Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 30.05.2015, 11:34:44
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-ti sade bine in contul asta. O incercare esuata de a te alinia in randul forumului.
Barca suna mult mai bine decat viatatade ce vrei tu... Originalitatea este un accesoriu pe care greu il gasesti printre muritori ...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 30.05.2015, 11:40:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Ata ete. Contu'anterior era asociat,inclusiv pentru mine,cu rebelismul asta eclesiosceptic stupid. Asa ca am cerut stergerea lui, si acum am inceput aceasta innoire personala in multe privinte, de la niste amarate de conturi pe internet, la mult mai importantul fel
de a vedea lumea.
Adică acum, gata, nu mai ejti rebel?
Măi să fie! Să nu zici că acu' te pupi în bot și cu englejii că mă pocăiesc, nu alta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #163  
Vechi 30.05.2015, 12:36:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Dragos,am facut un nou cont. Asta NU e personalitate multipla. Pe forumul asta, numit crestin, nu se invata chiar nimic din experienta? E treaba ta sa iti dai cu parerea despre ce am eu,sau altcineva,in capatana?Am dat explicatii mai sus. Punct.
Bine ai revenit !
Nu pune la inima toate rautacizmele :) colegilor nostri. Probabil te invidiaza pentru ca ei nu au curajul sa scrie lucrurile pe care tu le-ai scris. :)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 30.05.2015, 12:56:58
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bine ai revenit !
Nu pune la inima toate rautacizmele :) colegilor nostri. Probabil te invidiaza pentru ca ei nu au curajul sa scrie lucrurile pe care tu le-ai scris. :)
Bine va gasii.

Iuliu, stiu sa gust o ironie de calitate, ca a ta, sau o critica sincera, ca a lui Ezio. Recunosc ca eram nitel deplasat uneori bine de tot in stil, penduland intre imprecatii fatalist-apocaliptoide si instigare la revolta armata si haos social, aproape pe fatza. Insa din fond nu retractez nimic, cu exceptia eclesiomahiei. Cum mi-a spus un priten penticostal, "nu poti creste in afara nu atat a comunitatii, cat mai ales comuniunii; e peste tot in NT aceasta cale".
De ce Vitiate? Pentru ca raman in continuare un rebel, cu exceptia a ce tine de Dumnezeu si Biserica,si sper, in the long run, sa am si eu, la scara mult mai mica si reala, cam ca imaginarul personaj imparatesc cu acest nume :) un efect erosiv/destructiv asupra bolnavei ordini sociale si mai ales morale ce ni se baga pe gat. Practic, noi traim acum la scara reala cam cum ar fi o invazie de bacterii ce se dau leucocite, si incearca sa convinga leucocitele sa depuna armele. :)) E corect politic sa iubesti boala si bacteria, viciul si demonul. Nu?
Reply With Quote
  #165  
Vechi 30.05.2015, 21:01:26
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Da frate, iar începem cu nuante personale? Ideea e ca doar Bisericile se ocupa de cei spre care societatea ridica din umeri, considerandu-i dispozabili. Si cum oricare din noi poate, fereasca Dumnezeu si Maica Domnului, ajunge in stare situatie. Ceva gresit in acest rationament? Nu.
Elita "lumii" priveste spre "noi" cu dispreț.Eronat? Nu.
Chiar tu ziceai ca Biserica e spital de suflete (si uneori si trupuri) si mult mai mult. Corect.
De ce am scris chestia aia la locatie? Pentru ca îmi place sa apelez la literatura, stiinte, arte (inclusiv "a saptea arta") ca sursa pentru mica si prapadita mea inspirație. Korriban era, in universul de gaming SWTOR, o lume-cimitir, si chiar mai rău, o lume coruptă spiritual. Ori, mai ales zilele astea, de când cu referendumul irlandez, prin care poporul botezat cândva de Sf. Patrichie a ales sa se inchine la întunericul din sine, ridicând (vorba vine) pumnul spre Dumnezeu, am sentimentul ca noi, "gloriosul" om cazut, exact asta vom face din Mama Terra: un Korriban real.
De ce semnătura? Pentru ca statul îndelung in afara Sfintei Biserici nu mi-a adus decât rele. Pentru ca, intr-adevar stiinta actuala, când este ideologizata, este naravas de inconstanta: nu mai exerseaza si exercita disciplina cunoasterii, ci aglutinarea sub diverse steaguri ideologice, care mai de care mai fara/impotriva lui Dumnezeu.
Nu am nimic de ascuns. Si frate, ma doare si deranjează atacul personal. Daca ai ceva de obiectat, fa-o privat sau metaforic. Tratează pe altui cum vrei tu sa fii tratat: e in legea naturala, Torah, Talmud, Evanghelii, Patristica, Quran, etc. Adica in tot ce este credinta abrahamica.
De ce nu vrei tu să te faci băiat cuminte?
Adolescența a trecut, guvernele au mai căzut, primăvara e și ea pe ducă, vine vara bine-mi pare etc.
Numai tu insiști să faci pe puștiul teribilist, sîcîit ce-i drept de unele mici necazuri (dar cine nu are?) și joci la nesfârșit rolul unui aiurit nebunache, când, de fapt, atâta inteligență și sensibilitate ar putea fi folosite în scopuri mult mai nobile. Că nu de minte ori de inimă duci lipsă, har Domnului!
Ci de un țâr de curaj pentru o ascultare de duhovnic și, de ce nu, de un furnizor calificat de prafuri pentru emotivitatea cam scăpată de sub control. Măcar o vreme, până trece mâța neagră și ceasul rău care parcă și-a înțepenit limbile în părul tău...
Hai, liniștește-te până nu-i cam târziu... Cu adevărat mi-ar părea rău și cred că nu doar mie.... Mai sunt și alții îngrijorați pentru tine pe forum, nu sesizași?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 30.05.2015, 22:42:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, el crede că ne luăm de el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde