Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.02.2014, 16:07:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Trebuie insa sa faci si tu diferenta, una e sa zicem 400ron la un telefon (diferenta) alta este 20.000Euro (tot diferenta) la o masina.
Să rămînem la subiectul cu telefonul.

Citat:
Cand spui asta te gandesti la oameni care au un duhovnic, viata duhovniceasca ravnitoare, etc. sau pur si simplu judeci pe aproapele care n-are mare legatura cu credinta, poate dintr-o ravna nepotrivita care e chiar pacat?
Mă refer la toți.

Citat:
Ironic, nu?
Ironia e și ea o formă de păcat. E mai mult decît greșeală.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.02.2014, 17:18:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Nu e pacat sa ai tehnica de calcul sau de telecomunicatie. Pacat este sa sustii ca stiinta este de la diavol, dar sa te folosesti de roadele stiintei. Se cheama fatarnicie, sau ipocrizie.
Era vorba de costuri vs. utilitate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2014, 18:17:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cam toate sunt "China made". Difera in principal pretul si binenteles in care fabrica din China sun realizate.
Sau pentru ce buzunare.

Dacia nu este neaparat cea mai ieftina masina.
Poti cumpara altceva SH si care sa tina mult mai mult sau la costuri mai mici de intretinere pe termen lung.

A cheltui bani pe lucruri inutile poate fi o patia dar putini au sensibilitatea duhovniceasca pentru a aborda acest aspect, fie ca e vorba de credincios sau duhovnic.

De obicei oamenii se lupta cu patimi mult mai evidente desi si asta poate fi semnul unora mai ascunse care le potenteaza pe acelea.
Cand am spus Dacia nu ma refeream la pret, ci la faptul ca multi romani stramba din nas cand aud de Dacia.

Una e 2/40.000 de euro pe o masina, alta e 500.000 de euro.

Nu mi se pare anormal daca un om are o masina de firma x sau un telefon mai scump, mai ales daca isi permite. Poate a luat masina ptr. ca vrea sa conduca o masina mai sigura. Nu aici vad problema. Poti sa ai un smartphone, sau poti sa il schimbi din 6 in 6 luni cand apare un nou model. Nu tehnologia in sine e rea si nici omul care o foloseste. Nu am sa judec un om doar ptr. ca are un BMW sau un Iphone.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2014, 22:33:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Calistrat despre secularizare și evoluția tehnologiei: http://www.crestinortodox.ro/forum/n...ote=1&p=551082

În primele 25 de minute dezbate această temă. Începând cu minutul 17:00 vorbește de cipuri și cardul de sănătate.

ps: mertiă atenție această înregistrare
Gresisi link -ul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.02.2014, 01:12:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gresisi link -ul.
Cine a fost interesat de cuvantul Parintele Calistrat a descoperit greseala :-)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.02.2014, 01:16:55
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

După logica asta, e păcat să stai într-un apartament care costă zeci de mii de euro, având în vedere că miliarde de oameni stau în bordeie, favelas, colibe etc.

Eu aș zice că există:
- smartphone-uri ieftine, la 400-500 de lei, poate chiar mai ieftine dacă le iei direct de la chinezi;
- cele cu preț mediu, la 500-900 lei;
- cele scumpe și performante, la 900-1400 lei, care fac tot ce ți-ai putea dori în limitele bunului simț și cu viteză mare;
- cele excesiv de scumpe, care sunt cu adevărat bani aruncați pe fereastră.

Totul se rezumă la întrebarea de care din acestea ai nevoie și la cât de sincer este răspunsul. Dacă n-ai ce pune pe masă, dar îți iei iPhone 5, se cheamă mândrie. Dacă ai ce pune pe masă și tot îți iei iPhone 5, se cheamă lăcomie și poate și mândrie în același timp. Sau poate cumperi un Nexus 4, că e performant și de două ori mai ieftin și te ajută să-ți faci treaba. Dar până la urmă, care e treaba? Să intri pe Facebook și să te joci Angry Birds? Nu se poate trăi bine mersi și fără astea două pe telefon? Ca să nu mai zic că sunt telefoane care nu intră în categoria smartphones și au și Facebook, și Angry Birds.

Deci, până la urmă, de ce avem nevoie cu adevărat?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.02.2014, 09:55:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
După logica asta, e păcat să stai într-un apartament care costă zeci de mii de euro, având în vedere că miliarde de oameni stau în bordeie, favelas, colibe etc.
...problemă care merită un subiect separat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.02.2014, 14:08:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Dincolo de curiozitatea noastra pentru achizitionarea de produse noi, n-ar strica mentinerea unui echilibru permanent.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.02.2014, 14:36:28
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-eu am un nokia 6303 de vreo 5 ani ,am avut si eu ispite sa zic asa sa-mi cumpar un smartphone dar pana la urma nu mi-am luat ca imi ajunge pc-ul,iar pt a suna sau a primi mesaje ...imi ajunge si nokia
-am calculator,internet nu mai vad sensul sa-mi cumpar si laptop,tableta,smartphone...
-deja smartphonurile au devenit minipc-uri cu procesor,ram...internet,jocuri...dar daca folosim pc-ul nu vad rostul pt a folosi si smartphonurile
-inainte cand de abia aparusera telefoanele mobile erai cineva daca aveai unul,acum esti mai deosebit daca ai smartphone cu touchscreen,iphone 5...e chestie si de mandrie,orgoliu,cum te privesc ceilalti in societate

Last edited by antiecumenism; 16.02.2014 at 14:43:20.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2014, 00:10:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...problemă care merită un subiect separat.
Nu, e vorba cam de aceesi chestie pana la urma.

Daca ai mai multi bani decat cel mai amarat sarac, sau hai sa zicem chiar si 2 lei in plus, unul ar trebui sa-l dai pentru a fi la acelasi nivel cu el?

Sau, poti sa te intrebi, daca petreci o vacanta cu familia care insamna mancarea pe 3 luni a doua familii de saraci, pacatuiesti?

etc. etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare