Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2011, 22:01:56
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Diavolul urmareste , prin orice mijloc , perderea sufletelor noastre .
așa ar părea că ar sta lucuruile. e clar că trebuie să fugim de draci ca să nu ne înșele dracii, vorba unui coleg stimabil și respectabil de pe forumul de dezbatrei ideale. eu de exemplu mi-am cumpărat o bicicletă pentru ca să pot fugi de fiecare dată când vine vreu drac după mine
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2011, 22:15:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Indiferent cit de rau iti este in interiorul tau,si cit de disperat esti,tot traiesti intr-o familie,intr-o comunitate.Tot esti rugat ceva de un coleg,tot ai de ales in a ajuta sau a trece indiferent pe linga cineva. Posibilitatea de a fi mai bun cu ceilalti,de a te schimba,de a trece peste raul propriu,de a fi cum trebuie cu ceilalti, constituie o comoara nesperata pentru cel aflat in suferinta. Domnul spune :" fericiti cei ce pling,caci aceia vor fi mangaiati " Dar si "fericiti cei milostivi,caci aceia vor avea parte de mila " . Deci daca,indiferent de framintarile tale,resusesti sa treci peste ele,si ceilalti sa nu vada supararea ta,si sa te porti macar normal,daca nu chiar mai bine, atunci ai acces la o nesperata oaza de liniste si bucurie.O veritabila raza de soare in intunericul suferintei. Caci arata ca rezolvarea e in exteriorul tau,si nu in framintarile tale.
Viata este bucurie,Imparatia lui Dumnezeu este bucurie si dragoste. E bine sa iti accepti suferinta,dar ,in paralel sa incepi sa gusti din aceasta bucurie. Pentru fiecare gind negru,fa o rugaciune de multumire,fa un gest concret,frumos ,catre ceilalti ,si vei intelege treptat ca scopul vietii nu e sa iti salvezi sufletul,ci sa il dai de bunavoie pt Hristos.

Last edited by iustin10; 19.09.2011 at 22:17:06.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2011, 22:49:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
așa ar părea că ar sta lucuruile. e clar că trebuie să fugim de draci ca să nu ne înșele dracii, vorba unui coleg stimabil și respectabil de pe forumul de dezbatrei ideale. eu de exemplu mi-am cumpărat o bicicletă pentru ca să pot fugi de fiecare dată când vine vreu drac după mine
Atentie mare , frate , el e duh si are viteza luminii si chiar mai mult de atat ! O sarmana bicicleta , nu-i face fata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2011, 10:56:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Toate sunt bune si frumoase cand iti merge bine, crezi in Dumnezeu si esti sigur ca El e viata, El e adevarul, calea cea dreapta. Insa cand totul se naruie, fie incepi sa refuzi credinta, fie te dai de partea raului, cel putin pentru o vreme, pana cand totul e frumos, apoi esti de partea Lui ..din nou. Acelasi lucru mi se intampla si mie la necaz, cand nimic nu iasa cum vreau eu, deznadejdea ma copleseste complet, ma razvratesc impotriva lui Dumnezeu si mai tot timpul ma bantuie un gand cumplit, ma vad semnand un pact cu diavolul cu propriul meu sange care se scurge din ranile autoprovocate. Mi-as da si sufletul pentru un vis implinit, chiar daca nu am habar si sunt total nepasator de consecinte. De ce sa revin la Dumnezeu cand El nu ma ajuta deloc in privinta asta ? E mult mai simplu sa apelez la diavol, si ce daca iti pierzi sufletul, pana la urma nimeni nu stie cu siguranta cum va fi dupa. Vreau sa stiu cum reusiti (daca reusiti) sa va pastrati credinta intacta indiferent de circumstante ? Eu nu mai rezist de la atatea ganduri rele, sunt foarte stresat si depresiv, ma simt ca un nebun, e un haos total in capul meu.
Da, stiu, si eu patesc la fel, de multe ori. Daca erai femeie si aveai anii mei ziceam ca e din cauza hormonilor si a faptului ca n-ai facut copii pana acum. S-ar putea totusi sa fie o explicatie similara si in cazul barbatilor : hormonii androgeni (masculini) si cei estrogeni (feminini) sunt f inruditi ca struct chimica, difera doar printr-o singura chestie.(legatura covalenta, parca). Spre rusinea mea nu stiu care din care provine, sau poate e o transformare reversibila. Oricum ,ideea e ca prea multi estrogeni in corpul barbatului il fac irascibil, isteric, asemeni unei femei, si ca sa mentii concentratia de androgeni normala sau ca sa realizezi conversia estrogenilor in androgeni, trebuie sa faci - ghici ce? Sport! (miscare, efort fizic). Desigur cel mai recomandat nu ar fi sa te apuci sa tragi de fiare compulsiv, ci sa faci o activitate care implica si efort fizic (nu exagerat, dar ...cat face un barbat de varsta si talia ta). De exemplu, daca ai unde sa mergi la tara, in perioada asta se fac multe activiati de genul asta, precum culesul viei, merelor, etc. Si faci si o fapta buna, cu ocazia asta, sa vezi ca o sa te simti mai implinit decat stand in fata calculatorului si ascultand toti descreieratiii pe you tube. Nu sunt "pentru" exploatarea minorilor,dar cred ca mai bine te pregatesti pentru viata in felul asta (lucrand cot la cot cu cei mari).
Hai, succes, si termina cu prostiile. Ai o viata inainte, pentru tine abia incepe, pentru altii s-a cam terminat. nu-ti bate joc de ea ca nu mai vine inapoi.

Nu cred ca exista o stratagema ca sa iti pastrezi credinta intacta (cel putin noi profanii). Eu personal cred ca toti o pierdem din cand in cand si apoi o regasim, pentru a o pierde din nou si a o regasi.

Last edited by fallen; 20.09.2011 at 11:00:01.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2011, 11:04:31
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, stiu, si eu patesc la fel, de multe ori. Daca erai femeie si aveai anii mei ziceam ca e din cauza hormonilor si a faptului ca n-ai facut copii pana acum. chestie.(legatura covalenta, parca). Spre rusinea mea nu stiu care din care provine, sau poate e o transformare reversibila. Oricum ,ideea e ca prea multi estrogeni in corpul barbatului il fac irascibil, isteric, asemeni unei femei,.

Ooooo....fallen credeam ca nickul tau vine de la cadere dar mai degraba provine de la falus...Ce ai frate cu femeile? Tie nu ti s-a urcat niciodata la cap(cel de deasupra gatului vb) testosteronul?Si ce , asta s-a petrecut pt ai o varsta si nu procreasi?Cat despre irascibilitate , isterii etc...incearca sa devii realist si priveste-te atent in oglinda....Cel mai mult injuram noi masculii, cel mai des nevrozati tot noi suntem.....asa ca dragule usor, usor cu sexu frumos ca totusi chiar atat de slab cum il crezi tu, chiar nu este !Doamnelor sarut'manusitele! Numai bine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2011, 11:41:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Ooooo....fallen credeam ca nickul tau vine de la cadere dar mai degraba provine de la falus...Ce ai frate cu femeile? Tie nu ti s-a urcat niciodata la cap(cel de deasupra gatului vb) testosteronul?Si ce , asta s-a petrecut pt ai o varsta si nu procreasi?Cat despre irascibilitate , isterii etc...incearca sa devii realist si priveste-te atent in oglinda....Cel mai mult injuram noi masculii, cel mai des nevrozati tot noi suntem.....asa ca dragule usor, usor cu sexu frumos ca totusi chiar atat de slab cum il crezi tu, chiar nu este !Doamnelor sarut'manusitele! Numai bine!
Tzeapa!
Mai bine te-ai uita la profil inainte sa caracterizezi pe cineva. Si mi se pare ca suntem si prieteni. Si nu esti primul care se inseala ... acuma o sa ma considerati o "intrusa" in tabara voastra..
Asa, si sa stii ca testosteronul e cel care ne face sa transpiram, sa chelim, sa ne creasca par pe corp, sa ne ingrasam si sa punem muschi pe noi, pe scurt, e anabolizant. Deci, mult mai pasnic decat estrogenul, care e de fapt cel vinovat de isteria masculina si feminina deopotriva. Ia gandeste-te, cand esti mai nervos, cand "vrei si poti" sau cand "vrei si nu poti"?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.09.2011, 12:53:58
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tzeapa!
Mai bine te-ai uita la profil inainte sa caracterizezi pe cineva. Si mi se pare ca suntem si prieteni. Si nu esti primul care se inseala ... acuma o sa ma considerati o "intrusa" in tabara voastra..
Asa, si sa stii ca testosteronul e cel care ne face sa transpiram, sa chelim, sa ne creasca par pe corp, sa ne ingrasam si sa punem muschi pe noi, pe scurt, e anabolizant. Deci, mult mai pasnic decat estrogenul, care e de fapt cel vinovat de isteria masculina si feminina deopotriva. Ia gandeste-te, cand esti mai nervos, cand "vrei si poti" sau cand "vrei si nu poti"?
Sunt foarte calm din fire...de fapt imperturbabil(in real vorbesc)...Si suntem prieteni , dar putem sa ne incontram frumos de aceea, nu?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2011, 12:58:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=laviniu;401690]Sunt foarte calm din fire...de fapt imperturbabil(in real vorbesc)...Si suntem prieteni , dar putem sa ne incontram frumos de aceea, nu?[/QUOTE

Desigur. Si sa stii ca nu sunt misogina si nu judec pe nimeni in functie de sex. Daca spun ca reprezentantii unui anumit sex fac cutare sau cutare lucru mai mult ca ceilalti, e doar o constatare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2011, 14:23:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Ooooo....fallen credeam ca nickul tau vine de la cadere dar mai degraba provine de la falus...Ce ai frate cu femeile? Tie nu ti s-a urcat niciodata la cap(cel de deasupra gatului vb) testosteronul?
cred ca ai incurcat borcanele, fallen e femeie:D
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=bucatarie
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2011, 08:04:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca ai incurcat borcanele, fallen e femeie:D
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=bucatarie
Mersi frumos, dar te rog nu mai pomeni de topicul ala, ca poate nu l-a citit toata lumea inca...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 00:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri... 14carol06 Generalitati 133 24.02.2009 00:21:52
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 17:05:09