Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.09.2016, 16:37:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nădăjduiesc ca în curând să ajung în Sfântul Munte Athos și să adorm în Domnul acolo.
Pomeniți-mă și iertați-mă.
Hristos în mijlocul nostru.
Mai degraba noi o sa avem de acuma nevoie de rugaciunile tale daca vei ajunge sa iei jugul monasticeștilor nevointe, dar de ce dezvalui gandurile de calugarie nu stii ca dracul iti face sminteala pana sa ajungi la manastire ?

Pe muntele Athos vreo 3 zile esti purtat in brate de ocrotirea Maicii Domnului, dupa iti incep ispitele asa ca ai grija sa fie un gand serios, sau sa te intorci inainte sa fi rasofor pentru ca altfel ispitirea canonica te poate scoate din munte dupa ce ai depus fagaduinte Domnului daca nu arzi ca un sfesnic pentru Hristos.

Sper sa nu fie gandul tau din uscaciune sentimentala pentru ca uscaciunea se poate prinde si fata de calugarie si poate dura ani de zile, asa o intoarce dracul dupa o vreme.

De pe munte pana si valurile pot parea niste sirene care te trag afara de acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.09.2016, 17:24:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cei pentru care a murit și-a înviat Hristos :
.....
Pomeniți-mă și iertați-mă.
Hristos în mijlocul nostru.
Măi Igor-Pașalîc (iartă-mă și tu, nu m-am putut abține) :))) , io te-am iertat și te-am pomenit...

...deci nu uita că ''Milă voiesc și nu jertfe''...deșarte. (Dar nu milă de păcatele cele mîndre și de minciunile cele viclene ci milă de toți păcătoșii și mai ales de cei care se întorc din toate căile lor cele rele ca să rămînă și să fie vii.)

Dacă chiar vrei să mergi pe undeva atunci drum bun și Cale... bătută. (Nu la propriu bătută ci netedă, umblată, dreaptă, gătită... ca să nu mai aluneci în josnicii gratuite din minteresi ''mîntuitor'' la adresa... știi tu... Cenzurează-te și te va Lumina Dumnezeu pînă la urmă.)

Last edited by vsovi; 27.09.2016 at 17:27:27.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.09.2016, 03:38:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:44:32.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.09.2016, 04:13:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
... in trenul care te duce spre manastire...
Pe Athos musai cu vaporul!...:)
Asa am auzit de la unii care au fost pe-acolo.
Si apropos de asta, am cunoscut cativa barbati care, pe la varsta lui Igor, s-au hotarat sa lase totul de pe aici din carpiciul asta de lume si sa devina monahi. De ce tocmai pe Athos? Intrucat cautau o calugarie "adevarata"...:) Si, lucru curios, nici unul nu a ramas in Munte. Cu toate astea experienta athonita le-a folosit mult. Cativa sunt preoti, astazi... Unii dintre cei mai seriosi, mai blajini si jertfelnici.
Un altul, sturlubatic si pierde-vara si nervos din fire aproape ca mine, s-a intors mielusel de acolo. Se dusese de curiozitate si un pic din spirit de fronda. S-a intors linistit si dumirit iar azi, dupa mai bine de 10 ani de la sederea in Munte, inca ma mai incanta cu unele crampeie de amintiri... Cu adevarat s-a folosit de terapia duhovniceasca.

Asa ca, Mila Domnului, poate ca si Igor al nostru va avea mult de castigat din proiectata lui "adormire" intru sfintenie. S-ar putea ca batranii aceia smeriti sa il trezeasca intru pacea inimii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.09.2016, 13:22:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:45:37.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.09.2016, 14:08:17
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Se alege Athosul pentru ca acolo nu intra femei
Cine alege Sf. Munte o face din alte considerente.
Stiai ca ispita lucreaza doar daca gaseste un carlig in tine de care sa se agate? Ce folos ca nu vezi picior de femeie acolo, daca le vezi cu mintea robita de patima.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
se ajunsese la un moment dat in Romania ca la nici 35 de ani unii sa fie facuti duhovnici, ori eu nu stiu cum rezista ei sa le faca duhovnicie la fete tinere, sa stea in intimitatea spovedaniei cu ele si sa le tot priveasca chipul si sa intre in sufletul lor.
Judeci superficial, din prisma propriilor tale lupte. Proaspetii absolventi de Teologie, daca sunt casatoriti si doresc sa devina preoti, primesc nu doar preotia. Ei ce varsta or avea?
Ieromanahii cu atat mai mult, ca au depus juramant sa traiasca in feciorie. Ei s-au facut fameni pentru Imparatia Cerurilor, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji ca nu rezista. Ba rezista!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Manastirile sunt luate cu asalt de fete tinere si neconsolate si se creaza o mare sminteala am auzit de cateva cazuri de calugarie ratata la manastiri pe unde era o vanzoleala continua.
Ca sa nu mai zic ca macar pe Athos nu cred ca statea nimeni cu laptopul in chilie si nu cred ca de pe Athos pot pleca unii intr-un pelerinaj continuu cum se mai intampla azi ca monahi ajutati cu bani de mireni sa fie plecati cateva luni pe an pe la locurile sfinte si sa stea in afara manastirii de metanie.
Barfa de la coltul strazii sau al bisericii? Tu stii pe unde mai porti discutii din astea, dar aici nu trebuie sa versi toate laturile.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
10 ani de calugarie si plecarea din manastire mi se pare o ratare a vocatiei
Ai lepadat voturile monahale, te-ai ars! Asa se pune problema. Auzi, ratarea vocatiei.... Poate vrei sa spui ratarea mantuirii.

