Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2011, 02:40:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul

Ca sa va dau un indiciu:la noi este faza cu predestinarea :)si prin urmare cui ii este scris ,,daca traim, pentru Domnul traim; si daca murim, pentru Domnul murim. Deci fie ca traim, fie ca murim, noi suntem ai Domnului. "(Romani 14:8) indiferent de cate vami si draci zburatori vor aparea in peisaj.PS:am zis sa zic de predestinare pt ca este cel mai des criticata si invocata desi,pentru mine este o mare enigma,pentru noi,calvinistii,este o doctrina secundara in Credinta,nicidecum principala.Insa ea este analizata ca si cum ar fi principala,in fine,poate de ea s-a auzit mai mult decat de suveranitatea absoluta a lui Dumnezeu.Aceea este cea centrala dar nu o invoca nimeni :)

Acum liber la dat cu rosii in subsemnatul :)

Asta e o gluma sau ce?
Pana si "vamile vazduhului" suna mai rezonabil decat predestinarea sus mentionata.

Adica bun, crezi in viata de dupa moarte, dar sa nu crezi in Judecata?
Ca ce rost mai are judecata daca esti predestinat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2011, 02:42:01
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce sa dau cu "rosii"? e chiar interesant! recunosc ca am lacune mari in ce-i priveste pe protestanti. Acuma am realizat ca musulmanii au o conceptie despre viata dupa moarte parca rezultata din hibridizarea calvina+adventa :)
Serios?: )Nu ma pricep la islam,am citit Coranul si cam atat.Deci suntem buni de trimis la evanghelizat in Iran si Turcia.Stie cineva un notar cu onorarii mici pentru testamente? :) Va salut cu drag doamna/domnisoara si imi asum orice critica.Macar atat sa fac si eu :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2011, 02:47:18
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e o gluma sau ce?
Pana si "vamile vazduhului" suna mai rezonabil decat predestinarea sus mentionata.Adica bun, crezi in viata de dupa moarte, dar sa nu crezi in Judecata?Ca ce rost mai are judecata daca esti predestinat.
Sa-i zici asta unuia nascut catolic sau protestant,care nu a auzit de ortodoxism in viata lui,cand ajunge la vama 19 ca este predestinarea mai ,,naspa":) Va fi ,,soc si groaza" ca la stirile Protv de la ora 15,ajunge omu acolo batut mar de draci da ajunge si vede ca nu are buletinul credintei corespunzator.S-a nascut unde nu trebuia :) Asta este o predestinare de cad in cap si hypercalvinistii :) La intrebarea ta ar trebui sa reiau toate argumentele din disputele cu arminienii.Ai mila, ora este 2.46 noaptea si maine vreau sa ajung la biserica la timp,la fel cum ar trebui sa ajungi si tu :) Leca nos, deta :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2011, 02:57:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Una la mana, cred ca vamile alea daca is sunt pentru aia cu buletin ortodox dar care s-au sters cu el unde nu trebuia.
Aia care nu au buletin ortodox vor beneficia de varianta adaptata eventual prescurtata a vamilor. :)

Disputele alea sunt pe Internet? Un link atunci.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.07.2011, 03:06:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Braveheart ( suna ciudat sa ma adresez cu Scotland the Brave)

Imi puteti spune la ce anume se refera conceptia calvina legata de “predestinare” ? S-ar putea sa o inteleg eronat. In Ortodoxie nu exista predestinare, insa Dumnezeu fiind atotcunoscator cunoaste din eternitate cum vor actiona oamenii atunci cand isi vor folosi liberul arbitru pentru a se defini si redefini in diferite circumstante pamantesti.

Omul are liber arbitru, insa nu in sensul unei libertati absolute, caci asta ar insemna libertate absoluta, deci Dumnezeu n-ar mai fi suveran. In cazul in care vointa umana contravine planului divin, in momentul alegerii se manifesta cenzura divina. Dumnezeu este prezent in alegerile umane, El pune in miscare vointa noastra, fara a dicta ce sa alegem, dar ajuta pe fiecare om sa aleaga. Liberul arbitru poate fi socotit „miscare libera” daca e un progres continuu catre libertatea spirituala, catre libertatea Eu-lui, deci alegerea e cu adevarat libera cu conditia de a realiza adevarata natura a „chipului omului”,care-i dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu.

Last edited by ioanna; 31.07.2011 at 03:10:17.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.07.2011, 03:07:39
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Una la mana, cred ca vamile alea daca is sunt pentru aia cu buletin ortodox dar care s-au sters cu el unde nu trebuia.
Aia care nu au buletin ortodox vor beneficia de varianta adaptata eventual prescurtata a vamilor. :)Disputele alea sunt pe Internet? Un link atunci.
Eu am carti(nenumarate)pe acest subiect,o sa caut si pe net la ,,free"sa vad ce gasesc dar iti las o scurta prezentare intre cele doua abordari.Apoi lucrurile se complica :) PS:la ce spui tu cu vamile eu o sa aud: ,,Scotty,ce faci ma,vrei sa te strecori zicand ca nu ai stiut?Pai nu ardeai tu gazu pe crestinortodox.ro? Zi aghiuta protestant,cum pledezi?Guilty or not guilty? :) Any last wish?:)"Gata,imi cade capu pe tastatura de somn,tu cum rezisti ma?Cine foloseste Redbull triseaza!:) Bye
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.07.2011, 03:16:10
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Braveheart ( suna ciudat sa ma adresez cu Scotland the Brave)

Imi puteti spune la ce anume se refera conceptia calvina legata de “predestinare” ? S-ar putea sa o inteleg eronat. In Ortodoxie nu exista predestinare, insa Dumnezeu fiind atotcunoscator, El cunoaste din eternitate cum vor actiona oamenii atunci cand isi vor folosi liberul arbitru pentru a se defini si redefini in diferite circumstante pamantesti.

Omul are liber arbitru, insa nu in sensul unei libertati absolute, caci asta ar insemna ca Dumnezeu sa nu mai fi suveran. In cazul in care vointa umana contravine planului divin, in momentul alegerii se manifesta cenzura divina. Dumnezeu este prezent in alegerile umane, el pune in miscare vointa noastra, fara a dicta ce sa alegem, dar ajuta pe fiecare om sa aleaga. Liberul arbitru poate fi socotit „miscare libera” daca e un progres continuu catre libertatea spirituala, catre libertatea Eu-lui, deci alegerea e cu adevarat libera cu conditia de a realiza adevarata natura a „chipului omului”,care-i dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu.
Da,va pot spune.Ca sa va explic exact ar trebui sa va explic toate cele 5 puncte ale T.U.L.I.P ca sa intelegeti exact,doctrina predestinarii prezenta fara celelalte(vezi linkul postat lui Alin)nu are nici o relevanta.Adica genul de analiza de care ma lovesc eu mereu.Pe scurt ar fi:decaderea totala(I)alegerea neconditionata(II)ispasirea limitata(III)harul irezistibil(IV)perseverenta sfintilor(V).As avea nevoie de ore bune de scris ca sa pot duce toate versetele biblice,sa le integrez ca sa se inteleaga ideea.Promit sa o fac in viitor,undeva,candva.

PS:,,Scotland The Brave"este un cantec patriotic scotian pe sistem ,,Trec batalioane romane Capatii" :)si este cantat cand trupele scotiene intra in lupta.Noapte bunava las o melodie la plecare,despre ,,Highland Cathedral"

Last edited by Scotland The Brave; 31.07.2011 at 03:21:15.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.07.2011, 03:25:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
PS:,,Scotland The Brave"este un cantec patriotic scotian pe sistem ,,Trec batalioane romane Capatii" :)si este cantat cand trupele scotiene intra in lupta.Noapte buna.
o fi ,dar e impersonal :)

p.s cand ati spus "predestinare" m-am gandit simplist, la o "pecetluire" a omului din nastere: tu esti destinat pentru mantuire, tu esti condamnat, deci orice om are 50% sanse sa fie printre cei alesi si ma intrebam ce sens ar mai avea viata calauzita dupa percepele credintei, daca tu faci parte din ceilalti 50%? traiesti clipa, oricum vei fi condamnat :) Va las, noapte buna!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.07.2011, 06:47:48
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din profetiile VT referitoare la Judecata rezulta ca lucrurile sint dinainte cunoscute , probabil o f mica parte este liber arbitru -in aceste conditii Judecata este o selectie pe categorii dinainte cunoscuta , vazut din punctul lui Dumnezeu de vedere totul este o piesa de teatru bine regizata iar din punctul nostru se vede ori ca exista si liber arbitru, ori (ateu vorbind) totul este intimplator si nimic predictibil.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.07.2011, 12:41:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

partea asta mi-a scapat :)
Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Sa-i zici asta unuia nascut catolic sau protestant,care nu a auzit de ortodoxism in viata lui,cand ajunge la vama 19 ca este predestinarea mai ,,naspa":)
Daca n-a auzit de Ortodoxie in viata lui, insa e gasit drept dupa legea firii, adica a trait (sa zicem) prin anticipatie legea harului si morala crestina, insa intr-un mod imperfect, atunci cred ca “le va trece”, doar Dumnezeu e drept , iar omul acela va fi ferit de “chinuirile constiintei”. Nu e insa cazul celui care a auzit ca exista lege divina revelata, insa si-a manifestat indiferenta de a o afla si a o aplica. (parere strict personala)

Citat:
Va fi ,,soc si groaza" ca la stirile Protv de la ora 15,ajunge omu acolo batut mar de draci da ajunge si vede ca nu are buletinul credintei corespunzator.S-a nascut unde nu trebuia :)
“batut mar la cap” vrei sa spui :) conteaza cate “vami” bifezi, doar pedeapsa ar trebui sa fie in functie de pacatele savarsite, mustrarile constiintei nu vor fi atat de intense daca omul si-a exercitat cat de cat functiile spirituale in timpul vietii. Poate “castiga” o functie executiva, nu trece la munca de jos (gemete, suspine, arderi intense) ci va experimenta doar agonia asteptarii,: “Shut Up! I'm trying to meditate ! Do you want a bigger and hotter fire deeper in your soul?” :) E traumatizant sa-i auzi pe altii cum sufera.Ortodocsii care trec la protestantism --> direct la cazan cu ei , protestantii “nativi”, pot aspira la sefie :) Inferno commedia!

Acum’ mai glumim si noi, insa ar trebui sa meditam mai mult , nesuperficial, la clipa de orbire ce poate sa ne incerce si sa ne abata de la doxa cea dreapta. Daca meritam trecerea in lumea celor vii, numai Mantuitorul stie.

Last edited by ioanna; 31.07.2011 at 13:18:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog protestantism-ortodoxie Ioana-Andreea Secte si culte 1 18.09.2012 14:06:04
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Ce popor vom ajunge ? alinnasser2010 Generalitati 335 19.07.2011 12:12:46