Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2007, 21:40:09
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Ioan ai mare dreptate! M-a impresionat ce ai scris aici, este adevarat si poate invatam ca familia este foarte importanta si se destrama daca nu facem eforturi sa o tinem unita. In cautarea unei fericiri iluzorii, fara sa ne dam seama putem pierde totul....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2007, 05:25:53
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota
"Care a fost castigul aici? Banii de naveta!
Care a fost pierderea? Relatia rupta si un suflet (al propriului copil) angajat pe drumul spre iad."
Cred ca relatia nu a fost neaparat rupta pe motiv ca se vedeau doar la sfirsit de saptamina. Cred ca fiecare membru de pe acest Forum poate sa confirme ca exista multe cazuri de parintii care nu au lipsit o zi din viata copiilor si cu toate astea acestia s-a dezvoltat in acelasi mod neplacut de parinti si de Dumnezeu, iar in cazul de fata nerecunoscator pentru eforturile pe care tatal poate le-a facut pentru el. Se poate ca economia facuta pe banii de naveta sa-i fi tinut pentru vre-o bicicleta sau ciocolata mai buna cine stie, ca doar nu cred ca-i tinea pentru el daca era om dintr-o bucata.
Nu se poate trage o concluzie asupra unei VIETI TRAITE asa din trei cuvinte. Dostoievski scria volume intregi, sute poate mii de pagini pentru a analiza un singur personaj... si cit de adinc sapa prin namolul vietii si a sufletului omului ca sa afle adevarul.
Sunt atitia copii care nu-si vad parintele cu lunile sau anii dar asta nu ii face sa scoata perle de genul "Dar tu cine te crezi?" aratind cu nerusinare lipsa de recunostinta pentru ce fac parintii pentru ei. Ce am vazut eu au fost copii care s-au aruncat de gitul tatalui cind s-a intors de la munca dupa luni de zile, sa-l sarute si sa stea linga el, sa le povesteasca, si sa-i spuna cit de dor le-a fost de el.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2007, 17:59:09
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionelaangel
Ioan ai mare dreptate! M-a impresionat ce ai scris aici, este adevarat si poate invatam ca familia este foarte importanta si se destrama daca nu facem eforturi sa o tinem unita. In cautarea unei fericiri iluzorii, fara sa ne dam seama putem pierde totul....
Dumnezeu sa fie laudat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia crestina Bautar Nunta 103 06.04.2015 00:01:10
Familia, Mama si copilul tinutza Nunta 211 04.02.2014 21:38:51
familia crestina catalinabalhui Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.03.2009 21:07:21
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 16:50:22
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42