Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.08.2015, 18:09:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Copăcele, dar copii avem voie să îi trimitem în tabără la mare ?

Oricum, la Neptun nu e voie să mergem, chiar dacă nu mergem la plajă să preacurvim în gând, pentru că e nume de idol păgân, corect ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.08.2015, 18:11:36
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pravilele sunt depasite in aceasta epoca. Ar trebui rescrise intr-un limbaj nou si adaptat la noile realitati.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 22:49:07.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.08.2015, 18:13:35
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.............................

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 22:49:26.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.08.2015, 21:17:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Ma Little Tree, imi amintesc de mai vechile tale postari, strabatute de ginofobie ca tocanita de sos; ma refer unde ziceai ca vezi Doamne, a merge la mare e a merge pt. curvie. Bre, e plin la mare de familii cu copii; si ei au venit sa agate?! Eu sunt acum la mare cu nevasta-mea, si deja sunt rosu la piele ca un Pureblood Sith. Mai ramane sa imi creasca excrescente pe mecla, si chiar seman cu unul din astia.
Acum serios, aerosolii, razele de soare, vantul, apa marii, etc. pot TRATA. Si chiar o fac, in multe cazuri.
Invit colegele si colegii ce stiu general si trait personal pe tema efectului benefic al mersului la mare. Fara mostre de misticism fanatic, va rog.
Nu stiu,am sentimente mixte despre mersul la mare...
Nu zic ca nu-I bine si ca nu foloseste la calmarea stresului ,nu contribuie la eliberarea hormonilor de fericire ...o fi !

Dar maldarele de gunoaie,chioscurile cu saorma de pui verde-putred si turmele de cocalari si pitzipoance care sunt elemente nelipsite an de an din sezonul estival,te fac sa te scarbesti
Alta era treaba prin anii 90 pana prin 2003...mai era Vama,plina ochi de studenti,pictori,actori in devenire,muzicieni si scriitori;toata floarea cea vestita;oameni fara fitze de dive ieftine sau miliardari de carton. Care nu-si parcau hodoroagele de la second hand din Germania pe unde apucau; era liber,pitoresc si nu-ti urla Guta si Salam in urechi toata ziulica.
Am amintiri frumoase alaturi de gasca,in Vama ,toata lumea metalista,artista si intelectuala 100%.

Acum daca m-as duce m-as apuca cu mainile de cap.Vad pe FB, lume ca la manifestatie.
Ce sa mai zic de barbati? Bravos lor ca nu se smintesc de atata aglomeratie,ca vrand ne-vrand trebuie sa stea cu nasul in fundul unei doamne care are cearsaful taman la 40 cm distanta. Nu-ti convine,du-te in Delta sau la munte.

La mare,imi placea ori dimineata la 5-6 ori seara cand era mai putina lume,sau prin septembrie cand manelarii nu mai vin :)

Nu mi-ar mai place acum de loc,prefer padurile ,muntii,poienele pe unde strabat ore intregi observand natura si facand poze.
Nu as mai putea sa stau ore-ntregi in soare nefacand nimic.

Dar in fine,problema nu este marea ca forma de relief ci aglomeratia aia infernala si oamenii de toate clasele care vin ca la pomul laudat ,aducand obiceiuri,apucaturi si maniere cat mai variate si nu intotdeauna dintre cele mai alese.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.08.2015, 23:51:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iar tu ai omis faptul ca femeile au nascut si in vreme de razboi.
Noi, ca neam, trăim vremuri de pace.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Generatia care a creat cu adevarat ceva in tara asta s-a nascut in al
doilea razboi mondial.
Sigur se duceau femeile in maternitati cand ploua cu bombe nu ?
Ce sa mai....
Și crezi că nu s-ar fi dus la la materninate dacă ar fi avut opțiunea asta?
Ia întreabă-ți tu bunicii sau pe femeile mai în vârstă câți copii au avut și câți au pierdut. Ai să fii surprins...

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
In schimb insa pe acea vreme femeile erau sanatoase si trupeste si duhovniceste.Astazi insa situatia este catastrofal de dezastroasa.
Părerea ta. Eu zic ca și atunci erau femei sănătoase și mai puțin sănătoase, la fel cum și astăzi întâlnești femei sănătoase. A gândi că mai demult erau vremuri mai bune, nu înțelepciune cugeți una ca asta.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De fapt ceea ce conteaza este sa fii sanatos duhovniceste, ca de rest
se ocupa Dumnezeu.Sufletul sanatos sta de obicei in corp sanatos.
O femeie sănătoasă și întreagă la minte merge la maternitate când îi vine sorocul. Că se practică și nașterea acasă, nu înseamnă că femeile care merg la maternitate au probleme.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
A da, la ce maternitate s-au dus oare urmasele Evei din VT, trecand in NT si pana acum ?
Unde crezi că ar fi născut Eva dacă ar fi să nască astăzi?

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu personal n-am gasit-o.Tu insa Ovidiu(deci fii atent) caut-o tata, caut-o
cu sarguinta si mult zel si sigur o sa gasestesti acea maternitate.
Hai cu multa sarguinta si ambitie rezolvi orice.Din ambitie gasesti tu
marternitatea aia cumva, nu ?
Sunt curios dacă vei mai gândi la fel când va fi să-ți nască soția.

Last edited by ovidiu b.; 14.08.2015 at 23:53:56.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.08.2015, 01:57:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De fapt ceea ce conteaza este sa fii sanatos duhovniceste, ca de rest
se ocupa Dumnezeu.Sufletul sanatos sta de obicei in corp sanatos.
Mens sana in corpore sano! Asta inseamna sa pui intelepciunea lumii vechi pe baze noi, crestine! Aristot redat lumii de Augustin!

Teologie, nu gluma! Desi, personal, am o usoara preferinta pentru teologia lui Igor Palsusn...Na, ca nu tin minte cum se ortografiaza Emilian in lipoveneste. Copacel / Oaie e mai pedagogic, mai intelept, cu pretul de a fi usor previzibil. Igor / Emilian e mai rascolitor, are o ardoare in plus.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.08.2015, 09:31:38
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mens sana in corpore sano! Asta inseamna sa pui intelepciunea lumii vechi pe baze noi, crestine! Aristot redat lumii de Augustin!

Teologie, nu gluma! Desi, personal, am o usoara preferinta pentru teologia lui Igor Palsusn...Na, ca nu tin minte cum se ortografiaza Emilian in lipoveneste. Copacel / Oaie e mai pedagogic, mai intelept, cu pretul de a fi usor previzibil. Igor / Emilian e mai rascolitor, are o ardoare in plus.
Splendid, cum e de obicei umorul tau. N-o sa inteleg niciodata de ce tu, Delia, Ioan Cezar si DragosP nu scrieti carti. Sincer.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.08.2015, 13:44:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Noi, ca neam, trăim vremuri de pace.
Eu stiam ca de cand protoparintii au cazut noi suntem in razboi.
Acum sigur, depinde la ce neam te referi si la ce religie.
Vremuri de pace de obicei traisc cei care fac voia vrasmasului.
Noi ceilalti suntem in razboi continuu, pt ca vrasmasul duce razboi
cu noi, prin cei care traiesc vremurile lui de pace.

Citat:
Și crezi că nu s-ar fi dus la la materninate dacă ar fi avut opțiunea asta?
Ia întreabă-ți tu bunicii sau pe femeile mai în vârstă câți copii au avut și câți au pierdut.
Bunica mamei mele:13 copii, 1 a murit la nastere , restul toti frumosi si sanatosi.Nici unul in maternitate.Bunica mamei a fost o femeie foarte evlavioasa.

Mama tatalui meu: 7 copii.Toti frumosi si sanatosi.Mama tatalui meu a fost
o femeie foarte evlavioasa.
Culmea este ca o generatie s-a nascut in timpul primul razboi mondial
si celalalta generatie in plin razboi mondial, al doilea.


