Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.12.2014, 11:03:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit Biblia în fiecare casă

Cât a petrecut printre noi, Mântuitorul i-a vindecat pe cei bolnavi, i-a hrănit pe cei flămânzi, i-a înviat pe cei morți nu doar din moartea trupului, ci și prin cuvântul Său plin de har.

Dacă vrem să-I urmăm, trebuie să încercăm să facem la fel, dând nu de la noi, ci tot de la El, adică pâine și Cuvânt.

Este dureros, dar ăsta este adevărul, că între ortodocși Vestea Sa cea Bună este puțin cunoscută. Cei care țin legătura cu Biserica o află, dar mulți sunt cei care rămân la periferie, neînțelegând pentru ce s-ar apropia mai mult.

Cred că de mare folos ar fi ca în fiecare casă de creștin să se afle o Biblie, pe care omul să o deschidă atunci când va simți un îndemn lăuntric sau prilejuit de vreun necaz.

Mulți oameni sunt săraci (nu cred că are importanță dacă din vina lor sau a altora), dar și cei care nu sunt așa, nu s-ar gândi să-și cumpere o Biblie.
De aceea, vă fac această propunere, de a dărui câte o Biblie.

Eu am în vedere oamenii din parohia mea, pe care-i știu lipsiți și pentru care doresc să cumpăr atâtea Biblii câți bani se vor strânge, după care părintele paroh să le dea oamenilor. Pentru cei vârstnici, este bună Biblia cu scris mare, ce se găsește aici (cel mai mic preț la care am văzut-o). Este posibil ca, dacă vom cumpăra un număr mai mare, să beneficiem de o reducere de preț.

Dacă vă gândiți să faceți acest gest pentru oamenii din jurul vostru, cu atât mai bine; pretutindeni este această nevoie.

Pe cei care doresc să facă o donație cu acest scop îi rog să-mi scrie m.p. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.12.2014, 13:58:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Pot să vă spun, deja, cu bucurie, că gheața a fost spartă. Avem o promisiune pentru 10 biblii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2014, 11:59:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Donațiile au început să sosească. În ianuarie, în funcție de câți bani se vor strânge, vom hotărî câte Biblii vom cumpăra și ce fel, după necesitățile oamenilor. Pentru că nu avem în vedere doar oameni cu vedere slabă, ci cât mai mulți credincioși, de la bătrâni la tineri. Poate reușim să mai găsim volumele 7 și 8 din Biblia cu ilustrații la preț bun (am cumpărat câteva cu mai puțin de 12 lei volumul), care are și explicații, pe lângă o grafică foarte frumoasă.

În plus, mă gândesc și la niște îndreptare de spovedanie (poate și catehisme, mai târziu), care sunt ieftine și pot fi cumpărate în număr mare. Mă voi consulta cu părintele în acest sens.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2015, 00:57:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Foarte frumoasă initiativă, sper să o puteti pune în practică cât de curând.
Să fie un frumos si cu folos început de An Nou. Doamne ajută!

PS: Legat de îndreptarele de spovedanie - sunt foarte învechite, poate ar trebui aduse la zi cât de cât.
Apropo, la noi cel putin nu am văzut să se practice spovedania după îndreptar.

Last edited by mirela.t; 03.01.2015 at 21:41:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2015, 20:21:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Doamne ajută și la mulți ani tuturor!

Am aflat că în parohie sunt 93 de familii și 30 de persoane văduve. Prin urmare, 123 ar fi numărul celor care ar putea beneficia de aceste Biblii. Dar cred că-l voi ruga pe părinte să dăruiască întâi de toate celor care merg la biserică, și apoi altor doritori.

Avem până acum 1250 de lei și urmează să mai primim.
Am în vedere volumele 7 și 8 din Biblia cu ilustrații (Anania), pe care sper să o obțin la un preț bun, având în vedere că vom cumpăra multe (poate 100 x 2 vol.). Am văzut la 15 lei volumul. Sper să reușesc la 12, așa cum am cumpărat în decembrie, și atunci ar fi 2400 de lei.

L-am întrebat pe părinte despre ideea catehismelor și a îndreptarelor de spovedanie, întrucât cei mai mulți oameni nu cunosc necesitatea spovedaniei și nu știu cum să se raporteze la credință. A fost de părere că și acestea sunt foarte necesare.

Este adevărat că trebuie alese cu grijă, și de aceea vă cer părerea. Din fericire, sunt mai multe pe piață. M-am oprit asupra celor mai ieftine (costă între 1 și 2 lei), pentru a putea cumpăra pentru toți. Dar trebuie evaluat și conținutul, însă nu pot ști prea multe despre asta. M-am oprit la un catehism mic (95 de pagini) al Părintelui Irineu Mihălcescu, iar în privința îndreptarului pentru spovedanie, la acesta.

Dacă aveți sugestii mai bune, le primesc bucuros.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2015, 20:40:11
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă aveți sugestii mai bune, le primesc bucuros.
http://zona4.arhiva-ortodoxa.info/4....spovedanie.pdf
e gratis, si poti vedea tot continutul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2015, 20:55:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Mulțumesc. Mi-ar fi de folos dacă cineva îmi poate spune ceva despre îndreptarul la care m-am referit (din link), respectiv de cine este scris.
Îmi dau seama că este problemă foarte delicată, pentru că un om neobișnuit cu Biserica se poate speria văzând mulțimea și gravitatea păcatelor arătate în îndreptare. Trebuie, de aceea, pregătit sufletește înainte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2015, 20:58:53
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mulțumesc. Mi-ar fi de folos dacă cineva îmi poate spune ceva despre îndreptarul la care m-am referit (din link), respectiv de cine este scris.
Îmi dau seama că este problemă foarte delicată, pentru că un om neobișnuit cu Biserica se poate speria văzând mulțimea și gravitatea păcatelor arătate în îndreptare. Trebuie, de aceea, pregătit sufletește înainte.
Pai atunci iti trebuie un fel de curs de pedagogie-ortodoxa(habar n-am daca exista disciplina asta)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2015, 21:04:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sau o broșură din care orice om să poată înțelege ce este pocăința, de ce trebuie să se spovedească și cum să o facă.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2015, 08:46:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Doamne ajută și la mulți ani tuturor!

Am aflat că în parohie sunt 93 de familii și 30 de persoane văduve. Prin urmare, 123 ar fi numărul celor care ar putea beneficia de aceste Biblii. Dar cred că-l voi ruga pe părinte să dăruiască întâi de toate celor care merg la biserică, și apoi altor doritori.

Avem până acum 1250 de lei și urmează să mai primim.
Ce noutăti mai sunt pe aici? ati luat Bibliile si Catehismele?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare