Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 05.10.2011, 10:08:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai vrut exemple de martiri neortodocsi si acuma ne reprosezi ca ti-am dat exemple catolice? Asta da ratiune!
ti-am mai zis sa fi atent la ceea ce citesti! Tu prietene mi-ai adus ca exemplu paganii torturati de Stefan cel Mare ceea ce este o aberatie pentru ca nu a existat asa ceva. Si ai mai adus ca exemplu "martiri" criminali. Doamne ajuta!
  #512  
Vechi 05.10.2011, 11:45:51
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Arrow Astronomii, filosofii, fizicienii, biologii, matematicienii au avut mereu probleme...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
arata-mi un om de stiinta care a ales sa moara decat sa se lepede de stiinta. Doamne ajuta!
Iata 3: Hypatia din Alexandria in 415ien, Cecco D'Ascoli in 1327, Giordano Bruno in 1600.
Galileo Galilei, Tomaso Campanella nu au fost omorati, doar judecati, amenintati si intemnitati.

Am trecut si anii in care au fost omorati pentur a sublinia faptul ca aceste actiuni luate impotriva oamenilor cu idei diferite se intinde pe minim 2000 de ani (aproape o treime din istoria planetei ) spre deosebire de cele 4 secole de asuprire a crestinilor.
  #513  
Vechi 05.10.2011, 12:48:48
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ti-am mai zis sa fi atent la ceea ce citesti! Tu prietene mi-ai adus ca exemplu paganii torturati de Stefan cel Mare ceea ce este o aberatie pentru ca nu a existat asa ceva. Si ai mai adus ca exemplu "martiri" criminali. Doamne ajuta!
In citatul pe care il comentam vorbeai de catolici. In alta parte era vb de paganii omorati de Stefan.
  #514  
Vechi 05.10.2011, 14:01:11
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
arata-mi un om de stiinta care a ales sa moara decat sa se lepede de stiinta. Doamne ajuta!
Giordano Bruno.

Ce ziceai de istorie? Ce stii tu? Ai citit macar o coperta de carte la viata ta? Sa nu mai intreb de BAC sau alte studii.
Ar trebui sa-ti ceri scuze fata de cei pe care i-ai jignit pe acest forum.
Si nu mai lua numele Domnului in desert.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
  #515  
Vechi 05.10.2011, 15:32:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Giordano Bruno.

Ce ziceai de istorie? Ce stii tu? Ai citit macar o coperta de carte la viata ta? Sa nu mai intreb de BAC sau alte studii.
Ar trebui sa-ti ceri scuze fata de cei pe care i-ai jignit pe acest forum.
Si nu mai lua numele Domnului in desert.
Giordano Bruno a fost preot catolic , asta in cazul ca nu stiai. Si ce ziceai...sa-mi cer scuze...pt ce? Doamne ajuta!
  #516  
Vechi 05.10.2011, 17:37:13
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Giordano Bruno a fost preot catolic , asta in cazul ca nu stiai. Si ce ziceai...sa-mi cer scuze...pt ce? Doamne ajuta!
Nu extrapola incapacitatea ta de a fi mai multe in acelasi timp si asupra altora. Poti fi si calugar si altceva in acelasi timp:

http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno

Dupa tine, cu cat mor mai multi oameni pentru ceva, fie stiinta, fie religie, cu atat acel ceva este mai adevarat?

Last edited by ai2; 05.10.2011 at 17:41:35.
  #517  
Vechi 05.10.2011, 21:36:43
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ia piatra ponce neamuleeee.....

Poate va mai aminti de bastinasii mult prea bronzati de razele soarelui care pe vremea Impuscatului(mai nou regretatului)colindau plajele si vindeau piatra ponce nordicelor venite pe litoralul romanesc pentru..regasirea tineretii,ca sa fac pe inocentul.Ce timpuri :) Insa saracii Sangerica,Mercedesa si Tranzistor nici nu banuiau ce comoara a stiintei se ascunde in banala piatra dar cu proprietati neasteptate.Citit mai jos si va minunati,din piatra ponce s-a nascut expresia ,,gandesc deci exist".

,,Roca poroasă cunoscută sub numele de piatră ponce ar fi putut contribui la apariția primelor forme de viață, sugerează o ipoteză nouă asupra originii vieții.Într-un studiu publicat în revista Astrobiology, o echipă de cercetători de la Universitatea Oxford, Marea Britanie, și Universitatea Western Australia a emis teoria că roca respectivă posedă câteva proprietăți remarcabile, ce ar fi putut juca un rol esențial în apariția vieții.Inițial substrat al unor reacții chimice și procese fizice complexe, posibile datorită structurii ei poroase, roca ar fi putut deveni apoi habitatul celor mai vechi populații de microorganisme.

Cercetătorii au testat în laborator capacitatea pietrei ponce de a adsorbi compușii organici din apă, de a forma catalizatori și substanțe noi prin mecanisme ce simulau nivelurile de temperatură, radiații ultraviolete și alte condiții care existau pe Pământ în epoca în care au apărut primii polimeri oganici și apoi primele microorganisme.Pentru confirmarea ipotezei, e necesară găsirea unor dovezi paleontologice - fosile de microorganisme păstrate în piatră ponce sau urme ale prezenței unor compuși organici formați în perioada prebiotică (înainte de apariția primelor forme de viață)."

Adica am piatra si ideea (a nu se intelege ca mi-am tras una-n cap cu piatra ca sa imi vina ideea asta desi nu este exclus).Acum mai imi trebuie si dovada,adica simpaticul microorganism care sa isi scoata capsorul din piatra,cu limba scoasa,si sa ne spuna: I'll be back :) Si eu care mereu am simpatizat cu Predator :) cand puteam sa-l dilesc virtual,online games,pe plicticosu de alien cu o simpla piatra ponce..si o prastie a imaginatiei :)
  #518  
Vechi 06.10.2011, 12:06:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
E un Forum Crestin Ortodox. Inchizitia a aprtinut BC. Intreba-i pe catolici de Inchizitie. Doamne ajuta!
Era vorba de religia celor ucisi, nu a criminalilor.
  #519  
Vechi 06.10.2011, 12:09:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sa ma amintim de Inchizitie si de atrocitatile comise in numele religiei?
ne lungim prea mult.
totusi, mi se pare dovada unei totale ignorante cand crestinii afirma ca ei sunt singurii martiri.
Ce treaba avem noi cu ce a facut BC? Si in SUA au fost unele secte ce se numeau crestine care au facut tampenii, nu avem treaba cu ele. Dar cand a venit vorba de atei, s-a spus ca nu aveau legatura cu comunistii.
  #520  
Vechi 06.10.2011, 12:14:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Explicatia stiintifica, concreta si palpabila a cuvantului "nesimtit" esti tu.
Ce vrei mai mult?
Ai inceput sa sari calul?
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 16:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 09:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 14:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 21:42:45