Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2010, 10:55:23
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit Ce se intampla cu sufletul dupa moarte

Pentru cei pacatosi care nu se vor mantui, va exista viata de apoi sau moartea eterna ? Care dintre variante e valabila, pentru ca am intalnit tot felul de explicatii cum ca ba sufletul este condamnat la moarte vesnica, ba la chinuri vesnice.

Care credeti ca este adevarul ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2010, 11:05:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Pentru cei pacatosi care nu se vor mantui, va exista viata de apoi sau moartea eterna ? Care dintre variante e valabila, pentru ca am intalnit tot felul de explicatii cum ca ba sufletul este condamnat la moarte vesnica, ba la chinuri vesnice.

Care credeti ca este adevarul ?
Depinde de cat de impatimit a fost in viata materiala, depinde cate rugaciuni si milostenii se vor face pentru el de catre familie, cunoscuti si prieteni, depinde ce a gandit in ultimele sale clipe de viata si apoi cel mai mult depinde de mila lui Dumnezeu.

La o asemenea intrebare nimeni nu poate avea un raspuns sigur si concret pentru nimeni, nici macar pentru cei care au dus o viata exemplara din punct de vedeer spiritual.
Judecatile lui Dumnezeu pana la urma nu le stie nimeni si nimeni nu stie in profunzime gandurile si trairile unui suflet....nu intotdeauna ce se vede la suprafata poate fi si mantuitor.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2010, 11:07:38
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

sa zicem ca a fost foarte impatimit, si nimeni nu a facut nici o milostenie.
Ce spune Biblia sau cartile parintilor ortodocsi despre viata dupa moarte, nu-mi vine sa cred ca inca nu s-a format o idee sau cel putin o teorie mai plauzibila pe baza textelor religioase.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2010, 11:10:04
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Pentru cei pacatosi care nu se vor mantui, va exista viata de apoi sau moartea eterna ? Care dintre variante e valabila, pentru ca am intalnit tot felul de explicatii cum ca ba sufletul este condamnat la moarte vesnica, ba la chinuri vesnice.

Care credeti ca este adevarul ?
Daca nu a fost mantuit va avea parte de chinuri vesnice. A doua moarte este iazul cu foc si pucioasa care este un loc de chin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2010, 11:12:23
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

unde scrie ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2010, 11:21:17
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
unde scrie ?
Iti redau un pasaj din Marcu, dar mai sunt si altele care indica suferinta vesnica pt cei care nu s-au pocait:
"Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
Unde viermele lor nu moare și focul nu se stinge.

Și de te smintește piciorul tău, taie-l, că mai bine îți este ție să intri fără un picior în viață, decât având amândouă picioarele să fii azvârlit în gheena, în focul cel nestins,
Unde viermele lor nu moare și focul nu se stinge.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2010, 11:31:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit chinurile iadului sunt vesnice!

Invatatura ortodoxa marturiseste: chinurile iadului sunt vesnice!

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." Matei 10,28

"Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. Unde viermele lor nu moare și focul nu se stinge. Și de te smintește piciorul tău, taie-l, că mai bine îți este ție să intri fără un picior în viață, decât având amândouă picioarele să fii azvârlit în gheena, în focul cel nestins" Marcu 9,43-45

"A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri , el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. " Luca 16,22-31

"Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui, Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii. " Ioan 5,28-29

"Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor. " Apocalipsa 20,10

"Și fumul chinului lor se siue în vecii vecilor. Și nu au odihnă nici ziua nici noaptea" Apocalipsa 14,11

"Și fumul focului în care arde ea se ridică în vecii vecilor" Apocalipsa 19,3

Last edited by Eugen7; 19.07.2010 at 11:38:40.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2010, 15:15:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Pentru cei pacatosi care nu se vor mantui, va exista viata de apoi sau moartea eterna ? Care dintre variante e valabila, pentru ca am intalnit tot felul de explicatii cum ca ba sufletul este condamnat la moarte vesnica, ba la chinuri vesnice.

Care credeti ca este adevarul ?
Conteaza foarte mult rugaciunile urmasilor in astfel de situatii! Un suflet poate fi scos din iad cu rugaciuni si milostenie. Sfanta Liturghie este mult folositoare! Urmasii trebuie sa faca tot ce le sta in putinta pentru iertarea sufletului respectiv iar Dumnezeu se va milostivi de el. Sa nu uitam ca pana la judecata finala se pot schimba multe, abia dupa aceea nu se mai poate face nimic si sufletul va fi la lumina sau chinuri vesnice!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2010, 18:04:37
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Conteaza foarte mult rugaciunile urmasilor in astfel de situatii! Un suflet poate fi scos din iad cu rugaciuni si milostenie. Sfanta Liturghie este mult folositoare! Urmasii trebuie sa faca tot ce le sta in putinta pentru iertarea sufletului respectiv iar Dumnezeu se va milostivi de el. Sa nu uitam ca pana la judecata finala se pot schimba multe, abia dupa aceea nu se mai poate face nimic si sufletul va fi la lumina sau chinuri vesnice!
Dupa ce moare omul nu se mai poate face nimic pentru el, ceea ce afirmi tu acolo e total impotriva a ceea ce spune Sf Scriptura. Omul cat traieste are sansa pocaintei, daca respinge pocainta si prefera pacatul atunci iadul il mananca indiferent de ce fac urmasii lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2010, 22:03:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu se stie concret ce va exista.Vorbe sunt multe dar nimeni nu poate sti decat dupa moarte.Mari si necunoscute sunt caile Domnului.Noi stim atat,de Judecata si de Judecata de la Apocalipsa unde se va forma un pamant nou,restul nimic.Sunt vorbe si relatari ale Sf.Parinti dar ei nu au trecut prin moarte si au revenit ca sa ne zica.NU STIE NIMENI DAR VOM VEDEA CU TOTII!In asta cred eu.Un lucru e clar trebuie sa respectam poruncile lui Hristos si sa fim cat mai placuti inaintea Domnului.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu animalele dupa moarte? bmadalin Generalitati 184 20.12.2020 05:48:40
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 08:26:06
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 01:58:26
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 22:50:26