Last edited by crincrin; 28.09.2016 at 16:57:27.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.09.2016, 16:47:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Ca sa nu existe confuzii, precizez ca amicii mei nu au fost monahi in Munte, ci doar vizitatori. E drept ca au stat mai mult pe acolo, unul dintre ei a fost primit aproape un an.
In orice caz, nu au depus nici un vot.

Pe de alta parte, cu mantuirea nu putem fi noi siguri cum e... Judecatorul are Taina Lui. Totusi!
Asa incat mai degraba putem pune problema in termeni de vocatie. Asta, da, e mai accesibila intelegerii/cunostintei noastre.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.09.2016, 18:32:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:46:32.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.09.2016, 18:35:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Cine alege Sf. Munte o face din alte considerente.
Stiai ca ispita lucreaza doar daca gaseste un carlig in tine de care sa se agate? Ce folos ca nu vezi picior de femeie acolo, daca le vezi cu mintea robita de patima.
Stiai ca dracu are cate un carlig pt fiecare ? Matale ar trebui sa-l citesti
pe Antonie Cel Mare.Ce face sarsaila cand nu mai are ispite ? Le combina pe
cele vechi ca sa fabrice altele.Asa ca...guritza mica si la bucatarie ca sa-ti extinzi libertatea.

Citat:
Ai lepadat voturile monahale, te-ai ars! Asa se pune problema. Auzi, ratarea vocatiei.... Poate vrei sa spui ratarea mantuirii.
Dar matale de ce nu intrii in monahism ? Se pare ca Dumnezeu ar alta parere
fata de tine tinand cont ca a binecuvantat pe o femeie, fosta monahie, cu doi copii.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.09.2016, 00:07:16
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

@Iorest, nu la tine ma refeream cand am zis ca daca te-ai lepadat de voturile monahale e jale ci vorbeam la modul general.
Asa vad eu lucrurile pentru cei care au de gand sa urmeze drumul asta, ca nu mai au cale de intoarcere odata ce au jurat in fata lui Dumnezeu.

Cazul celor care au iesit din manastire, dupa depunerea juramantului, este o situatie grava si trista, un semn ca diavolul cauta s-apuce, daca se poate, si pe cei alesi. Nu stigmatizez pe nimeni, spun doar Doamne miluieste!
Dumnezeu cred ca-i asteapta pe acestia pana-n ultima clipa sa se intoarca.

Referitor la adevarurile sau neadevarurile din spatele cortinei, prefer sa nu le aflu. Nu pentru ca as fi un suflet curat ci pentru ca ma smintesc si judec. Stirile de duzina pe care le-ai insirat se pot asculta si la tv ca nu e nicio diferenta intre ce spun ei si ce povestesti tu pe aici.

@Ioan67, adevarat, numai Dumnezeu judeca. Din moment ce juramintele se fac lui Dumnezeu de bunavoie, in fata Sf. Altar, numai El poate sa judece ce se intampla cu cei care cad si nu mai revin in manastire.
Nu este joaca si nu sunt de acord ca o astfel de cadere poate fi privita ca o ratare a vocatiei. O spun pentru cei care inca n-au ajuns la manastire.

@Copacel nu stiu cu cine te certi. Nu l-am citit pe Sf. Antonie cel Mare, dar ce spui tu acolo intareste spusele mele.

Last edited by crincrin; 29.09.2016 at 00:23:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare