Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.08.2010, 14:44:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary_mary Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri (medicale si crestine).Ma bucur ca am gasit pe cineva ca dumneavoastra!

Pentru noi femeile, care am avut curajul sa ne intemeiem o familie si sa avem copii, sfaturile sunt bine venite.

Din pacate multe femei vad problemele de dupa nastere ca o "corvoada" de care e vinovat copilul sau le e rusine sa vorbeasca despre aceste probleme de sanatate care apar imediat sau la ani dupa nastere (mai ales dupa nasterea normala) neglijandu-si sanatatea. Asta duce in timp la schilodirea trupului dar si a sufletului, la destramarea spiritului de familie.
Corectarea problemei la timp iti permite sa fii in continuare mama si sotie, chiar daca asta consta in a suferi fizic (operatii) pentru a continua sa te bucuri de frumusetile vietii! Dumnezeu ne da "testul" dar si "compensatia".

Am o alta intrebare: daca fac operatia (operatiile) dupa recuperare voi mai putea practica arte martiale macar pt mine?! ....fara pregatire in forta, concursuri etc?.....sau pericolul ramane si trebuie sa ma multumesc cu alergarea de dimineata?!

Trebuie sa fac niste alegeri pe termen lung, aveam niste planuri / visuri care implicau sportul, iar acum diagnosticul asta mi-a cam "zdruncinat" tot ce planuiam.

Familia si sanatatea sunt cele mai importante iar visele pot fi "schimbate" , dar vreau sa fiu informata ca sa stiu ce sa schimb :)
Dupa interventiile chirurgicale va este necesar 1 an de refacere fara efort complet iar apoi cu un antrenor care sa fie priceput si sa stie sa dozeze efortul si sa-l creasca treptat . Regula este ca la cel mai mic semn neplacut resimtit in perineu in timpul efortului este sa-l incetati si sa-l abandonati . Sportul presupune totusi un efort sustinut chiar daca este de categoria ,,pt. mine" si nu de performanta . Teoretic este posibil dar cu multa atentie dupa acel an. Depinde insa si de constitutia dvs. , adica nu de inaltime si greutate ci de caliateta muschilor si a fasciilor si a tendoanelor, cit de repede se refac , cit de integral si cit de trainice , de tari sunt, pt. a se evita posibiliatea recidivelor .
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.08.2010, 17:34:50
mary_mary's Avatar
mary_mary mary_mary is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Mesaje: 6
Thumbs up

Multumesc pentru sfaturi!

Acum inteleg ca aceasta operatie nu e "floare la ureche" si se aplica "cum te pastrezi, asa te ai".

Recunosc ca m-am crezut superwoman si de multe ori m-am descurcat singura dupa nastere, desi nu trebuia ( mutat mobila la curatenie, urcat copil cu tot cu carut si cumparaturi 4 etaje aproape zilnic cam 2 ani cat a fost copilul mic), dar asa au fost circumstantele si nu am avut la cine apela. Sotul lucra si lucreaza "zi lumina" (cum se zice popular) si nu apuca sa ma salveze la treburile casnice. Acum cred ca aceste activitati "casnice" combinate cu frigul si racelile de la servici au dus la acest diagnostic/efect mai repede decat la alte femei.
Sport faceam "in recuperare" mizand pe slabit si dezvoltarea vitezei si nu a fortei: slabisem 14 kg intr-un an. Visam la "viitoare" competitii, examene de grad etc. Nu pot spune ca am facut "ceva" la antrenament care sa-mi provoace aceasta problema medicala (urasc abdomenele iar de aparatele de forta nu m-am apropiat serios de ani de zile).

Stiu ca de obicei aceste probleme apar de la nasterea naturala si cu precadere la persoanele mai in varsta (cel putin asa mi s-a dat de inteles).... ori femeile isi ascund problema asta (RVP-ul) ani de zile pana nu mai pot rabda si ajung tarziu la medic, problema degenerand in timp si ajungandu-se la operatii capitale.

Sper sa ma ajute Dumnezeu ca totul sa fie bine: operatia, recuperarea, viata de familie.

Last edited by mary_mary; 31.08.2010 at 17:43:39.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.09.2010, 18:00:30
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary_mary Vezi mesajul
Buna ziua,

Am nascut in 2006, natural dar ...cu ruptura f mare (am avut copci): exista vre-o sansa sa fie RVP doar vulvovaginal? ....am flatulatie ( am fost operata de fisura anala si hemoroizi in 2010, cu 3 luni inainte de controlul ginecologic) si menstruatii f abundende si dureroase.

De curand am fost la medic si mi s-a pus diag. RVP cu cervocervicita.
Exista o legatura intre aceste doua, depind una de alta?....duc la prolaps genital?....grad 1 sau 2?
IN cazul prolapsului genital, in cazul cicatricilor pe uter (dupa cezariana), pe col (dupa rupturi ale colului la nastere, dupa interventii chirurgicale), in cazul in care uterul nu isi revine la dimensiuni dupa nastere este exceptional ceaiul de cretisoara (infuzie scurta). De asemenea este foarte bun in tulburarile hormonale ale femeilor.
Se prepara astfel: o lingurita cu varf de planta uscata se opareste cu o cana de apa clocotita. Se acopera cana si se lasa jumatate de minut. Se strecoara si se beau 3-4 cani de ceai cald, neindulcit pe zi. Ceaiul ori se prepara proaspat ori se pastreaza cald in termos (cantitatea necesara unei singure zile). Nu se reincalzeste.

Multumim d-lui doctor Zaharia pentru sfaturile medicale
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceaiuri pt. femei taluta Generalitati 1 14.03.2011 21:14:52
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 17:01:49
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 14:28:16
Pentru femei Florin Liviu Generalitati 2 20.05.2010 11:20:00
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 02:01:50