Citat:
Ai să fii surprins...
Daca o femeie ar face azi 13 copii..., pai n-ar putea.
1.Nu ar avea atata spaga sa dea la medicii care au terminat cu spaga
facultatea.
Nu ar avea atata spaga sa dea la asistente care au terminat cu spaga
scoala aia alor.
De aici, cativa ar muri de la delasarea medicilor si a asistentelor, din
cauza lipsei spagii.Rolul colegiul medicilor:sa spele pe spagari, deoarece
spaga merge o parte si la spagarii din acea "institutie".

2.Spitalele=centre ale mortii (pline de streptococi, si alte tampeni).
Bombe de infectie.
Cativa ar muri, chiar daca ai da spaga medicilor.Vezi tu virusii si bacteriile
nu tin cont de spaga.

3.Unul sau mai multi ar fi declarat mort cu scopul traficarii de organe fie
vanzarea la piata neagra.

4.Iar ceilalti care au mai ramas, ar fi ars in maternitatea din Giulesti.

Asa ca...,

Citat:
Eu zic ca și atunci erau femei sănătoase și mai puțin sănătoase, la fel cum și astăzi întâlnești femei sănătoase. A gândi că mai demult erau vremuri mai bune, nu înțelepciune cugeți una ca asta.
Nu, n-ai cum.Insusi ingredientele de baza ale hranei au fost modificate genetic,Si cum majoritatea femeilor nu fac cruce asupra acestor incrediente
devii ceea ce mananci.Din chestia aia ce devine, n-are cum sa fie sanatatea
cand mai totul este otrava.

Citat:
O femeie sănătoasă și întreagă la minte merge la maternitate când îi vine sorocul.
La un spital privat sau in alta maternitatea din afara.Si asta pt ca din
pacate in zilele noastre femeile nu mai sunt sanatoase sa nasca fara
maternitate.
Citat:
Că se practică și nașterea acasă, nu înseamnă că femeile care merg la maternitate au probleme.
Uita-te la pravila naturii.Cate maternitati ai vazut tu pt femelele care
nasc pui vii ?
Adica un animal ajunge la o performanta mult mai mare decat omul !

Citat:
Unde crezi că ar fi născut Eva dacă ar fi să nască astăzi?
Astazi n-ar mai fii nici o Eva, pt ca nu s-ar mai ajuns pana in ziua de astazi
daca n-ar fi fost caderea atunci.

Citat:
Sunt curios dacă vei mai gândi la fel când va fi să-ți nască soția.
Pai stiu ca va fi o femeie bolnava.Si inca din nastere.Nici o femeie nu
mai rezista fizic sa nasca fara maternitatel.Corpul ei numai este destul de sanatos pt
asa ceva.
De aceea au nevoie de maternitate.Si de bani, pentru spaga .

Last edited by Copacel; 15.08.2015 at 13:51:16.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.08.2015, 14:49:20
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

......................................

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 22:50:09.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.08.2015, 15:02:48
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Splendid, cum e de obicei umorul tau. N-o sa inteleg niciodata de ce tu, Delia, Ioan Cezar si DragosP nu scrieti carti. Sincer.
Aici glumesti din nou, Ludicus von Mopsuestia :))! Ai uitat ca ti-am mai zis si in privat? M-ai pus iar din greseala pe aceeasi lista cu unii cu adevarat talentati si creativi! Ma simt eu stanjenita de stanjeneala lor. Nu-ti dai seama ca-i jignesti pe ei, punand si numele meu acolo?
Pai, exista comparatie intre scriitura mea haotica, inghesuita in stereotipii batatorite, hackneyed slogans type, si pana de arhanghel, muiata in calimara cu metafore subtile uneori, vorbe de duh, alteori, a celorlalti pe drept laudati?

Vezi ca amicu’ criticus, o fi fiind el expert in arta de a jigni cu stil, (deloc de invidiat, de altfel), da’ ceva-ceva dreptate avea cand zicea c-as fi neintrecuta in arta de a nu spune nimic in o mie de cuvinte. Comparativ cu chintesentialul Dragos :). El ar putea scrie vorbe de duh pe bilete de autobuz si lumea le-ar tine minte .
Intre lauda nemeritata si critica pe bune, o prefer desigur pe prima :). In schimb, mi-e de folos a doua. :))
Reply With Quote
Răspunde