Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2011, 20:28:34
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit va rog ajutati-ma cu un sfat

Nu stiu cum sa procedez intr-o problema ce ma framanta de vreo doua saptamani. Mai sunt doar cateva zile si am ramas nespovedita in acest post. Am gresit amanand spovedania pe ultima suta de metri, nu am nici o scuza. Si pentru ca nu am cum sa dau de parintele meu duhovnic pana ce se termina acest post, m-a gandesc daca cumva ar fi mai bine sa merg sa m-a spovedesc la un alt preot sau, totusi, sa raman nespovedita pentru moment si sa merg cand se va putea tot la parintele meu?

Oare e o incercare, o ispita? Eu o resimt ca si o parasire de Dumnezeu. Am atata nevoie de El : ( Nu spun ca as merita Sf Impartasanie, insa stiu ca fara El nimic bun nu voi putea face si daca El m-ar parasi...nu stiu ce s-ar alege din mine : (
Care ar putea fi expicatia aparitiei acestei piedici? Sunt tare necajita: (
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2011, 20:37:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că nu e o problemă dacă te spovedești, o dată, la un alt duhovnic. E mai bine așa decât să pierzi spovedania și împărtășania.
Să-ți ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2011, 22:31:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că nu e o problemă dacă te spovedești, o dată, la un alt duhovnic. E mai bine așa decât să pierzi spovedania și împărtășania.
Să-ți ajute Dumnezeu!
Subscriu întru totul.
Aveți mașină ? Atunci, știți că este o obligație legală să faceți revizia periodică. Este un lucru bun și foarte recomandabil să o duceți la același atelier și la același mecanic. Chiar dacă nu este cel mai bun mecanic din lume, chiar dacă nu este cel mai bine dotat atelier din lume, nimeni decât mecanicul mașinii dv nu cunoaște mai bine problemele mașinii dv. Mecanicul dv, observând anumite tendințe ale motorului dv, fie că mănâncă prea mult ulei, fie că patinează în anumite împrejurări ori că la trecerea pe lângă alte vehicule are un comportament care ar necesita atenție, și-a notat aceste lucruri și și-a propus să le observe în mod deosebit la verificările următoare. Totuși, a merge la același mecanic, oricât de recomandabil, nu este obligație legală. La urma urmei, orice mecanic are abilitatea de a verifica și a pune o apostilă: "acest autovehicul poate merge mai departe înspre destinația finală în bune condiții", ori, dimpotrivă, "acest autovehicul necesită următoarele intervenții (urmează prescripțiile) pentru a putea fi repus în circulație".

Dar, dacă aceste lucruri sunt valabile pentru mașina dv, cu atât mai mult sunt valabile chiar pentru dv. Deci, dacă a trecut anul și nu ați fost la revizie, mergeți oriunde vedeți scris "service". Semnul după care vă puteți orienta este o cruce, eventual o inscripție "avem mecanici acreditați".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.12.2011 at 23:22:18. Motiv: simplificare
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2011, 00:27:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Subscriu întru totul.
Aveți mașină ? Atunci, știți că este o obligație legală să faceți revizia periodică. Este un lucru bun și foarte recomandabil să o duceți la același atelier și la același mecanic. Chiar dacă nu este cel mai bun mecanic din lume, chiar dacă nu este cel mai bine dotat atelier din lume, nimeni decât mecanicul mașinii dv nu cunoaște mai bine problemele mașinii dv. Mecanicul dv, observând anumite tendințe ale motorului dv, fie că mănâncă prea mult ulei, fie că patinează în anumite împrejurări ori că la trecerea pe lângă alte vehicule are un comportament care ar necesita atenție, și-a notat aceste lucruri și și-a propus să le observe în mod deosebit la verificările următoare. Totuși, a merge la același mecanic, oricât de recomandabil, nu este obligație legală. La urma urmei, orice mecanic are abilitatea de a verifica și a pune o apostilă: "acest autovehicul poate merge mai departe înspre destinația finală în bune condiții", ori, dimpotrivă, "acest autovehicul necesită următoarele intervenții (urmează prescripțiile) pentru a putea fi repus în circulație".

Dar, dacă aceste lucruri sunt valabile pentru mașina dv, cu atât mai mult sunt valabile chiar pentru dv. Deci, dacă a trecut anul și nu ați fost la revizie, mergeți oriunde vedeți scris "service". Semnul după care vă puteți orienta este o cruce, eventual o inscripție "avem mecanici acreditați".
Frumos spus. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2011, 14:58:32
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Smile

Va multumesc tuturor pentru sfat.
Si daca tot v-am cerut sfatul, sa va spun si deznodamantul:)
Astazi m-am trezit si m-am dus tinta la biserica cu gandul sa ma spovedesc la un anumit parinte, la aceeasi biserica. Mi-a facut molifta acel parinte si ce credeti? :) parintele meu duhovnic apare din senin, ca si trimis de Dumnezeu :) , venind tinta la mine si indrebandu-ma daca am venit sa ma spovedesc. Domnul s-a milostivit de mine si de aceasta data:) Slava Lui pentru toate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma cu un sfat ghibi79 Intamplari adevarate 10 04.05.2010 16:52:50
Va rog sa ma ajutati cu un sfat Eliana Nunta 44 04.05.2010 16:37:29
ajutati cu un sfat! iuda Umanitare 1 23.06.2007 23:23:22
Va rog sa ma ajutati cu un sfat iliecata2003 Generalitati 33 06.09.2006 12:51:07