Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2016, 10:45:30
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit Dezvoltare personala-carti, filme, documentare

Lansez acest topic pentru ca am vazut ca multi membri au o solida cultura generala si viziuni "unice" asupra vietii.Pe mine m-a interesat tot timpul dezvoltarea personala..am citit si inca citesc mult din diverse domenii...sunt de parere ca omul cat traieste, invata.
Asadar, simtiti-va liberi sa impartasiti experientele voastre..Ce carti sau filme v-au marcat, in ce moment al vietii si cum v-au ajutat sa deveniti mai buni.Mentionez ca pot fi din orice sfera, nu neaparat religioasa...
Bineinteles,Biblia, e poate cea mai importanta si cea mai de valoare,sta la baza oricarei gandiri si educatii...Dar altele?
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2016, 13:55:08
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dezvoltarea personala este un termen introdus in Romania, in psihologie, sub influenta curentului americano-oceano-continentalo-secu.
A luat amploare in anii 90 si bantuie si azi pe la noi.
Va recomand sa luati umbrela si ceva paracetamol; curentul fiind invaziv poate afecta organismul...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2016, 15:52:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Lansez acest topic pentru ca am vazut ca multi membri au o solida cultura generala si viziuni "unice" asupra vietii.Pe mine m-a interesat tot timpul dezvoltarea personala..am citit si inca citesc mult din diverse domenii...sunt de parere ca omul cat traieste, invata.
Asadar, simtiti-va liberi sa impartasiti experientele voastre..Ce carti sau filme v-au marcat, in ce moment al vietii si cum v-au ajutat sa deveniti mai buni.Mentionez ca pot fi din orice sfera, nu neaparat religioasa...
Bineinteles,Biblia, e poate cea mai importanta si cea mai de valoare,sta la baza oricarei gandiri si educatii...Dar altele?
Eu v-aș oferi niște surse mai "deosebite",dar iar o sa fiu condamnat ca infectez forumul. :)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2016, 15:58:20
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dezvoltarea personala este un termen introdus in Romania, in psihologie, sub influenta curentului americano-oceano-continentalo-secu.
A luat amploare in anii 90 si bantuie si azi pe la noi.
Va recomand sa luati umbrela si ceva paracetamol; curentul fiind invaziv poate afecta organismul...:)
Multumesc dom' doctor..am sa iau, cum sa nu....Recomandati-mi si ceva carti sau filme, pe langa reteta..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2016, 16:00:11
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu v-aș oferi niște surse mai "deosebite",dar iar o sa fiu condamnat ca infectez forumul. :)
Lol..nu infectati nimic..iau deja paracetamol, la sfatul unui profesionist..:) Am sa iau si antibiotic cu spectru larg de actiune, asa ca...Organismul meu lupta din greu contra racelilor si infectiilor..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2016, 16:01:14
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Lansez acest topic pentru ca am vazut ca multi membri au o solida cultura generala si viziuni "unice" asupra vietii.Pe mine m-a interesat tot timpul dezvoltarea personala..am citit si inca citesc mult din diverse domenii...sunt de parere ca omul cat traieste, invata.
Asadar, simtiti-va liberi sa impartasiti experientele voastre..Ce carti sau filme v-au marcat, in ce moment al vietii si cum v-au ajutat sa deveniti mai buni.Mentionez ca pot fi din orice sfera, nu neaparat religioasa...
Bineinteles,Biblia, e poate cea mai importanta si cea mai de valoare,sta la baza oricarei gandiri si educatii...Dar altele?
Vol. 1 - Cu durere si dragoste pentru omul contemporan Autor: Cuviosul Paisie Aghioritul.
Cam toate sub semnatura Cuviosului merita citite.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2016, 16:05:14
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Mersi,Misuar...spre surpriza mea, ai fost primul care "ai spart gheata"..Poate nu te consideri bun la analiza matematica si interpretat poezii, dar ma bucur ca recomanzi carti bune!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2016, 17:49:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Lol..nu infectati nimic..iau deja paracetamol, la sfatul unui profesionist..:) Am sa iau si antibiotic cu spectru larg de actiune, asa ca...Organismul meu lupta din greu contra racelilor si infectiilor..:)
Poate un roman de paolo coelho sau garcia marquez v-ar binedispune atât spiritual cat si mental.Sau dacă vreți o trecere prin sfera ocultă,supranaturală etc va recomand Ocultismul de Colin Wilson.Eckart Tolle cu Puterea prezentului,sau dacă vreți ceva mai strong începeți cu Freud,însă numai primul volum cu introducere in psihanaliză are vreo 600 de pagini,Jung iar va mai poarte lămuri,e mai mistic.Din ortodoxie sunteți familiară cu marii duhovnici si sfinți,așa ca eu va recomand câteva filme din orient:Zen,Samsara,Confucius,au si brazilieni cateva bune:Noso lar,cartea spiritelor,chico xavier.Oricum va pot da si linkuri daca doriti.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2016, 17:56:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si ce legatura are cu dezoltarea personala?

Alea tin de distractie, amuzament.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2016, 18:03:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce legatura are cu dezoltarea personala?

Alea tin de distractie, amuzament.
Dacă vrei distractie si amuzament te uiti la ăla cu bă cristi ce-i "viral" acum,nu citesti lao tzu
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare