu iarta orice, numai disperarea nu,( tocmai pentru ca atunci cand suntem disperati nu mai tinem cont de Dumnezeu ), cum poate fi clasificat gestul acestui barbat in raport cu credinta ortodoxa?Avand in vedere circumstantele si faptul ca suntem in preajma Craciunului, este un gest pardonabil sau nu?
În preajma Crăciunului și pe un forum ortodox trebuie să aud de acest suicid? Nu-i momentul să vorbim despre astfel de subiecte, trebuie să ne gândim la Dumnezeu, știri rele tot o să mai fie și restul anului dacă chiar n-aveți despre ce vorbi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.12.2010, 16:48:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
În preajma Crăciunului trebuie să aud de acest suicid? Nu-i momentul să vorbim despre astfel de subiecte, știri rele tot o să mai fie și restul anului dacă chiar n-aveți despre ce vorbi.
Cred ca asa "gandeau" si parlamentarii azi.......Crestina atitudine!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.12.2010, 17:01:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Lipsa asumarii responsabilitatii de a trai in Romanica

Cred ca presedintele si parlamentarii s-au simtit foarte importanti ca cineva CHIAR i-a luat in serios si a actionat asa de radical in urma palavragelilor parlamentare.
Foarte bune postarile tuturor.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.12.2010, 18:02:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Cleopa zice ca cine s-a sinucis avand probleme psihice e iertat de Dumnezeu,poti sa il pomenesti la Sfanta Liturghie.
Dar asta nu se aplica inca aci,ca respectivul om nu a murit inca.
Si dupa parerea mea respectivul avea probleme psihice,nu a facut asa ceva adica sa incerce sa se sinucida cu rea vointa.Suferea din cate se vede clar de o puternica depresie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.12.2010, 18:06:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Parintele Cleopa zice ca cine s-a sinucis avand probleme psihice e iertat de Dumnezeu,poti sa il pomenesti la Sfanta Liturghie.
Dar asta nu se aplica inca aci,ca respectivul om nu a murit inca.
Si dupa parerea mea respectivul avea probleme psihice,nu a facut asa ceva adica sa incerce sa se sinucida cu rea vointa.Suferea din cate se vede clar de o puternica depresie.
Asa este, un sinucigas care nu constientizeaza ce a facut din cauza unei boli mintale de durata sau de moment, este iertat de Dumnezeu si mintuit!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.12.2010, 18:17:07
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

autism are si copilul meu...i-am inteles gestul lui adrian sunt sigura ca el a avut speranta ca nu va muri, dar a vrut sa atraga atentia sa fie auzit si inteles,va spun din toata inima ca alta solutie nu a existat ptr el si ii multumesc ca de fapt el si pe mine ma ajuta prin gestul lui, ca nu se poate trai cu un salar atat de mic ca insotitor, nimeni nu sa gandit la noi...Dumnezeu sa il ajute sa il salveze si sa il ierte.
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.12.2010, 21:29:31
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Si daca prin absurd gestul asta ar fi provocat o turnura in politica romaneasca si lumea ar fi inceput sa traiasca mai bine si sarmanii nu mai mureau de foame, se mai ducea el in iad?

Eu cred ca doar Judecatorul Iisus Hristos decide unde se duce omul dupa moarte si noi nu vom afla decat cand vom ajunge acolo.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.12.2010, 21:47:46
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Nu a murit nimeni, are doar niste fracturi, se va face bine.

Nu e chiar ultimul amarastean, inca are un loc de munca si un acoperis deasupra capului, spre deosebire de multi altii. Ba chiar si un salariu generos - 2200 de lei pe luna, fara a mai mentiona sporurile care aproape ca-i dubleaza aceasta suma - dupa cum a relateaza antena3.ro.

Motivul real pare a fi nemultumirea fata de retragerea unor drepturi pe care le primea pentru unul din copii sai, care sufera de autism - Guvernul a luat decizia la nivel national, ca masura de austeritate. Personal, nu stiu daca s-ar fi putut taia din alta parte a bugetului de stat, astfel incat ajutoarele banesti acordate persoanelor cu dizabilitati sa nu fie afectate. Cert e ca s-a taiat.

Incercati sa va puneti in locul celui pe umerii caruia a cazut sarcina asta ingrata, sa taie din banii alocati pentru tratarea copiilor romani cu diverse boli. Sunt copii bolnavi de cancer, de SIDA, de diabet juvenil, de fel si fel de boli ce le pun in pericol viata. Copii care merg zilnic zeci de kilometri ca sa faca dializa si cate si mai cate chinuri.

Iar in partea cealalta avem copii ce sufera de boli din spectrul autismului - boala genetica ce nu se poate vindeca, ci doar ameliora in unele cazuri. Da, au nevoie ca unul din parinti sa le fie tot timpul alaturi, pentru ca nu se pot descurca singuri, dar nu se afla sub un pericol direct si imediat. Copiii autisti pot trai vieti lungi, nu se trezesc dimineata ca altii, cu certiudinea ca nu vor apuca varsta de 15 ani sau plangand dupa un organ de transplant.

Din care bani sa taie "taietorul", astfel incat sa acorde tuturor acestor copii o sansa la viata? Fara acea indemnizatie, poate ca autistul va pronunta mai greu anumite cuvinte, ca nu i-au ajuns banii pentru cate sedinte cu logopedul si-ar fi dorit. Dar poate cu aceiasi bani se plateste o sesiune de dializa pentru alt copil. Cand sunt bani destui, toti copii trebuie protejati de stat. Cand sunt bani putini, se prioritizeaza. Poate eu sau voi n-am putea sa avem slujba asta, poate n-am putea sa traim cu consecintele. Dar altii o fac, pentru ca cineva trebuie sa o faca.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.12.2010, 22:10:02
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

ca sa cresti un copil cu autism...iti trebuie o forta colosala de a supravietui alaturi de acest copil...ori noi parintii care ne doare sufletul sa ii abandonam nu beneficiem nici macar de o consiliere gratuita...orice boala este grava in felul ei nu vreau sa compar autismul cu nici o boala ...dar dupa ani si ani de trait in aceste conditii psihicul parintelui care il creste pe acest copil se degradeaza...cu mila si indurare as vrea sa intelegeti ca nu e de judecat.
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.12.2010, 22:59:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Atunci diavolul L-a dus in Sfanta Cetate si L-a pus pe aripa templului

6. si I-a zis: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-te jos, ca scris este: Ingerilor Sai le va porunci pentru tine si ei te vor ridica pe maini, ca nu cumva piciorul tau sa ti-l izbesti de piatra".

7. Iisus i-a zis: "Dar mai este scris: Sa nu-L ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau".


Iata ca omul acela nu a murit.Poate pt ca gestul sau a fost facut pt ca multi sa beneficieze de el?Numi Dumnezeu stie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protest eodor nastasa Generalitati 37 24.05.2010 03:56:36
Protest pentru adeavar laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 09.10.2009 13:42:03
Mars de Protest... C.tin Stiri, actualitati, anunturi 65 09.06.2009 09:14:33
Protest maryukbebe Preotul 6 31.05.2009 02:49:02
PROTEST silverstar Generalitati 14 28.10.2006 12:47:46